Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Kaštieľ v Solčanoch

Začiatkom 19. storočia sa novým zemepánom Solčian stala kniežacia rodina Odescalchiovcov z Talianska. V roku 1818 začala s výstavbou reprezentačného sídla – klasicistického kaštieľa s rozsiahlym parkom.

Charakteristickým architektonickým prvkom je stredný vystupujúci rizalit. Na vrchole tympanónu je kamenný reliéf erbu Odescalchiovcov. Nad vstupom sú sadrové reliéfy s mytologickými výjavmi.

IMG_8560
IMG_8564
IMG_8566
IMG_8552

Najväčší cukrovar v Uhorsku

Augustin Odescalchi založil v roku 1831 v obci cukrovar, ktorý bol v tom čase najväčším podnikom nielen na Slovensku, ale aj v celom Uhorsku. Pestovanie cukrovej repy sa rozšírilo nielen v Solčanoch, ale aj v blízkom okolí.

Podnikavý Augistín Odescalchi však zomrel a jeho synovia nedokázali sami úspešne pokračovať v otcovom podnikaní. Cukrovar v 60. rokoch 19. storočia prestal pracovať. V jeho priestoroch urobili pálenicu, ktorá dodnes funguje.

IMG_8590

V čase 1. Československej republiky sa stav kaštieľa postupne zhoršoval, pretože panstvo nemalo peniaze na jeho údržbu.

Posledným majiteľom bol statkár „firšt“ Lívio Odescalchi, ktorý zomrel v roku 1938 a je pochovaný v rodinnej hrobke na miestnom cintoríne. Jeho jediný syn Karol žil v Budapešti a ani po otcovej smrti sa nemienil vrátiť do Solčian.

IMG_8568
IMG_8641

Veľkostatok spravoval správca Lukáč, ktorý dal v roku 1956 čiastočne prestavať kaštieľ do terajšej podoby, čím stratil veľkú časť svojej umeleckej hodnoty. Dnes už napríklad nemožno určiť jeho pôvodnú dispozíciu.

Správca tiež nechal vyrúbať park ležiaci za cestou oproti kaštieľu a premenil ho ovocný sad.

IMG_8601
IMG_8586
IMG_8587
IMG_8577

Ruský podnikateľ zlyhal

Za socializmu bolo v kaštieli kultúrne stredisko a ordinácie lekárov. Od nežnej revolúcie je nevyužitý. Vyhlásili ho za kultúrnu pamiatku.

Po roku 2000 obec naivne predala kaštieľ ruskému podnikateľovi za 2,1 milióna korún, ktorý sa zaviazal k rekonštrukcii a zriadeniu múzea slovanskej kultúry.

Nič také sa dodnes nestalo, len obec minula peniaze na novú kanalizáciu.

IMG_8626
IMG_8616
IMG_8622
IMG_8636

Zdroje  OPKPVT • SME • rrato.eu

komentárov 6

 • Tento kaštieľ už veľmi dávno nepatrí neznámemu milionárovy s Ruska ale topoľčianskeho podnikateľovi – tento pán vlastni viacero takýchto objektov …

 • Kulturna pamiatka takto dopadla,hanba Slovenska

 • Daniela Jasari 24. apríla 2018

  Ja som na javisku pàr kràt hrala, chodila som do kina a na tanecnè zàbavy. Je mi lùto tejto schàtralosti, pretoze dosvedcuje, ze obcania Solcian sa nevedia spojit pre jednu zàvaznù vec. Keby som nasla spojenca, tak by som predviedla pred sùd aj toho ruskèho milionàra, aj clenov obecnèho ùradu a vsetci by sa museli zodpovedat.

 • Jaj v 70 a 80 rokoch 20. storočia tam bola zábava no a teraz po 50. alebo po 40. rokoch to je zrúcanina a a sú tam drogový díleri a niekomu to môže padnúť na hlavu však aj pani riaditelka školy to zakáza že tam nikto nemá chodiť ale i tak tam chodia aj niektore deti drogisti a mnoho dalších ludí.

 • Virtual Private Server 11. apríla 2017

  Statny archiv v Nitre, Scitanie domov a ludu 1869, Solcany, Poschodovy kastiel mal supisove cislo 1, a budova spojena s kastielom .

 • Edita Kušnierová 6. marca 2017

  Nádherný neoklasicizmus. V takomto stave však už kaštieľ nespasí ani ruský milionár. Táto paralelka s hlavnou hradskou do Topoľčian je plná kaštieľov. Aspoň že tie Oponice tak dobre obstáli – je to skutočne slovenský zázrak. A veľmi vydarený.

  Pridaj komentár