Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Kaštieľ v Skároši

koniec 19. storočia
chátra

Malá východoslovenská obec Skároš neďaleko hraníc s Maďarskom ukrýva vo svojom centre oplotenú húštinu s ruinami starého kaštieľa. Dnes už v stave neodvratného zániku.

Kúria z konca 19. storočia slúžila ako sídlo šľachtického rodu Feketeovcov. Jej architektom bol Arpád Jakab, ktorý v Košiciach spolu s bratom postavil známy Jakabov palác. Má reprezentatívne vstupné schodisko, na tympanóne nad vchodom je stále dobre zachovaný plastický erb rodiny Feketeovcov.

IMG_0267
IMG_0275
IMG_0272
IMG_0278

Zaniká v štátnych rukách

Klasicistická budova je Národnou kultúrnou pamiatkou a do roku 1991 slúžila ako sídlo špeciálnej školy. V správe ju má ministerstvo vnútra.

A to tvrdí, že vzhľadom na majetkový spor trvajúci už od roku 2001 nebolo možné používať na jeho údržbu peniaze zo štátneho rozpočtu, a rovnaký problém komplikuje aj prípadný predaj.

„Kaštieľ sa pomaly rozpadá, strecha sa pred niekoľkými rokmi preborila. Sú tam ešte nejaké oporné múry, ale je už len otázkou času, kedy dôjde k úplnému zániku tejto kultúrnej pamiatky. Myslím, že keď sa celý súdny spor skončí, akurát sa to rozpadne a zostane len pozemok,“ povedal v januári 2017 pre TASR starosta obce Ľubomír Vranka.

IMG_0264

Ozvala sa dedička

Nárok na kaštieľ vzniesla na súde pred 16 rokmi príbuzná rodiny bývalých majiteľov, Katarína Soldosová, rodená Feketeová.

V roku 2015 mal súd vyriecť verdikt, no žalobkyňa medzitým zomrela bez závetu a priamych dedičov. To sa stalo prekážkou v ďalšom konaní do ustálenia právneho nástupcu. Štát by chcel po ukončení sporu kaštieľ predať.

IMG_0290
IMG_0288

Po druhej svetovej vojne socialistické zriadenie kúriu aj s veľkým pozemkom skonfiškovalo. Slúžila ako materská škola a neskôr ako špeciálna škola.

Následne sa o objekt nikto nestaral a dnes už nemá strechu.

V minulých rokoch sa podľa starostu obce  objavili záujemcovia uvažujúci o renovácii a využití kúrie, napríklad ako domova dôchodcov.

IMG_0297
IMG_0300
IMG_0281

Miesto ťažkých bojov

Skároš ukrýva aj ďalšiu zaujímavosť. Tunajšie ťažké boje z konca druhej svetovej vojny dokumentuje prírodné múzeum zbraní.

V háji nad dedinou nájdeme sovietsky tank T-34, protitankový kanón ZiS-2, divízny kanón ZiS-3 kalibru 76 mm a dve húfnice. Súčasťou areálu je monumentálny Pamätník oslobodenia a hrob neznámeho sovietskeho vojaka. Tank sa údajne zúčastnil i bojov o Berlín.

Skároš je prvou oslobodenou obcou v Košickom okrese. Nemecká obrana na tomto mieste bola veľmi silná.

IMG_0335
IMG_0308

Ráno zo 16. na 17. decembra velenie sovietskej armády rozhodlo o útoku na obec. Urobili riskantný ťah. Zostavili kolónu vozidiel a pustili sa po ceste z maďarskej Holloházy do Skároša. Všetky vozidla mali rozsvietené svetlá, čo zmiatlo nemeckých vojakov, ktorí si mysleli, že sú to ich vlastné ustupujúce jednotky.

Kým sa nemeckí vojaci spamätali, Sovieti prenikli za obranné línie. Padlo tu zhruba 140 vojakov a obec bola po ostreľovaní úplne zničená.

IMG_0316

Zdroje • TASR • kosicednes

komentárov 6

 • No už ked ste boli v Skaroši, tak ste mohli nacvakať aj starý (asi medzivojnový) mlyn pri kamenolome, ktorý drvil kamene. Ten sa tiež už rozpadava, ubuda z neho. Je tam aj sklad vybušnin ku kamenolomu – tiež zaujimava stavba.

 • Vcera sme navstivili kastiel, je nadherny…je to nesmierna skoda, ze to nechaju chatrat…a nikto s tym nic nerobi 🙁

 • escarpins 13. marca 2019

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike. escarpins http://shop1286.uzshop.info

 • Na Slovensku máme desiatky a desiatky kaštieľov a hradov, ktoré chátrajú a nikto s tým nič nerobí. Je to hanba… Ľudia, ktorí MôžU niečo robiť to NEROBIA a tí, ktorí nemôžu sa majú len chytať za hlavu?

 • Zuzana Patrikova 3. februára 2018

  Ako deti sme chodili casto na pomnik – pozerat tanky. Kastiel v Skarosi je zial v strasnom stave, podobny kastiel bol aj v susednej dedine Trstene Pri Hornade, ale z toho uz neostalo nic, mozno ak, tak len pivnica….. Je zaujimave, ze ked prejdete do susedneho Madarska, tak tam su v kazdej malej dedine kastiele vsetky zachovane, ….

 • Radoslav Jasso 7. júla 2017

  Pri pamatniku sme skladali ako Iskry a Pioniery nase sluby….

  Pridaj komentár