Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Bratislavská Hlavná stanica

1848
niečo tu smrdí

Ani tá najšpinavšia fabrika na Gemeri nespĺňa termín čierna diera lepšie než hlavná stanica v Bratislave. Asi aj preto ju máme na našej stránke. Vstupná brána do hlavného mesta republiky, ošťaná budova polepená hokejovými fóliami z roku 2011 a vyfarbená nadšencami, ktorí sa ju nešťastne pokúsili skrášliť, čaká na aktivitu investora. Tá sa neustále odkladá, pričom vypovedať zmluvu z čias primátora Andreja Ďurkovského je podľa mesta nevýhodné.

Investor Transprojekt má podľa zmluvy do konca roka 2016 mestu odovzdať novú električkovú trať, vybudované cesty a všetky dohodnuté objekty musia byť skolaudované a bez chýb. Je jasné, že to nestihne. Mesto teraz čaká na uplynutie tohto termínu a spravilo len niekoľko menej šťastných úprav na predstaničnom námestí.

hlavna-stanica-retro-1
5898745418_5f647046fa
132068k

Tajomné priestory stanice

Stanica z roku 1848 má aj príjemnejšie málo známe zákutia. Za jednou zo stien je napríklad spustnutá reštaurácia, do ktorej by sa mali presunúť pokladnice v čase rekonštrukcie. Málokto sa sem dostane.

Cez prvé nástupisko sa možno dostať na šieste. Vo výklenku s tmavými sklami tam je vládny salónik, ktorý často navštevoval napríklad prezident Rudolf Schuster, ale ruky si v ňom podávali aj armádny generál Ludvík Svoboda, Alexander Dubček a cestoval sem napríklad aj T. G. Masaryk.

Nedávno sa k priestoru dostalo občianske združenie Local Act a otvorilo v ňom kultúrne centrum Salónik. Nájomná zmluva so železnicami mu umožňuje využívať ho jeden deň v mesiaci po dobu jedného roka.

SONY DSC
027339
ba_hlavna_stanica05b

Podľa webstránky združenia je pravdepodobné, že táto luxusná čakáreň tu existovala už za monarchie (buď od čias prvej stanice architekta Feiglera z prvej polovice 70. rokov 19. storočia, alebo od čias Pfaffovej prestavby začiatkom 20. stor.).

Staničná budova však nie je pamiatkovo chránená a pri ďalšej úprave stanice sa už s rekonštrukciou salónika neráta.

Z hlavnej časti salónika sa dá dookola prejsť cez menšiu konferenčnú miestnosť a kuchynku, celý priestor má kapacitu približne štyridsať ľudí.

Hlavná stanica vlaky železnica reprezentačný vládny salónik
HLAVNÁ STANICA, VLÁDNY SALÓNIK

Purizmus prišiel v roku 1988

Významných prestavieb stanice bolo od roku 1850 niekoľko. Najväčšie zásahy prebehli v rokoch 1871, 1904 a 1988.

Pôvodná podoba staničnej budovy bola dielom Ignáca Feiglera. Jednoposchodovú stavbu s dvomi bočnými krídlami dopĺňalo klasicistické tvaroslovie. Prízemie a poschodie oddeľovala výrazná rímsa, podstatnú plochu fasády pokrývala bosáž. Okenné a dverné otvory prízemia mali oblúkové zakončenie a výrazné rámovanie.

S prestavbou stanice v roku 1904 sa spája meno architekta Jozefa Erdélyho. Slohové vyznenie stavby sa nezmenilo, no stanica po prestavbe pôsobila výpravnejšie. Nad vstupnou časťou vznikol tympanón s reliéfnou výzdobou, vstupný portikus vertikálne členený štyrmi lizénami niesol nápis BRATISLAVA.

Ďalšia prestavba oprostila fasádu stanice od akýchkoľvek historizujúcich tektonických a ornamentálnych prvkov. Puristicky zmenenú, iba oknami členenú fasádu vstupnej časti prekryla v roku 1988 prístavba rozširujúca priestory staničnej haly.

komentárov 5

  • Hnusná odporná šťanica.

  • Judr Robert Fico 8. júna 2020

    Najlepsie by bolo za trest nechat spievat slovenskych komunalnych „politikov“ a „vedenie“ ZSR po rokoch 1989 tyzden spolu „vivat slovakia, uz nikdy ziadny svar“ na tejto bratislavskej hlavnej stanici (s mäkkym s) …

  • Dobrý den, včera 13.10 v case okolo 23 :30 som dosiel z letiska na hlavnu stanicu ale. Som. Nestihol vlak do. Košic, tak som si zakoupil listok a isiel. Do cakarni, přišli securitaci ze vraj zatvaraju objekt aby som siel von, takže som. Musel opustit, bratislavsku hlavnu stanicu, mrzol som. Tam 4 a pol hod spolocne z inimy cakajucimy, machladil som sa v Košiciach to sa stát nemože ani v prahe, hlavně město, a ludi posielaju cakat von a je im. Jedno co. Sa. Moze stát policajtov som. Tam. Vydel len raz aj to sa len presli a odisli, pitam sa vedenia ako je to možné ze ludi vyzenu von? Ake měno to robí z očiach turistou? Kde to vlastně zijeme???

  • Vie prosím Vás niekto, kto namaľoval a čo to bol za obraz v čakárni pre rodiny s deťmi, ktorý tam bol v 70 rokoch. Veľmi by ste ma tým potešili. Ďakujem

  • Aspoň raz mesačne som cez túto vlakovú stanicu prechádza. Pamätám si ešte na čas, keď stala len historická časť budovy. Často sme čakali na vlak v čakárni pre rodiny s deťmi. Na to ako sme sa zabávali pri otáčaní presklených informačných stĺpikov s odchodmi vlakov. Páčilo by sa mi keby tam zostali, ako historická pamiatka. Keby sa nová časť úplne zbúrala a pristavila nová, tak aby sa terasa na pôvodnej budove využila ako balkón s ktorého by bol výhľad do novej haly.

    Pridaj komentár