Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Cukrovar v Šuranoch

1854
slúži ako sklady

Aj Šurany boli kedysi svetové. Vďaka najväčšiemu a najdlhšie fungujúcemu cukrovaru na Slovensku so 150-ročnými dejinami a viacerými prvenstvami.

Na pozemkoch grófa Károlyiho sa v okolí mesta veľmi dobre darilo cukrovej repe. Využili to židovskí obchodníci z Viedne Leopold von Lippmann a Maximilán Gerson.

Cukrovar začal výrobu v roku 1854, o dva roky spustili prevádzku rafinérie – prvej v monarchii. Ako prvý sa tu vyrábal čistý biely rafinovaný cukor. Tradičný produkt curkovaru, čisté biele homole cukru, si mnohí pamätajú dodnes, hoci nakoniec sa používali len ako propagačný suvenír.

IMG_7316
IMG_7312
IMG_7336
IMG_7299

Cukor na svetových výstavách

Kým okolo roku 1850 ľudia cukor v dnešnej podobe nepoznali – len surový hnedý – už okolo roku 1900 používali biely cukor takmer všetci.

Cukrovar sa koncom 19. storočia prezentoval na svetových výstavách vo Viedni a Paríži. Svojho času bol najväčší v strednej Európe. Ďalšou raritou bolo sto kilometrov úzkokoľajnej železničky na zvoz repy, ktorá siahala až po Trnovec nad Váhom. Išlo taktiež o vôbec prvú súkromnú železnicu v monarchii.

Zakladatelia cukrovaru von Lippmann a Gerson urobili priemyselnú revolúciu v celej Habsburskej monarchii. V regióne bola ich firma najväčším platcom daní do štátnej pokladnice.

IMG_7282
IMG_7288
IMG_7329

Mlyn s tragickou udalosťou

História cukrovaru, to je však aj tehelňa, obilie, paprikový mlyn, repkárske výskumné pracovisko a učňovská škola.

Európsky podnikateľ barón Alexander Hatvany – Deutsch dal základ rozvoju šurianskeho mlynárstva v 20. storočí a so šurianskou múkou v prerazil na európsky trh. Cukrovarský mlyn ako súčasť cukrovaru založili v roku 1912. Vždy bol pod osobitným dohľadom vojsk a štátu. Tunajšie moderné silá skladovali obilie z celého štátu.

Až na východe Slovenska poznali bielo-červený obal vrecka s „najľepšou mukou na koľače“. Istý pražský obchodník vymyslel reklamný slogan Šuranská mouka předčí uherskou.

21. februára 1989 krátko po dvanástej hodine explodovalo tretie poschodie budovy mlyna. Väčšina robotníkov bola na obede. Napriek tomu zahynulo osem ľudí.

IMG_7272

Filmové kulisy a záujem BBC

Prevádzku cukrovaru nezastavila ani jedna vojna. Naposledy tu cukor vyrobili v roku 1999, posledných 150 zamestnancov odišlo z areálu o rok neskôr. Chránená nie je dnes ani jedna časť. Nič.

Ešte stále zachované stavby poslúžili aj ako kulisy pri scénach deportácií Židov do koncentračných táborov vo filme Nesplnený sľub.

Pred pár rokmi sa cukrovar dostal do pozornosti BBC, keď v ňom po svojich predkoch pátral britský komik Stephen Fry. Jeho starý otec, Martin Neumann, bol v 20. rokoch minulého storočia poľnohospodársky poradca cukrovaru. V tom čase bol cukrovar aj najväčší v Európe.

IMG_7306
IMG_7346
IMG_7319
IMG_7257

Zdroje • zitvava.sk • nasanitra.sme.sk • RTVS • Soda

komentárov 12

 • Ahoj

 • Beata Kuviková 27. januára 2020

  Prežila som v cukrovare tiež svoje krásne detstvo.Bývali sme v kaštieli….môj ocko bol riaditeĺom cukrovaru v rokoch 1959-1969…

 • Chodil som tam do skoly 1988-1991 nadherne casy na tu dobu velmi kvalitna ucnovka…

 • Dostať sa tam dá, ale treba poznať vrátnika. V areáli sa nachádza aj ešte stojaca časť takzvaného Berchtoldovho kaštieľa z roku 1609. Z toho čo viem, je prestavaný na byty pre bývalých zamestnancov cukrovaru.

 • Bol som zamestnanec Cukrovaru 12 rokov až do konca. Cukrovar do krachu dostalo vtedajšie arogantné tunelárske vedenie na čele s posledným riaditeľom Š. zo Šurian. Tunelovali ho svojimi súkromnými firmami dlhodobo, drzo a nekompromisne od autodopravy až po nočné zvážanie cez poslednú repnú kampaň ich vlastnej zhnitej repy bez cukornatosti ktorá mala byť zaoraná a nie spracovávaná s nulovou výťažnosťou cukru.

 • Cast cukrovaru sa da vidiet vdaka bikerom, ktori upravili halu na najvacsii bikepark v strednej Europe. Je to otvorene verejnosti, kto ma zaujem kludne sa moze ist pozriet len sa musi nahlasit na vratnici. Prikladam link na stranku aj s otvaracimi hodinami. Stoji to za to. Tak ak pojdete okolo urcite nakuknite.

  https://junkridecrew.com/freestyle-park-surany/

 • Dá sa tam ísť pozrieť, alebo je to nejak uzavreté, strážené? Že v rámci výletu, ale aby sme sa zbytočne neprehnali. Vopred ďakujem za všetky aktuálne info:)

 • Michaela 30. marca 2018

  Čo nezničila žiadna z vojen, zničili mafiánske roky 90-te. Veľmi smutný a opakujúci sa scenár. Nezvratná skaza…

 • Bývam v meste cez 30 rokov, no poznám ho iba z vonku :-(. Veľká škoda, že už nefunguje a len chátra.

 • Krásny areál, je v ňom okrem iného veľmi pekná zachovalá budova s niekoľkými bytmi, bývajú tam prevažne bývalí zamestnanci cukrovaru. Tá budova je tak rozumne postavená, ža takú stavbu som v živote nevidela. V podstate je blízko centra. Veľká škoda, že celý cukrovar nefunguje. Dúfam len, že celý ten areál zostane majetkom mesta a chránený.

 • Cukrovar je mojím domovom už 28 rokov.. Prežila som tu neskutočne krásne detstvo, na ktoré mám výnimočné a zároveň nádherné spomienky ?

  Pridaj komentár