Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Bunker Veľryba a dubnické tunely

cca 1937+
zachovné

Bunker Veľryba stojí na svahu kopca Holá Hora nad Dubnicou.

Svoj neoficiálny názov získal vďaka tvaru, keďže pri pohľade zvrchu pripomína veľrybu.

IMG_1911
IMG_1906
IMG_1903
IMG_1909

Strategické závody

Rok vzniku nie je jasný, podľa niektorých informácií ho pravdepodobne postavili počas II. svetovej vojny na podnet československej vlády v rámci programu opevňovania strategických miest po celej republike.

Takým bola aj Dubnica vďaka Škodovým závodom so zbrojárskou výrobou, ktoré sa presunuli z Plzne a svoju výrobu začali v roku 1937.

Podľa iných zdrojov ale stál až okolo roku 1952 a mal slúžiť ako úkryt pre štáb Civilnej obrany.

Niektorí tvrdia, že nejde o opevnenie vojenského charakteru,  ale kryt zvláštneho určenia, kde sa schovala výrobná dokumentácia zbrojnej výroby pred bombardovaním.

IMG_0008

Železobetónový objekt má kruhový pôdorys, ktorého vnútro je delené priečkami. Tvar je netypický a stavebne odlišný od bežne používaných opevňovacích objektov. Bunker je zrejme trojpodlažný, no nižšie podlažia sú zaplavené.

V prvom podlaží je v predsieni, v chvoste veľryby, vstup dnes už bez železných dvierok a dve miestnosti vytvorené priečkou, ktorá rozdeľuje kruhový priestor. V druhej miestnosti je v podlahe štvorcový otvor s rebríkom – vstup do podzemného podlažia.

Jeho pôdorys je zložitejší, steny ho delia na niekoľko častí a jednu úzku štvrťkruhovú úzku chodbičku. Z jednej miestnosti vedie úniková chodba, ktorá ústi vedľa bunkra štvorcovým východom s rebríkom.

IMG_1920
IMG_1898

Na plášti vidieť niekoľko štvorcových vetracích otvorov. Bunker ale nedisponuje strieľňami, nemal teda bojové využitie. Mal skôr o pozorovaciu a ochrannú funkciu.

Asi tri kilometre od neho sa nachádza omnoho menej známe dvojča veľryby. Ďalší bunker je napríklad v Novej Dubnici, na rozdiel od už spomenutých má aj strieľne.

IMG_1948
IMG_0050
IMG_0065

Dubnické tunely

Vo svahu kopca Holá Hora, len kúsok poniže bunkra, sa nachádza niekoľko vchodov do tunelov. V minulosti ich bolo viac, no väčšina je už zasypaná.

Podľa niektorých údajov ich vybudovali pravdepodobne spolu s výstavbou ZŤS v 30. rokoch na ochranu pracovníkov v prípade potreby. Podľa iných zasa až v časoch studenej vojny.

Tunely sú na niektorých miestach vybetónované, niekde sú razené priamo do skaly ako banské diela. Stropy sa na viacerých miestach zrútili.

IMG_0109

Chodby sa stretávali vo väčšej miestnosti, ktorá bola upravená betónovou výstužou. Vstupy sú dnes uzavreté mrežami kvôli ochrane netopierov.

Legendy o prepojení tunelov s bunkrom nie sú pravdivé.

IMG_0085
IMG_0058

Zdroje • Infotabuľa na mieste • navrchol.sk

komentárov 7

 • Peter Holeš 22. apríla 2021

  V rokoch 96/97 som tu slúžil na vojne a tento bunker poznám dôverne

 • Boli sme v tuneloch niekedy v roku 2019. Sú pomerne dobre schodné, ale nebezpečenstvo stále hrozí. Aj počas našej návštevy spadol priamo pred nás kameň veľký, ako ľudská hlava.. Keby na niektorého z nás dopadol, neviem ako by sa ten človek cítil.. Ale inak veľmi pekné miesto.

 • Presiel som tymito tunelmi niekedy v rokoch 2005 kedy to este nebolo tak zasypane a pod betonovou kopulou cca v strede boli zeleznicne kolaje. Netusim ale ako to vyzera dnes

 • 3.4. 2019 Tunely jsou stále průchozí. Prolezli jsme to celé, jednotlivé vstupy jsou vzájemně propojeny se zbytkem komplexu a dá se to projít z jedné strany na druhou. https://youtu.be/RiTGqvpV2wQ

 • Rudolf Kondákor 6. mája 2018

  Bunker „veľryba“ nebol postavený za II. svetovej vojny, ale až okolo roku 1952 a mal slúžiť ako úkryt pre štáb Civilnej obrany. Dosť dobre nechápem, čo by sa dalo pozorovať cez vetracie otvory. Alebo pozorovatelia by sedeli vonku na chrbte „veľryby“?

 • Ing. Vlastimil Matouš 9. januára 2018

  Bunker pochádza z druhej svetovej vojny? Áno, ale URČITE nebol postavený do 30.9.1938! Vtedy objekty ľahkého a ťažkého opevnenia vyzerali celkom inak a navyše – také veľké stavby boli zaraďované medzi objekty ťažkého opevnenia a tie boli stavané IBA v pohraničí!!!

 • Jean Ledius 19. októbra 2017

  Velryba nema dalsie podzemne podlazia, este, ked nebola zatopena, tak sme celu podlahu preskumali a nikde neznela duto. Museli by naozaj kvlitne spravit priechod na nizsie podlazie, aby sme ho nenasli.
  Tunely su zaroven nebezpecne. Pri nevsteve v rozmedzi 2 mesiacov sa zo stropu odtrhol blok v objeme cca 10m3, ktory zavaliál cast tunela. Pri prvej navsteve tam nebol a pri druhej do 2 mesiacov bol spadnuty zo stropu. Navstevu odporucam len v tichu a opatrnosti. Tunel viedol dalej, ale je zasypany, pravdepodobne smerom na Lieskovec, teren smerom tam cez les napoveda na dalsie vchody, ale su zasypane. Zeleznica viedla popred betonove vchody do tunela, priamo v tuneli nie su pozorovatelne zvysky zeleznice.

  Pridaj komentár