Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Čiernohorské kúpele

História Čiernohorských kúpeľov sa nepriamo začala v Jeseníku na Morave, kde pracoval v Priessnitzovom vodoliečebnom ústave v Gräfenbergu Ľudovít Kornidesz. Po osvojení si tzv. Priessnitzovej metódy vodoliečby prišiel na rodný Spiš, kde plánoval postaviť podobné kúpele.

Oblasť medzi Hnilčíkom a Nálepkovom bola bohatá na pramene – aj keď nie minerálnej liečivej vody, tak aspoň studenej a čistej – a navyše bola chránená pred nepríjemným vetrom.

V roku 1847 preto založil pod horou Schwarzenberg malé klimatické kúpele, ktoré sa stali prvým vodoliečebným ústavom v Uhorsku.

IMG_2420
IMG_2335

Procedúry Priessnitzovej vodoliečebnej metódy pozostávali z umývania tela v studenej vode, jeho drhnutia a nožného, polovičného, sedacieho a napokon telového kúpeľa. Ďalej to bolo sprchovanie, parný kúpeľ v špeciálnych skriniach, suchý zábal a potenie, pohyb na čerstvom vzduchu, slnenie a slatinné kúpele.

Okrem toho bola základným pilierom vodoliečby aj prísna diéta, ranný telocvik a pitie studenej vody. Súčasťou terapie boli aj prechádzky do prírody v okolí kúpeľov.

Procedúry boli pod prísnym lekárskym dozorom a úroveň Čiernohorských kúpeľov bola porovnateľná s materským Priessnitzovým ústavom v Jeseníkoch. V roku 1889 vymenovali za kúpeľného lekára Gusztáva Bartscha, ktorý po šiestich rokoch pôsobenia napísal o týchto kúpeľoch aj knihu.

IMG_2366

Na počesť maďarského básnika

Hneď v prvú sezónu sa tu liečilo 79 chorých, v areáli vtedy stála jedna kúpeľná budova a dve ubytovne.

V roku 1848 vypukla revolúcia a pri prechode vojska Spišom vyrabovali aj mladé Čiernohorské kúpele. Takto prečkali až do roku 1853, kedy sa ich ujal levočský podnikateľ Viliam Lumnitzer, ktorý ich opravil a opäť sprevádzkoval.

Navyše sám vycestoval do Gräfenbergu, kde si osvojil princípy Priessnitzovej metódy a po návrate vyškolil svojich zamestnancov. Kúpele rýchlo rástli a stali sa obľúbeným ústavom v celom Uhorsku. Od roku 1853 do roku 1881 sa tu liečilo až 4847 pacientov.

IMG_2343b
IMG_2395

K rastúcej návštevnosti prispelo aj sprevádzkovanie Košicko – bohumínskej železnice v roku 1872. Od stanice v Spišskej Novej Vsi sa kúpeľní hostia do Čiernohorských kúpeľov vozili fiakrami, neskôr autobusmi.

V roku 1866 sa v kúpeľoch liečil Mihály Tompa, jeden z najvýznamnejších maďarských romantických básnikov 19. storočia. Na jeho počesť postavili v 80. rokoch 19. storočia novú vilu, ktorá dostala meno Tompa.

Okrem toho v roku 1888 pribudla aj jeho busta na žulovom podstavci. Traduje sa, že pamätník postavili na mieste, kde Tompa rád sedával a písal svoje verše. Bustu po roku 1918 buď odstránili, alebo ju niekto ukradol.

IMG_2352
IMG_2371
IMG_2361
IMG_2345

Kostolík, kolkáreň aj fontána

V 80. rokov 19. storočia prešli Čiernohorské kúpele prestavbou, ktorá im na dlhé roky zmenila tvár na moderne vyzerajúci komplex s budovami v typickej hrazdenej architektúre. Konštrukcia však bola vhodná len na bývanie len v teplejších mesiacoch. Sezóna trvala od mája do októbra.

V roku 1888 tu stálo sedem domov s kapacitou zhruba 100 izieb. Areál tvorili budovy Újgyógyház (po roku 1918 Nový dom, za socializmu Jánošík), Etkezó (neskôr Vila Hana, za socializmu rozdelená na: Dolná Hana, Horná Hana a Pionier), Széchenyi-ház (po r. 1918 Vila Irena), Thököli-ház (po prvej svetovej vojne už neexistoval) a Tompa-ház (Vila Tompa).

Okrem nich sa v areáli nachádzali aj kostolík sv. Anny, evanjelická kaplnka, kolkáreň, fontána, tenisové ihrisko, stajne (neskôr garáže), oddychové pavilóny a altánky.

IMG_2408

Základnou podmienkou pre vznik vodoliečebných kúpeľov bol dostatok výdatných prameňov. Uvádza sa, že pod Čiernou horou ich vyvieralo až 14. Tie najvýznamnejšie dostali mená a zaradili ich medzi liečebné pramene.

Pri hudobnom pavilóne vyvieral Hlavný prameň (Főforrás). Okrem neho boli v okolí ešte pramene Amália, Klotilda, Kornidesz, Priessnitz a Popoluška. Spájali ich udržiavané chodníčky.

Z Priessnitzovho prameňa vznikal potôčik, ktorý viedol cez kúpele a dostal meno po prameni. Dnes ho poznáme ako Čiernohorský potok.

IMG_2404
IMG_2412
IMG_2417

Významné centrum Spiša

Návštevnosť kúpeľov sa pohybovala okolo 400 hostí ročne. V roku 1898 bolo k dispozícii 124 izieb. Obľúbenosť stúpala až do roku 1918, keď sa skončila prvá svetová vojna.

Po vzniku prvej ČSR prišli kúpele hlavne o početnú klientelu z Maďarska. Stále však boli skvele vybavené, veď v tomto období sa do opravy budov a nového zariadenia investovalo až 450-tisíc korún. V roku 1927 prišlo 447 hostí, z toho asi polovica boli cudzinci.

V medzivojnovom období bol majiteľom kúpeľov Vincent „Čenek“ Fargaš, ktorý v nich aj býval. V rovnakom období mal prenajaté aj neďaleké Novoveské kúpele (Iglófüred).

IMG_2331

Rozvoj na krátky čas prerušil mohutný požiar, ktorý vypukol v noci dňa 3. februára 1932 vo Vile Hana a trval až 40 hodín. Škodu odhadli na 800-tisíc korún.

Ešte v tom roku sa začala oprava a prestavba Vily Hana, po ktorej stratila svoj pôvodný hrazdený vzhľad, a získala nový – funkcionalistický. Po niekoľkých neskorších úpravách z čias socializmu dosiahla súčasnú podobu. V 30. rokoch 20. storočia investoval Fargaš aj do výstavby bazéna.

Čiernohorské kúpele boli tiež významným spoločenským centrom Spiša. Usporadúvali sa tu rôzne stretnutia, prednášky či konferencie.

Nevýhodou však bolo zlé spojenie medzi železničnou stanicou v Spišskej Novej Vsi a kúpeľami. Tento problém riešil Fargaš pomocou vlastných autobusov, ktorými vozil hostí. V roku 1936 však o autobusovú koncesiu prišiel.

IMG_2424
IMG_2410
IMG_2418

Tábor Hitlerjugend

Počas druhej svetovej vojny už Fargaš vlastnil len Čiernohorské kúpele. Tie sa na istý čas stali aj letným táborom pre organizáciu Hitlerjugend. Prvý transport nemeckých detí prišiel do Čiernohorských kúpeľov v apríli 1941, posledný v lete 1944. Bez ohľadu na to tu majiteľ dokázal ukryť troch Židov. Fargaš za to dostal od izraelskej vlády in memoriam ocenenie Spravodlivý medzi národmi.

Po druhej svetovej vojne Čiernohorské kúpele znárodnili, sesterské kúpele v Novoveskej hute z tohto dôvodu zanikli. Z Čiernohorských kúpeľov sa stal detský rekreačný tábor, neskôr doškoľovacie stredisko pre firmu Otex – Odevy.

V roku 1961 niekdajšie kúpele niesli názov Rekreačné stredisko kapitána Jána Nálepku, neskôr tu sídlila Detská zotavovňa a pioniersky tábor ÚNZ mesta Bratislavy.

K vybavenosti pribudlo detské ihrisko pri Vile Pionier a lyžiarsky vlek na lúke pod areálom. Na prízemí Nového domu (Jánošíka) zriadili základnú školu a vo Vile Hana materskú škôlku. Od konca socializmu až do roku 2004 tu sídlila Detská ozdravovňa Čierna hora pri Fakultnej NsP akad. L. Dérera v Bratislave.

IMG_2329
IMG_2425

V máji 2004 ozdravovňu Čierna Hora zrušili a prepustili jej všetkých 36 zamestnancov. V posledných rokoch prevádzky tu už bývalo viac personálu ako detí.

Kompletné zariadenie bývalých kúpeľov odviezli kamiónmi do Bratislavy. Zostali len prázdne budovy, ktoré každým dňom chátrajú stále viac.

Ako jediné si zachovali svoj pôvodný vzhľad len Nový dom a Vila Tompa, ktorá je ale v zlom stave. Hana a Pionier chátrajú a Vila Lesanka (Irena) je po prestavbe nedokončená.

Zdroj • Lukáš Patera, publikované v Krásy Slovenska č. 3-4/2016

komentárov 34

 • Aj ja som tam bol v roku 2002 asi keď som mal 8 rokov. A mám to stále živo v pamäti, len škoda že nemám žiadne fotky. Spomínam si na čísla na skrinkach, diskotéki, inhaláciu, jedáleň… A jak sme pozerali betowena.

 • V 1970 som tam bola na lyžiarskom vycviku -ako sredoškolačka. Vlete sme sa boli pozrieť -su tam rampy a vstup zakazany.-škoda!!!

 • Pamätám si na tie strašidelné historky, keď som tam bol v 93 r. 94r. už neviem presne.Raz keď sme boli neposlušní,tak sme boli vylúčení z kolektívu,každý do vlastnej izby.Chceli sme ísť všetci traja: – výtržníci na záchod,vychovávateľka bola vo svojej izbe,ale ako sme išli na záchod a sa jej spýtať že či môžme ísť na záchod..Tak bola vo svojej izbe,hore vyzlečená a nereagovala.Tak sme išli ďalej a keď sme sa vracali už sme sa do tej izby nepozreli a ani medzi sebou sme to nechceli moc rozoberať,čo sme videli.
  Potom bola dlhšiu dobu PN a ako sme išli z večere,som sa jej spýtal že bola ste chorá?Odpovedala že áno a k tomu dodala že už dávno si ma nevidel..Také veci rozoberať že sme ju videli hore bez..nahú a ona nato neragovala,keď sme išli okolo žeby si zatvorila dvere ale nechala ich otvorené a stále hore nahá,sme sa báli s ňou rozoberať,aby sme nedostali..Tak toľko,čo si pamätám.
  Myslím že také veci v tej dobe sa ešte neriešili,keby sme to vtedy zverejnili,ešte by sme „dostali“.

 • Ja som tu bola na liečení v 80rokoch ako malička 4-5rocna, na 3 týždne. Si pamätám ze bola strašná zima vo februari, všade kopec snehu, vyzeralo to tam strašne depresívne. Sestričky nám vyliali na ihrisko vodu aby sme sa tam mohli korčuľovať. Dokonca raz sme tam videli vlky, hneď sme utekali dovnútra, strašne som sa bála. Veľká škoda ze kúpele sú už takto zničené.

 • krása, nostalgia nech už zakape tento kapitalizmus

 • Altánok vraj už spadol, podľa: Čiernohorské kúpele – Facebook. Na tom si uvedomujem ako plynie čas. Okolo toho altánku som chodieval ako štvrtáčik na základnej škole v tej dobe som tam bol na liečení v detskej ozdravovni. Ubytovaný som bol v Hornej Hane a dnešného roku mám už 40 rokov. Prekrásna príroda tam bola. Bol som tam z Bratislavy.

 • Bol som na ubytovni Lesanka r.1980. Bohužial nezachovali sa mi žiadne fotky ak by niekto mal z inerieru aj celkovo z kupelov by ma potešilo.

 • <3 s bratom sme tu strávili mesiac letnych prazdnin v cca 1993.mala som asi 8rokov a brat 3.pamatam si,ze krasne prostredie na mna posobilo hororovo 🙂 pamatam este ako sme pomahali sestrickam sprchovat male deti a tiez všetko oblečenie popísané značkou kvôli práčovni,aby sme si vedeli veci potriedit…

 • Aj ja mám na túto ozdravovňu spomienky. Prvýkrát som tu bol v roku 2001 ako piatak a potom 2002 ako šiestak na ZŠ. Prvýkrát aj druhýkrát som býval na internáte Jánošík a bol to asi najlepší internát zo všetkých v areáli. 2001 bežala Pokémonová mánia a pamätám ako sme kreslili Pokémonov aj sme sa hrali na Pokémonov. V roku 2002 už fičal Harry Potter. A musím priznať druhýkrát to bolo asi lepšie. Mal som oveľa viac kamarátov a jedného takého výborného, že sme boli ako bratia a keď sestrička potrebovala na niečo dvojicu, napríklad na prenos čajovej konvy, nechcel ísť nikým iným, ako so mnou. A koľko lotrovín spolu narobili! Taktiež dodnes mám v pamäti aj sestričky, jedna taká výborná sa volala Slávka, priezvisko neviem, ale tá mi bola jak druhá mama. Mal som ju veľmi rád. A potom jedna, čo sme ju prezývali Babeta, no fuj, horšiu som nevidel. Na mňa síce moc nekričala, nedal som jej k tomu dôvod, ale hnusná bola. Potom ešte dve boli také šľahnuté, jedna sa volala Šárika, druhá Ružena, no tiež som ich nemusel. A potom také stredné, s tými som nejak nemal problémy. Ale čo bolo na mojich liečeniach najlepšie, že to bolo od konca mája do konca júna a tak som už mal mesiac skôr uzatvorené známky a tak som sa v škole neučil, len sme hrali karty.

 • Ja som tu bola na liečení v roku 2002 ako piatačka na ZŠ asi 2 mesiace. Pri pohľade na tieto fotografie sa mi vynárajú príjemné nostalgické spomienky – na školu, na jedáleň, diskotéky, na kamarátov, na inhalovanie, na sestričku, ktorú sme volali Babeta, lebo jazdila na babete, na filmovú miestnosť, na to ako som sa vždy tešila na poštu od maminy a pod… Určite je to nezabudnuteľná súčasť môjho života.

 • Katarína 1. novembra 2019

  kiiiii

 • Katarína 1. novembra 2019

  V detskej ozdravovni Čierna Hora som bola v lete cez prázdniny ako pionierska vedúca v 80-tych rokoch viackrát a veľmi sa mi tam páčilo. Prostredie, deti a náš kolektív pionierskych vedúcich. Čiernu Horu som opäť navštívila asi v roku 2012 trošku si pospomínať a hlavne som bola zvedavá ako to tam teraz vyzerá. Kaplnka bola pekne opravená, ale ostatné budovy sú ruiny, Škoda, večná škoda.

 • miro luptovsky montreal. 4. októbra 2019

  Bol som v cernohorskych kupeloch asi v roku 1953 alebo 1954 v skole prirode zo Zvolena , ucitelka bola pani Kalinciakova, a kazdy den sme stavali v prazdnom bazene na rannom nastupe. starsi ziaci vtedy spievavali politicky vhodnu castusku: ked sa Truman narodil, vyzeral jak krokoil, ked ho mama umyla, vyzeral jak gorilla , a refrem bol aj lalia, chod do kina, co tam hraju , pad Berlina.

 • Boli sme tam 28.8.2019. Ako nostalgiu na detstvo nám (trom deťom) ukazoval náš 85 ročný otec, kde bol na liečení v roku 1948!!! Veľmi ho potešilo, že stála ešte hrazdená budova, v ktorej bol ubytovaný. Škoda tej chátrajúcej budovy.

 • Areal je dnes v sukromnom vlastnictve. Spolumajitelom je pan O. Fargas a s jeho suhlasom sme tam mohli absolvovat celodenne fotenie. Je to magicke miesto v nadhernom prostredi. Skoda, ze cely areal chatra a nema nejake zmysluplne vyuzitie. Do budov sa da dostat, ale niektore casti su v kritickov stave a pohyb v nich je nebezpecny. Odporucam, zo slusnosti sa ohlasit u majitela ak sa tam chcete pohybovat.

 • Neviem ci mi vie niekto pomôcť, moja mamina tam pracovala v rokoch 1972 až 1975 a potrebovala by som vedieť kto vtedy spravoval v Bratislave tieto kúpele.

 • Stravil som tam ako 11-rocny skoro dva mesiace na skolskom tabore. Do kupelov sme sli peso zo stanice Vondrisel. Vtedy som nevedel ze to boli kupele, napriek prazdnemu bazenu na dvore. Dobre nam tam bolo, prekrasna priroda, dobri ludia v kupeloch aj na okoli, ale strava bola mizerna.

 • Už som aj zabudla, ale Martin mi svojim príspevkom pripomenul, že sme museli mať označené všetky veci číslom, ktoré nám bolo vopred pridelené. Každú jednu ponožku 🙂 To kvôli práčovni.

 • Bola som tu s bratmi v zime na liečení. Raz so starším (myslím, že v 84.) a neskôr s mladším v 88. Bývali sme na Hornej Hane a neskôr na Jánošíkovi (veľkáči 🙂
  Učievali sme sa asi 4 hodiny a potom sme chodili po lese.
  Sestričky boli k nám milé. Bývalo mi tam smutno. Boli sme ďaleko a dlho od rodiny. Ale zdravotne nám to pomohlo.

 • LUKÁŠ: Aj keď sa nedá oficiálne dostať do interiéru budov, tak myslím, že v súčasnom zdevastovanom stave sa isto nájde nejaké to vytlčené okno na prízemí a pod., cez ktoré sa dá so zatajeným dychom preniknúť do histórie objektu 😉

  Ako dieťa som tam bola niekoľkokrát, vždy v lete na liečení a stotožňujem sa so spomienkami viacerých – vtedy mi to pripadalo ako trestanecký tábor pre neposlušné deti 😀 😀 Ale keď sa na to pozerám dnes, s odstupom času, nemenila by som! Vtedy deti ešte aspoň vedeli, čo je to rešpekt voči druhým, starším, čo je to slušnosť, kde sú ich hranice, dokázali si veci vážiť! Kde sú tie časy dnes???

 • Naozaj, srdce plače pri pohľade na viac než žalostný stav tohto vzácneho komplexu… Aj po vyše 15tich rokoch sa mi vynárajú krásne spomienky na leto a detstvo, a hoci sa pozerám len na fotografie smutnej ruiny, vybavujem si obrazy živé, akoby som tam bola len nedávno… Hanba, že to nechali zájsť až tak ďaleko. Zaujímalo by ma, komu komplex oficiálne patrí (!). Modlím sa, aby sa našiel anjel, ktorý by toto nádherné miesto vzkriesil.
  DANIEL: patrí to pod mesto Nálepkovo 🙂 Tiež plánujem niekedy letnú dovolenku v blízkom okolí, aby som sa na to čarovné miesto mohla opäť raz pozrieť 🙂

 • Ja som tam bol na lieceni od 12.11.1984 do 18.12.1984 (ako 8 rocny) a mal som cislo 73 🙂 byval som v hlavnej budove, tusim na prvom poschodi. Triedu sme mali strasne malu a v inej budove, bola tam neskutocna zima. Pamatam si maleho tucneho ucitela s fuzikmi, ktory nas bil pravitkom po rukach. Ked sme boli zatvoreni v inhalacnej miestnosti, neustale nas okrikovali ze sa nemame hybat. Okrem jedneho dna ked nam tucny ucitel dovolil sa sankovat, vobec nemam na toto liecenie ziadnu peknu spomienku. Urcite by som sa tam chcel zastavit a prezriet stare dokumenty co tam ostali z roku 1984 🙂

 • BOL SOM TAM V ROKU 1973 NA LYZIARSKOM A MAM NA TO KRASNE SPOMIENKY

 • Ahojte, rád by som sa na toto miesto dostal. Je to prístupné? Dá sa dostať aj do vnútra tých budov? Ďakujem za odpoveď.

 • František 15. októbra 2018

  Bol som tam v tábore 2 týždne v roku 1964 a chata sa volala Jánošík. Zážitky boli nezabudnuteľné.

 • Prekrásna príroda, bol som tam na liečení. Ako štvrták na základnej škole. Boli sme tam často v prírode. Ako deti sme sa zabávali v potoku, stavali sme v ňom hrádze. Gumáky boli povinná výbava. Ja som bol ubytovaní v Hornej Hane. Poslali ma tam z Bratislavy pre dýchacie problémy, často som sa dusieval. Sú to už roky. Dnešné deti, keď sú choré, dostanú do ruky tablet resp. mobil a môžu sa liečiť.

 • Ako dieťa som na Čiernu Horu chodievala na liečenie. Prvý raz som tam bola v necelých šiestich rokoch, potom ako druháčka, tretiačka a štvrtáčka. Nikdy som sa tam netešila, každý pobyt pre mňa znamenal dva mesiace odlúčenia od rodiny a kamarátov (v čase bez mobilov a internetu). Ale zažila som tam aj pekné chvíle – hry v lese, prvé diskotéky, oslavy narodenín… Teraz mi je pri pohľade na tieto fotky smutno. Presne si pamätám, kde mala ordináciu lekárka, kde boli školské triedy, kde bola jedáleň a viem aj to, kde som bola v ktorý rok ubytovaná. Už pri mojom prvom pobyte sa medzi deťmi rozprávali strašidelné historky o tej schátranej vile nad Hornou Hanou: vraj tam ktosi videl za oknom lebku, niekto ďalší zas akúsi postavu. Tieto príbehy sa opakovali rok čo rok a občas sa k nim pridala nejaká skúsenosť, ktorá nás presvedčila o ich pravdivosti. Doteraz si pamätám ten nepríjemný pocit strachu, ktorý sa ma zmocnil vždy, keď sme prechádzali popri tej vile. Z fotiek však vidím, že dnes by som sa rovnako bála v celom areáli – k jednej strašielnej budove sa pridali aj tie ostatné. Je to veľká škoda. Snáď sa toto miesto dočká obnovy.

 • Okolo roku 1970 som tu bola v škole v prírode (z Bratislavy) a mám na toto miesto nádherné spomienky!

 • V roku 1980 som na tomto krasnom mieste ako 10 rocny absolvoval Pioniersky tabor. Krasna priroda a spomienky ma prinutili minuly rok, aby som toto miesto po 37 rokoch navstivil. Prisiel som az z Bratislavy. Ked som zbadal v akom stave sa toto rekreacne zariadenie nachadza, skoro som sa rozplakal. Vsetko schatrane, na spadnutie. Pri prechadzani arealom a aj vo vnutri budovy Noveho domu, kde sme boli kedysi ubytovani, sa mi vynarali spomienky z a dzavot deciek, ktore tam v tom case boli. Pri navsteve bolo vsade ukrutne ticho, len kde tu bolo pocut nieco suchnut ci padnut. Myslim, ze sa o areal aj tak niekto stara (zrejme dobrovolne), lebo pri prichode k rampe som stretol mileho pana asi v mojom veku, ktory bol zvedavy kam idem. Neskor som zistil, ze byval v rodinnom dome ponize. Zrejme aj vdaka takymto ludom a urcite aj niekolkym dobrovolnikom, je aspon o okolie trocha postarane. Historiu byvalych kupelov som si nasudoval az dodatocne, do navstevy som netusil, aku hlboku historiu ma toto zabudnute a kedysi vychyrene miesto. Pevne verim, ze sa najde raz clovek, ktoremu nebude osud tohto arealu lahostajny a prinavrati kupelom ich stratenu dusu.

 • Zdravím Vás 🙂 s nadšením sa zaujímam o záhadné a opustené miesta, takže v prvom rade chcem poďakovať autorovi za článok, o týchto kúpeľoch som doteraz nepočul. Našiel by sa tu niekto kto by mi napísal kde mám tie kúpele hľadať? Prosím, rád by som sa tam šiel niekedy pozrieť.

 • Edita Kušnierová 12. marca 2018

  Som veľmi vďačná za tieto informácie, ku ktorým som sa dostala cez stránku Letného tábora v Gombaseku, kde odhalili kópiu pôvodnej busty Mihálya Tompu. Bolo mi to nesmierne čudné, lebo Tompa Gombasek nikdy nenavštívil (dokonca, keď ho nadšený Petőfi vytiahol na hrad Muráň, zaspal tam od únavy, kým Petőfi obdivoval krásy divokej muránskej prírody a nikdy mu ten nezáujem neodpustil). Tam som sa dočítala o Čiernohorských kúpeľoch, o ktorých som vôbec nevedela, hoci žijem pomerne neďaleko v Rožňave. So záchranou tohto miesta rozhodne treba niečo robiť, je tam hádam jeden z najčistejších „vzduchov“ na Slovensku a neporušená príroda. Rozhodne sa tam pôjdem pozrieť.

 • Nostalgia. Ako dieťa som sem pravidelne chodievala na liečenia. Pamätám si saunu, detské ihrisko, v zime nekonečné sánkovačky, miestnosti s vysokými stropmi, vypadnuté zuby, písanie a kreslenie kamarátkam do pamätníčkov, diktáty, liečebné procesy. Nikdy na to miesto nezabudnem a srdce mi krváca pri pohľade na jeho súčasnú podobu. Dúfam, že túto vzácnosť niekedy ešte zachránia a ja sa tam raz opäť vrátim.

 • Milovala som to miesto ako mala som tam travila kazde prazdniny alebo vikendy krdze mi tam pracovala Babka a predtim aj Mamka ktora toto miesto ako mala navstevovala tiez neskutocne vela spomienok prve lasky skoda tohto miesta

  Pridaj komentár