Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Kostol v Haluziciach

13. storočie
opravený

Kostolík v Haluziciach postavili v prvej štvrtine 13. storočia, a možno aj skôr. Nové nálezy mincí z čias Arpádovcov ukazujú už na 12. storočie.

Prvá písomná zmienka je z roku 1299, keď sa ho zmocnilo kráľovské vojsko. Dovtedy bol súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho.

Začiatkom 16. storočia predĺžili loď smerom na západ, okná na južnej strane lode zväčšili a upravili goticky. Kostolík dostal aj nový vchod na západnom priečelí, pôvodný južný portál zamurovali. Prestavbu je dodnes ľahko rozoznať. Chrám mal aj zvonicu.

IMG_8815
IMG_8822
IMG_8812

Útočisko pred nájazdmi

Dolina rieky Váh bola v tom čase chránená z rôznych kútov systémom opevnených hradov, ktoré zabezpečovali relatívnu ochranu pred nájazdmi nepriateľov.  Úsek, kde sa nachádza Haluzický kostolík, však bol slepým bodom.

Preto okolo kostola postavili aj ochranný kamenný múr s vežami a strieľňami. V čase núdze slúžil ako krátkodobé útočisko pre najbližšie okolie.

V rokoch 1540 až 1620 a ešte krátko začiatkom 18. storočia počas povstania Františka II. Rákociho využívali kostol protestanti. Katolíkom sa vrátil po roku 1708 a slúžil ako farský kostol. V roku 1810 v ňom cirkev definitívne zakázala slúženie omší, dôvodom bol schátralý stav.

IMG_8837

Opravy sa dočkal až v roku 1968. Podarilo sa zachrániť obvodové murivo v prakticky pôvodnej výške.

Od roku 2013 sa realizuje obnova a výskum vďaka aktivitám dobrovoľníkov z občianskeho združenia Historicko-astronomická spoločnosť.

Z pôvodného vybavenia sa zachovala len neskorogotická socha Madony z konca 15. storočia, dnes uložená vo farskom kostole v Beckove.

IMG_8844
IMG_8823
IMG_8829

Padá do tiesňavy

Severne od kostolíka, hneď za opevnením, klesá terén do asi kilometer dlhej a 50 metrov hlbokej Haluzickej tiesňavy. Jej postupné rozširovanie ohrozuje opevnenie kostola, časť na severe sa už zrútila do priepasti.

Z kostola na vyvýšenine je výborný výhľad do doliny Váhu s hradmi Beckov a Trenčín. Na kopci vedľa postavili menšiu rozhľadňu.

Zdroje  apsida.sk • slovakia.travel • tasr

Komentáre: 1

  • Edita Kušnierová 6. marca 2017

    Ruina kostola v Haluziciach má dvojníka – pozrite si na Apside kostol v Lúčke (Gemer). Ešte k tomu majú kostoly aj spoločnú minulosť – obidva sa stali svojho času útočiskom posádok bratríckych vojsk.

    Pridaj komentár