Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Františkova huta pri Podbieli

1836
prístupné ruiny

Konal sa tu hudobný festival. Režisér Juraj Jakubisko tu nakrúcal Tisícročnú včelu a Nejasnú správu o konci sveta. Obec podporila turistické aktivity vrátane ukážok tavby železa, ale aj silvestrovský program.

Z rozsiahleho komplexu Františkovej huty, najvýznamnejšej pamiatky priemyselnej revolúcie na Orave, sa toho zachovalo dosť aj vďaka občianskym aktivitám. Ešte v sedemdesiatych rokoch 20. storočia tu robil vykopávky miestny ochranár Milan Krúpa.

Vďaka práci stoviek ľudí hutu postupne upravili, zdokumentovali a zakonzervovali. Dnes sa môžete prejsť medzi jej ruinami, len si dajte pozor na kravské lajná.

Frantiskova_huta_03
Frantiskova_huta_04
Frantiskova_huta_01
Frantiskova_huta_010

Podarí sa ju udržiavať?

Samotná nehnuteľnosť teraz patrí obci Podbiel, pozemok podbielanskému urbáru a všetko sa nachádza v katastrálnom území obce Nižná.

Huta predtým roky patrila Občianskemu združeniu Františkova huta, založenému študentskou organizáciou Strom života, ktoré ju po revolúcii odkúpilo za symbolickú korunu a istý čas tu vykonávalo udržiavacie stavebné práce.

Frantiskova_huta_06

Obec hutu prebrala v roku 2009 po sťažnostiach turistov, že sa už o ňu nikto nestará. Peniaze na úpravu pamiatky nemala, ale sľúbila ju udržať v doterajšom stave.

„Chceme hutu udržať minimálne v takom stave, ako je teraz. Aby každý návštevník hneď videl, že sa o ňu niekto stará. Objekt budeme čistiť od neporiadku a odpadkov, budeme v nej a jej blízkom okolí pravidelne kosiť trávu. Prvoradé je zabezpečiť objekt tak, aby sa dnu nedostali kravy, ktoré sa pasú v jeho okolí,“ vravel v roku 2009 pre MY Oravské noviny vtedajší starosta Podbielu Jozef Domiňák.

Samotná obec je od roku 1977 so svojimi drevenicami Pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry.

a-e1419594704723

Záber z filmu Nejasná správa o konci sveta. Zdroj: filmovamista.cz

Podnikatelia sa sporili

Tradície železiarstva na Orave sú spojené s rodinou Thurzovcov a železorudnými baňami, respektíve hámrami v tejto oblasti v 16. – 17. storočí.

Oravské panstvo, respektíve komposesorát pripravoval výstavbu vlastnej železiarne od roku 1769, v roku 1819 získali povolenie na výstavbu, no napokon uzavreli zmluvu o výstavbe závodu s podnikateľmi až v roku 1835.

Zakrátko, v roku 1836, postavili pod vedením anglického technika Newbuilda vysokú pec a na svoju dobu veľkú hutnícku halu. Skujňovaciu hutu s vyhňami a hámrami vybudovali západne od Podbiela a pomenovali ju Františkova huta.

Pre vnútorné rozpory sa podnikateľská trojica napokon rozpadla, výstavba trvala dlhých 19 rokov, ale železiareň bola naďalej v prevádzke až do roku 1862.

huta02

Vízia rekonštrukcie od Evy Kravcovej a Anny Chudej. (Zdroj)

O zásobovanie rudou sa starali bane Oravského panstva (v Juráňovej doline, Habovke, Zuberci, Malatinej), pomocné a povoznícke práce vykonávali poddaní z okolitých dedín v rámci robôt pre panstvo.

Po zrušení poddanstva v roku 1848 sa železiarni zvýšili výrobné náklady, čo spolu s nekvalitnou produkciou prispelo v období hospodárskej krízy k definitívnemu zastaveniu výroby v železiarni, ktorá mala iba regionálny význam.

Z rozsiahleho komplexu železiarne sa zachovali vysoká pec, obvodové múry vysokopecnej haly z pálených tehál, pozostatky vodného náhonu, dúchadlovej komory a základy skujňovacej huty nazývanej hámor.

Vysoká pec je pilierovej konštrukcie s pôvodnou výškou asi 12 metrov.

Frantiskova_huta_02
Frantiskova_huta_08
Frantiskova_huta_05

Uzol priemyslu a turizmu

Priemyselné stavby zo začiatku 19. storočia, kedy bola huta postavená, boli väčšinou strohé. Huta však bola perfektne spracovaná aj na medzinárodné pomery, vravel v roku 2009 pre MY Milan Kováč z občianskeho združenia.

Podľa neho by mohla byť svojim príbehom a históriou jednou z najvýznamnejších atrakcií na hornej Orave.

„Skrýva v sebe príbeh o priemyselnom rozvoji regiónu, ktorý bol v určitom období veľmi silný. Hovorí o tom, že tu bola rozvinutá manufaktúra, priemyselná výroba. Práve toto zahustenie okolo Studeného potoka bolo mimoriadne dôležitým územím, kde sa sústredila výroba, doprava, bol to dôležitý priemyselný a dopravný uzol.“

komentáre 4

 • Martin Kováč 8. júna 2018

  Milí priatelia,
  v roku 1991 som prišiel na toto miesto prvý krát, na podnet miestneho aktivistu z obce Podbiel Milana Krupu a na odporučania Petra Kresánka zo SZOPK. Prišiel so mnou aj Stano Jendek, starší kamarát zo Stromu života. Organizovali sme tam vtedy prvý tábor Stromu života na záchranu tohto objektu, počas ďalších desiatich rokov dobrovoľníci z celého Slovenska a zahraničia vykonali mnoho užitočného – odstránili sme náletové dreviny, zamerali objekt, v roku 1994 sme dostavali s podporou ŠFK Pro Slovakia pilier na jednej strane objektu, čím sa zachránila jedna celá strana objektu predzrútením. V roku 1995 som dokončil vlastnú diplomovú prácu ktorou som potvrdil, že pôvodný prívodný kanál na vodu bol skutočný a funkčný. Spolupráca s pedagógmi a študentmi FA a Stavebnej fakulty STU v Bratislave bola častá. V roku 1997 sme uskutočnili prvý odborný seminár k histórii objektu, ktorý potvrdil dôležité fakty. Továrenská hala nebola v skutočnosti nikdy dostavaná, ale susediaca budova – hámor (z ktorej sa zachovali základy) skutočne existovala a vyrábalo sa v nej železo zastaralým spôsobom (z archívnych zdrojov potvrdil Ing. arch. Vladimír Husák). Cca v roku 1997 sme tiež vytvorili tradíciu tavby železnej rudy pri objekte pôvodným spôsobom, počas jednej letnej noci, niekedy na prelome júla a augusta. Neskôr aktivity neziskových organizácii (Strom života, Národný trust, n.o. Františkova huta, o.z.) na tomto mieste pokračovali v obci Podbiel kde sme podporovali obnovu a zachovanie pôvodnej architektúry, dreveníc. Prispeli sme tiež svojim dielom k záchrane dokumentov z histórie bývalého pivovaru v obci Podbiel. Ďakujem všetkým dobrovoľníkom, účastníkom letných táborov Stromu života, ktorí pomohli k záchrane objektu Františkova huta v 90tých rokoch XX. storočia ako dobrovoľníci. Ďakujem aj miestnym obyvateľom a podporovateľom, že nám v tom pomáhali. Verím, že obce Podbiel a Nižná nájdu spôsob a spoluprácu pri ďalšej záchrane, konzervácii, interpretácii a propagácii tohto mimoriadne vzácneho objektu architektúry a priemyslu nielen na Orave, ale na celom Slovensku.

  Srdečne Vás pozdravujem

  Martin Kováč (generálny)

 • Pavol Matlák 22. novembra 2016

  Ako deti sme sa chodili pred päťdesiat rokmi tam hravať a spoznávať tajomne múry.Je to výborné že sa to zachovalo aspon v takejto podobe a že sa to celkom nezrútilo. Je to historický klenot, opatrujme si to.

 • Cestou zo Zuberca sme sa zastavili 22.X.2016 na tejto technickej pamiatke.Zo starsich publikovanych zvesti je zrejme,ze kravy su tu este stala.Stavba je priestranna a vynikajuco zachovala.Obdivujem architektonicke umenie zhotovitelov a styl stavby.Vedel by som si predstavit prekrytie sindlovou strechou ale sklena strecha by robila vynikajuce svetelne podmienky.

 • […] čas 7:20 – o 35% rýchlejšie ako hovoril Hikeplanner.Pred Pobielom sa ešte zastavím pri Františkovej hute, ktorá je tesne vedľa cesty. No a potom už len únavná cesta domov, hlava je avšak dokonale […]

Pridaj komentár