Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Kaštieľ v Kokave nad Rimavicou

začiatok 19. storočia
ruina

Klasicistický kaštieľ v Kokave nad Rimavicou postavila začiatkom 20. storočia rodina Forgáčovcov. Tento významný šľachtický rod vlastnil pozemky na celom Slovensku.

Už na konci 16. storočia spísal kokavský zemepán Žigmund Forgáč povinnosti miestnych poddaných. Jeden z jeho nasledovníkov, Anton Forgáč, bol najväčším vlastníkom pôdy a lesov v chotári Kokavy. Prvú manufaktúru na výrobu papiera, založil už v roku 1750. Jeho zásluhou vznikli aj svetoznáme sklárne v Utekáči.

Gróf Július Forgáč predal v roku 1900 svoje majetky viedenskému advokátovi Albertovi Dubovi. Tomu podnikanie nešlo, tak celý majetok aj s kaštieľom kúpil Karol Knöpfler. V roku 1906 postavil pílu na okraji obce. Jeho jediná dcéra sa vydala za Vojtecha Noveka, spolumajiteľa sklární v Zlatne.

img_7630

Zhabali a vrátili zničený

Rodina Novekovcov žila v kaštieli do roku 1950, kým im ho nezhabali komunisti. V prvých rokoch socializmu bol v objekte internát Poľnohospodárskej školy. Potom sa stal sídlom lesníckej školy. Od roku 1979 bolo v kaštieli zariadenie pre praktický výcvik robotníkov. V 90. rokoch ho v rámci reštitúcií vrátili rodine Novekovej.

Belo Novek sa s rodičmi sťahoval viackrát, veľkú časť života prežil v Nitre. Keď s ním v roku 2004 robili rozhovor, najspokojnejší bol vo svojom domčeku v Kokave oproti drevárskej fabrike. Aj tá v minulosti patrila ich rodu.

Kaštieľ im v roku 1995 vrátili značne zjazvený. „Kaštieľ schátral v čase, keď patril štátu, a preto by mal jeho obnovu uhradiť štát. Tento spor je na súde už sedem rokov,“ rozprával pán Novek v roku 2004.

Medzitým kaštieľ už trikrát vyhorel. Naposledy utrpela táto pamiatka ranu na Štedrý deň roku 2013, keď ho zachvátil veľký požiar.

img_7635
img_7636
img_7632
img_7633

Na obed zvolával gong

Belo Novek vyrastal v kaštieli do dvanástich rokov. „Náš rod dodržiaval v niektorých veciach nemenné zásady. Napríklad spoločné stolovanie. Ak sme sa hrali vonku, zvolával nás na obed gong. Raňajky sa začali presne o siedmej, museli sme už byť umytí a učesaní. Starý otec mal vo zvyku presne o šiestej budiť všetkých členov rodiny osobne. Kto raňajky nestihol, čakal do obeda.“

Rod Novekovcov si v kraji vážili. Sklárske výrobky z kokavského regiónu poznal celý svet, mnohým ľuďom dali prácu.

Zdroje  nasenovinky.sk sme.sk

komentárov 17

 • Všetko sa dá keď niekto chce. Pan Novek skúste ma osloviť. 😉

 • Niekto by veľmi chcel a nemá, a ten co ma kašle na to. Keď nechce nech ho daruje ale človeku co ma srdce

 • Jako malá

 • Stanislav 19. augusta 2019

  Kaštieľ v Kokave nebol zničený komunistami. Bol pouzivany ako internar ucnovskeho strediska. Tato budova schatrala az po navrateni reštituentovi. Tak nezavádzajte.

 • Terézia Očenášová 4. apríla 2019

  Moja praprastará mama chodievala variť do tohto kaštieľa. Je škoda, že je v takom stave, bola by to pekná pamiatka pre Kokavu.

 • Martina Uradnikova 26. decembra 2018

  Vždy keď prechadzam Kokavou so smútkom obdivujem tento kaštieľ, tak som si ho dnes bola pozrieť zblízka. Neďaleko je ešte jeden kaštieľ Kysuca Drábsko, ktorý tiež chátra kvôli sporom a majetkom. Škoda takých krásnych pamiatok.

 • Nepochádzam odtiaľto no kúpil som dom priamo s výhľadom na kaštieľ Ó čo krajší by bol pohľad na túto zrenovovanu pamiatku no p. Novek nemá záujem investovať co len cent na záchranu tohto skvostu Odvolavajuc sa na zničenie komunistami čo nie je pravda keďže sa v objekte nachádzala SŠ a vsetko bolo udržiavané Naopak chatrat začal až po restituciii a vrátení majetku Keďže objekt nebol zabezpečený bol vyrabovany (kto prišiel bral) Je skôr chyba štátu že takéto pamiatky vrátili ľuďom čo o ne nemajú záujem a mali by pamiatky prejsť opäť pod správu štátu

 • prof. Leon Sokolovský 20. decembra 2018

  Všetko je pravda, až na to, že kaštieľ vznikol už o sto rokov skôr, teda začiatkom 19. storočia! Na tom mieste stál už predtým starší objekt, v ktorom s najväčšou pravdepodobnosťou býval aj správca kokavských forgáčovských majetkov. Viac o tom nájdete v nedávno vydanej vlastivednej monografii Kokava nad Rimavicou (2018).

 • Eva Kelemen Gibalová 19. decembra 2018

  Som rodáčka z Kokavy a je to veká škoda,že kaštiľa už niet,len krásne spomienky s nostalgiou.Bolo by to naozaj krásne a velmi vzácne mať znovu kaštieľ,bol by to obrovský prínos pre tak krásnu obec

 • Maria Brežná 19. decembra 2018

  Prechadzame Kokavou cca 6x do roka….som z toho prekrasneho kraja…urcite by bola velka skoda nenapravit skody minulosti…vsetko sa da len treba vela usilia a ist za cielom…zrekonstruovat a v mestecku ktore si zachovava tradicie to bude velka pridana hodnota…

 • Olga Cervenkova 19. decembra 2018

  Urcite zrekonstruovat. Bola by to krasna budova ako bola iste v minulosti. Tazko sa na nu pozera v takomto stave.

 • Pavel Znachor 18. decembra 2018

  Ako malý chlapec som chodil od starých rodičov Antalovcov ku Habešovi na zmrzlinu a v kaštieli vo dvore bol krásny jeleň a pávy a mama mi vravela že ako dievča chodila do Novekovcov pomáhať obsluhovať a bolo tam všetko veľmi krásne a páni boli veľmi milí a aj darčeky dostala na nejaké výročia ale teraz ja potrebná len celková obnova zámku a nech je tam zveriny ako nejaké maličké zoo však Kokava je veľmi krásna a v tom centre ten zámok by sa skvel a možno bol aj prínosom pre Kokavu

 • Pavel Znachor 18. decembra 2018

  n

 • jaroslav štrba 10. marca 2018

  Neďaleko som sa narodil, ale to už je zbúrané. Nebýval som v Kokave, ale často som tam navštevoval starých rodičov. Dve miesta sme nemohli vynechať. Habešovu zmrzlinu a srnky, ktoré chovali vo dvore kaštiela. A tiež pávy. To bola radosť, keď roztvorili svoj dlhý chvost.

 • Fero Rosner 25. mája 2017

  Tento objekt dýcha históriou.Keby sa opravil a upravilo aj okolie,potom by bol krásny.Ak všetko zbúrame a postavíme nové,nebude v tejto krajine čo obdivovať,preto som za rekonštrukciu tohto a aj mnohých iných objektov zašlej slávy Slovenska.

 • Čo je na ňom krásne….treba to zbúrať a postaviť tam škôlku….

 • chcel by som vám povedať že vám tu chýba naozaj top pamiatka Kunerádsky Kaštiel bolo to naozaj moc pekné len škoda takého krásneho Kaštiela 🙁 už je v rozpade po požiari 🙁

  Pridaj komentár