Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Karlova huta pri Vlachove

Prvú hutu pri sútoku rieky Slanej a potoka Dobšiná neďaleko Vlachova dal postaviť v roku 1843 gróf Karol Andrássy.  Boli pri nej aj dva hámre, v ktorej sa vyrábali zariadenia pre liehovarnícky priemysel. Spracovávali tu rudy z baní vo Vlachove, Rejdovej a Vyšnej Slanej.

Neskôr sa železiareň stala súčasťou podniku „železného grófa“ Emanuela Andrássyho, ktorý v roku 1870 postavil novú vysokú pec a pomenoval ju po svojom otcovi. Univerzita v anglickom Sheffielde dnes eviduje Karlovu hutu ako jednu z najvýznamnejších historických vysokých pecí Európy. Dnes si ju ledva vygooglite na nejakom obrázku.

IMG_9391

Obrovský výkon

Karlova huta bola vysoká pec pilierovej konštrukcie s otvorenou nistejou s objemom 28 kubíkov a výškou 12 metrov. Na ohrev vzduchu slúžil liatinový ohrievač, pohon dúchadla zabezpečovali dve vodné kolesá. Spaľovali drevené uhlie.

Výkonnosť bola taká vysoká, že iba časť produkcie sa spracúvala v hámroch a zvyšok išiel na predaj ako nespracovaná surovina. Napríklad v roku 1884 sa tu vyrobilo 5162 ton surového železa, a to už pracovala iba súčasná vysoká pec – staršiu vyradili z prevádzky v roku 1880.

IMG_9425
IMG_9442

Už v roku 1868 prejavil Emanuela Andrássy záujem o spracovanie gemerských rúd na železo vhodné na výrobu koľajníc.

S týmto plánom navrhol založenie Šálgotárjanskej akciovej spoločnosti, ktorá sa za pomoci viedenskej banky Wiener Bankveiner v roku 1881 spojila s Rima-muránskou spoločnosťou a vytvorili spoločnú Rimavsko-muránsko-šalgotarjánsku železiarsku účastinnú spoločnosť, zvanú RIMA.

IMG_9411

Andrássy sa stal najväčším akcionárom a zároveň aj členom správnej rady. Táto situácia trvala celé desaťročie, v roku 1891 gróf zomrel.

Majetok zdedil jeho syn Gejza, ktorý spoločnosti RIMA predal všetky hute a hámre pri rieke Slaná, od Vidovej až po Dobšinú. Na pár rokov sa stal nielen významným akcionárom, ale aj členom vedenia.

V roku 1907 RIMA zastavila prevádzku Karlovej hute.

IMG_9416
IMG_9449
IMG_9434
IMG_9423

Nepekný pohľad

Z komplexu v lokalite Dobšiná Píla sa zachovala hutná budova s vysokou pecou s podobným architektonickým riešením ako vysoká pec v Nižnej Slanej. Etelku Andrássy zasa pomenoval po svojej matke.

Karlovu hutu vyhlásili za kultúrnu pamiatku, vlastní ju Slovenské technické múzeum v Košiciach. Jej stav tomu bohužiaľ veľmi nenapovedá. Okolité pozemky a objekty vlastní podnikateľ, ktorý prevádzkuje drevovýrobu. Pamiatku tak obkolesujú špinavé stroje, maringotky  a blato.

IMG_9400
IMG_9438
IMG_9406
IMG_9419

Zdroj • Mlynka L., Haberlandová K.: Kultúrne krásy Slovenska: Technické pamiatky • gemer.vucke •

komentáre 4

  • Evi Gabi Mihalus 29. augusta 2020

    Dnes som tam bola, miesto pre plač 😢

  • Miesto spoznavam. A z iného sudka. Chcel som veľmi že sa niečo zmenilo ale nezmenilo. Kedysi istý pán mal s týmto objektom zámer postaviť muzeum reštauraciu a pod. Po 89tom sa nejako niekto dostal k pozemkom okolo huty. Je to na plač miestny podnikateľ ma tam gater nepustia vas tam je tam sukromny pozemok. Ano budova patri (na hanbu radsej sa k nej ani nepriznavaju) technickemu muzeu Kosice ktore nie a nie opravit areal a budovu. A tu je pes zakopaný. Oprava sa ani zacat nemoze lwbo areal je blokovany podbikatelskym subjektom. Neviem co sa naslubovalo ale ja to vidim jak sedliak sedliackym rozumom. Zburat to nemoze tak to okupuje okolie mexhanizmy na opravu a nadsencov velmi ochotni pustat nie su a tak docielia ze to cele padne a hura niwt pamiatky niet sporu. Je to do plaču.

  • Silvia Pauček Ujházyová 21. marca 2017

    Ako dieťa som tam vyrastala, v dome EmeanuelaAndrásyho, kde mal kancelárie. Mašu, ako ju voláme my, poznám dokonale, dokonca aj v podzemí ( teraz je to už životu nebezpečné). Veľa úžasných materiálov bolo rozkradnutých, točité schodisko, dvere atď…a je z toho len jedna ruina. Je mi z toho smutno, ako dieťa pamätám ešte na poslednú obyvateľku, ktorá tam bývala…V najvyššej budove prebýval Vír, otec nám rozprával neskutočné zážitky z tohto miesta. Dom, kde boli kancelárie grófa stojí dodnes, žijú v ňom moji rodičia…Doteraz pôsobia magicky, klenby hrubé aj 5 m na niektorých miestach. Úžasné miesto, len tak troška zabudnuté, už len spomína…

    Pridaj komentár