Slovenskú ústrednú hvezdáreň v Hurbanove tvorí niekoľko starších aj novších budov rozmiestnených v malom parku v centre mesta.
Park okrem vysokých borovíc zdobí socha Mikuláša Kopernika aj slnečné hodiny, ktorým pre istotu miestni astronómovia schovali ručičku. Párkrát ju už niekto ukradol.
Pre polohu v centre mesta sa hurbanovskí hvezdári venujú najmä skúmaniu Slnka. Pozorovanie nočnej oblohy im sťažuje svetelný smog z okolitých budov.
Do kopúl s ďalekohľadmi chodia už 140 rokov. Observatórium v Hurbanove je najstaršie na Slovensku, uhorský šľachtic Mikuláš Konkoly-Thege ho založil ešte v roku 1871.
Observatórium chceli v roku 2013 na návrh ministerstva kultúry pod vedením Mareka Maďariča pod Národné osvetové centrum v Bratislave. Plánovali tým ušetriť. Astronómovia napokon nemuseli mať obavy zo zmien. Maďarič po medializácii návrh stiahol, čo zdôvodnil rozvojovým plánom nového vedenia observatória.
Daroval ju štátu
Hvezdáreň v Hurbanove je považovaná za našu najvýznamnejšiu pamiatku rozvoja vedy.
Konkoly (1842 – 1916) bol synom veľkostatkára z Hurbanova (vtedy nazývaného Stará Ďala). Astronomické a meteorologické observatórium začal budovať na svojom majetku v roku 1868 ako človek vzdelaný v prírodných vedách.
Skonštruoval aj vlastný ďalekohľad, chronografy, spektroskopy a iné fyzikálne prístroje.
V roku 1890 patrilo jeho observatórium k najlepšie vybaveným súkromným observatóriám v Európe.
Pri hvezdárni spravil Konkoly aj meteorologickú stanicu. Komplex sa stal najvýznamnejším svojho druhu v Uhorsku.
V roku 1899 ho daroval štátu a bol jeho doživotným riaditeľom. Zostavil aj sieť menších astronomických pozorovateľní napríklad v Bratislave a Banskej Štiavnici.
Pracuje dodnes
Po vzniku Československa sa pracovisko začlenilo do štátneho observatória v Prahe a po roku 1945 do ústavov SAV. V areáli sídli aj Slovenské ústredie amatérskej astronómie.
Observatórium pracuje nepretržite dodnes.
Hlavný objekt tvorí dvojpodlažná budova s veľkou a malou sklenenou kupolou. Veľkú kupolu postavili v tridsiatych rokoch 20. storočia. Umiestnili do nej 60 cm ďalekohľad