Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Elektráreň Turbína pri Kežmarku

1910
v prevádzke

Táto unikátna elektráreň pod Tatrami funguje neuveriteľných 107 rokov. Už dve desaťročia spravuje Turbínu pri Kežmarku rodina Chlebovcov. Deti tu vyrástli pri hluku generátorov.

Ešte za Rakúsko-Uhorska dal elektráreň postaviť majiteľ Tatraľanu Karl Wein. Rozrastajúca sa manufaktúrna výroba – už v tom čase svetová – si pýtala nový impulz. Karlovi brat poradil, aby stavil na vtedy ešte vzácnu elektrickú energiu. Využili vodný kanál, ktorý už predtým slúžil mlynárom.

IMG_7876
IMG_7869
IMG_7871

Rozsvietila celé mesto

Elektráreň je dôkazom priemyselnej vyspelosti predvojnovej doby. Firma Pohl a synovia z maďarského Szombathely vyrobila v tom čase čerstvú novinku – Francisove turbíny.

Generátory pochádzajú z budapeštianskej manufaktúry GANZ a elektronika z rakúskeho Siemensu. Takmer všetko funguje od roku 1910 dodnes. Nemci Turbínu už-už začínali rozoberať, ale nakoniec museli odísť na front.

Ekológiu v čase výstavby brali omnoho prísnejšie ako dnes. Ohľad museli brať aj na ryby, aby im nezahatali rieku. Naopak, elektráreň vodu v rieke okysličuje a zlepšuje tým životné podmienky v nej.

A keďže Turbína dokázala vyrobiť omnoho viac energie, než potrebovala továreň, rozsvietila postupne aj celý Kežmarok. Vraj aj dnes by stačila na všetky žiarovky v meste.

Každý z dvoch tamojších generátorov poháňajú turbíny dvojičky. Roztáča ich voda z betónovej nádrže, ktorá tiež pamätá monarchiu.

IMG_7884

Byt priamo nad strojovňou

„Otec predtým pracoval na píle v Poprade. Keď vyhorela, dostal miesto správcu tejto elektrárne. No namiesto toho, aby ju pripravil na koniec, investoval do opravy,“ spomína Roman Chlebovec na rok 1980, keď sa nový správca nasťahoval do budovy s celou rodinou. Manželia a ich päť detí bývali v byte priamo nad strojovňou.

Všetko podstatné o elektrárni sa dnešný správca naučil od otca. Ten montoval dokonca aj elektroinštaláciu na Lomnickom štíte.

IMG_7883
IMG_7882

Zdroje  Pluska infoglobe.sk

komentáre 2

  • Ján Vosovič 3. marca 2018

    Informácie o jeho práci pozná dcéra 92 ročná Irma Kalafutová.

  • Ján Vosovič 3. marca 2018

    Dobre poznám to miesto od svojej mladosti a môj dedo tam pracoval ako strojník pre Weina pred 2. svetovou vojnou, počas vojny a po nej až do svojej smrti.

    Pridaj komentár