Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Bunkre pri Slanskej Hute

Medzi obcami Slanská huta, Kuzmice a Michaľany sa nachádza jedninečný systém bunkrov z rokov 1937 – 1938. Zachovalo sa ich takmer 50, v boji ich nikdy nevyužili. Podobnú súvislú líniu nájdeme až na Záhorí.

Po návštevách našich vojenských odborníkov na francúzskej Maginotovej línii schválil v roku 1935 minister národnej obrany Bohumír Bradáč organizačnú štruktúru na riadenie výstavby opevnení.

Dňa 24. apríla 1938 vydala Rada pre opevňovanie nariadenie vybudovať 38 ľahkých vojenských opevnení v línii od obce Slanská Huta, z toho 37 zo železno-betónovej konštrukcie. Stavbu realizovala spoločnosť Mandaus, Ing. Švajcr a spol.

IMG_0389
IMG_0432

Proti maďarskému vpádu

Úlohou ľahkých vojenských opevnení bolo zabrániť možnému prieniku maďarských vojsk na československé územie. Samostatnú líniu okolo Michlian zničilo maďarské hortyovské vojsko, ktorému pripadlo toto územie.

Dva z bunkrov sú priamo v obci Slanská Huta,  jeden hneď vedľa futbalového ihriska priamo v súkromnej záhrade.

„Za komunistov ho chceli prísť zbúrať, ale nepovolila som to, aby to nepoškodilo okolité domy. Úžitok z neho nemáme, ale nezavadzia nám,“ povedala majiteľka pre TASR.

Ďalšie stoja v krásnych okolitých lesoch, zakreslené sú aj na mapách. O tom pri vrchu Malá Kamenná sa hovorí ako o najkrajšom Slovenskom ropíku, stojí na vrcholku suťového kužeľa.

IMG_0347
IMG_0373
IMG_0387

Bunkre nie sú chránené a chátrajú, spravuje ich ministerstvo obrany. „Je škoda, že chátrajú. My ako obec sme mali záujem zobrať ich do prenájmu alebo podieľať sa na rekonštrukcii, ale zo strany štátu sa nám nedostalo nejakej odozvy alebo ochoty na takýto projekt,“ povedal starosta Slanskej Huty Daniel Stančik.

Zopár informácií prinášajú aspoň tabuľky pri pár bunkroch.

Takmer všetky objekty sú pevnôstky vzoru 37, ktoré vznikli vylepšením vzoru 36. Existovalo niekoľko typov ropíkov vz. 37, najrozšírenejší je typ A.

Ide o pevnosť s dvoma strieľňami na bokoch chránenými tzv. uchami, ktoré sú akýmsi predĺžením čelnej steny. Tá bola, resp. mala byť chránená kamennou rovnaninou – zahádzanou zeminou.

IMG_0408
IMG_0421
IMG_0416
IMG_0434

Pre sedem vojakov

Posádku tvorilo sedem vojakov, ktoré obsluhovali dva ťažké alebo ľahké guľomety. Bunkre mali periskop, háky na upevnenie maskovacej siete a granátový sklz, ktorým mohla posádka vyhadzovať von granáty proti útočníkom.

Objekty s normálnou odolnosťou (označené písmenom N) mali čelnú stenu hrubú 80 cm, bočné steny boli hrubé 60 cm, strop tiež 60 cm. Tunajšie bunkre majú však zoslabené strieľne.

Plánované náklady na výstavbu jedného objektu typu A boli 72-tisíc československých korún. Objekty typu A boli označované podľa uhlu rozovretia strieľní, ktorý sa pohyboval od 120 (pre objekt A-120) do 220 stupňov (pre objekt A-220).

V Slanskej Hute sa ale nachádza aj jediný zachovaný objekt typu E pre čelnú paľbu na Slovensku.

IMG_0381
IMG_0398
IMG_0430
IMG_0425

Zdroje •  abov.vucke.sk • Korzár • ropiky.net

komentáre 4

 • Dneska sme ta boli. Auto sme nechali pri Obecnom Urade na parkovisku. 3 bunkre su hned blizko. Jeden je troska povyse cesty na strane Obecneho uradu (je trocha zarasteny stromami). Dalsie dve su nad cintorinom (hned oproti Obecnemu uradu) v poliach . 4 je oproti bytovke ktora je asi 500 metrov po ceste na dedinou v poli. K nemu sme isli cez polia od 3 bunkra. Miestni ochotni, radi poriadia. Sme radi ze tuto stranku, aspon clovek vidi zaujimave veci.

 • Ing. Jan Voral 5. decembra 2017

  V textu máte chybu – název stavební firmy, která realizovala stvební úsek K-V Slanská Huta zněl , respektive na razítku měli uvedeno :

  Mandaus, Ing. Švajcr a spol
  SPOLEČNOST STAVITELŮ V PLZNI
  Wilsonova třída 26
  Telefon 514
  filiálka CHUST, Podk. Rus, Telefon 68

  V Slanskej Hute je taky k vidění jediný na Slovensku dochovaný objekt pro čelní palbu typ E !!! Jediný na Slovensku !!!

 • Ing. Jan Voral 5. decembra 2017

  22.4.2018 organizuje OZ Zachráňme hrad Slanec už III. ročník komentovaného pochodu po ČS opevnění v Slanskej Hute.

 • Uz som na to aj zabudol, ukazal mi ich nebohy dedo, pred cca 20timi rokmi 😉

  Pridaj komentár