Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Kto sme?

Od roku 2014 cestujú za storočnými továrňami, chátrajúcimi pamiatkami a dokumentujú miesta, ktoré už ďalšie generácie možno neuvidia. Hovoria si Čierne diery a snažia sa nadchnúť ľudí pre zabudnutú históriu Slovenska.

Ich príbehy a fotografie si našli desaťtisíce čitateľov. Kniha o pamiatkach sa stala nezávislým bestsellerom. Vydávajú mapy pamiatok slovenských miest. A súčasťou ich aktivít je aj tvorba autorských grafík na risografickej tlačiarni, ktoré sa stali zberateľským artiklom. Všetky grafiky prijala do svojej zbierky Slovenská národná galéria ako kultúrne dedičstvo.

Predaj kníh a grafík umožňuje Čiernym dieram šíriť osvetu ohľadom kultúrneho dedičstva, finančne podporovať ochranu pamiatok a komunity, ktoré v nich pôsobia.

Skupina nadšencov samozrejme nedokáže zachrániť desiatky chátrajúcich stavieb v druhých rukách. Môže sa pokúsiť zlepšiť povedomie v spoločnosti. Napriek tomu sa Čierne diery viackrát postavili na obranu aktuálne ohrozených stavieb, či už podávaním podnetov na pamiatkovú ochranu, vyvolaním širšej diskusie alebo zapojením sa do procesu premeny.

Členovia združenia: Martin Lipták, Andrej Sarvaš, Miroslav Beňák, Michal Tornyai, Lívia Gažová, Lukáš Patera

Ocenenia: 2 x Národná cena za dizajn (2020, 2018), Cena Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Dizajn (mladý tvorca), Cena profesora Martina Kusého (Spolok architektov Slovenska), Cena za architektúru CE·ZA·AR v hlasovaní verejnosti, zaradenie do rebríčka Forbes 30 pod 30, špeciálna cena časopisu o staviteľstve ASB, cena Most za projekt roka udeľovaná Radou mládeže Slovenska, nominácia slovenskej pobočky medzinárodnej rady pre pamiatky ICOMOS

Zbierka grafík: Slovenská národná galéria

Výstavy grafík: Aukčná spoločnosť SOGA v Bratislave (2020), Nádvorie v Trnave (2018), Rada Európskej únie v Bruseli (2016)

Túto webstránku venovanú pamiatkam už niekoľko mesiacov neaktualizujeme, pretože pripravujeme novú: v novom dizajne, s bohatším obsahom. Mohla by byť hotová v roku 2020.

V prípade záujmu nás môžete kontaktovať na adrese ciernediery@gmail.com

Čo robíme

25. októbra 2018

Vydali sme novú mapu technických pamiatok Žiliny so 46 objektmi, pokrstili sme ju v zaplnenej kaviarni Novej Synagógy. Mapa by nevznikla bez pomoci  miestnych nadšencov a pamiatkarov: Roberta Robeneka, Michaely Jakubíkovej, Vladimíra Majtana, Petry Plevákovej a Silvie Mládenkovej.

12. októbra 2018

Grafický dizajnér Ondrej Gavalda získal Národnú cenu za dizajn za sériu našich máp technických pamiatok v kategórii Dizajn s pridanou hodnotou.

4. septembra 2018

Na trnavskom Nádvorí sme otvorili prvú veľkú výstavu našich grafík na Slovensku. Predtým sme vystavovali v Bruseli, teraz v Trnave 71 grafík z celkových zhruba 100, ktoré sme dosiaľ vytvorili. Viac sa skrátka nezmestilo. Súčasťou výstavy sa stal aj veľký vonkajší polep motívu cukrovaru od Daniely Olejníkovej. Na základe grafiky ho ručne namaľoval Ján Vajsábel.

8. júla 2018

Vytvorili sme projekt lesnej sauny v Spišskom Hrhove, spoločne s architektkami Líviou Gažovou a Woven. Sauna bude architektonicky zaujímavým objektom na okraji lesa, s výhľadom na Spišský hrad. Bude zadarmo pre každého a má pomôcť k zaujímavému cestovnému ruchu v obci, ktorá je aj vo svete známa za integráciu Rómov. Na realizáciu prispeli partneri a vyše 230 ľudí cez crowdfunding, kde sa cieľová suma vyzbierala už za tri dni.

22. júna 2018

Youtuber Daniel Štrauch (Gogo) bol s nami prespať v jelšavskom kaštieli. Spoločne sme nakrútili video z cesty Slavošovským tunelom, aby sa o tejto technickej pamiatke zmenenej na turistickú trasu dozvedelo viac ľudí. Video si pozrelo 160.000 ľudí.

2. júna 2018

Vydali sme novú mapu technických pamiatok Banskej Bystrice so 48 objektmi v meste a okolí. Vznikla najmä vďaka práci miestnych nadšencov Juraja Havlíka a Natálie Michalovej.

29. mája 2018

Naše fotografie vystavili v bratislavskom Primaciálnom paláci v rámci Dní architektúry a dizajnu.

20. apríla 2018

Získali sme nomináciu v rámci Národnej ceny ICOMOS, slovenskej pobočky Medzinárodnej rady pre pamiatky a sídla, za výnimočnú aktivitu vedúcu k posilňovaniu informovanosti o hodnotách pamiatkového fondu a posilneniu vnímavosti verejnosti k týmto hodnotám.

1. februára 2018

Upozornili sme na ničenie národnej kultúrnej pamiatky – Sušiarne liečivých rastlín v Hanušovciach nad Topľou. Prípad otvoril týždenník Plus 7 dní, zaoberajú sa ním pamiatkári aj polícia. Uvidíme, ako to dopadne. Informácia na Facebooku sa rozšírila medzi tisíce ľudí.

27. januára 2018

Vydali a pokrstli sme novú Mapu technických pamiatok Prešova. Je v nej 46 objektov a vyšla vďaka práci prešovského združenia Ta Take Town, miestnych pamiatkárov a 179 podporovateľov na Startlabe.

15. decembra 2017

Začali sme vydávať vlastné zíny, niečo medzi zošitmi a časopismi. Ako prvé sme vytvorili tri čísla o Gemeri, Banskej Bystrici či Bratislave. Sú vytlačené na bratskom Risomate v limitovanom počte kusov. Na obálky boli použité zvyškové papiere z nátlačkov grafík a iných zinov.

15. decembra 2017

Vystúpili sme v priamom prenose RTVS v rámci cyklu adventných benefičných koncertov venovaných organizáciám, ktoré „menia Slovensko k lepšiemu.“ Ďakujeme za pozvanie!

19. októbra 2017

Vystúpili sme na vládnej konferencii k smerovaniu cestovného ruchu v najmenej rozvinutých okresoch. Náš príspevok sa týkal mapovania a popularizácie priemyselných pamiatok na Gemeri a Spiši.

9. septembra 2017

Združenie Zapadnutý kút zorganizovalo v podzemí Baníckeho múzea v Gelnici výstavu fotografií Čiernych dier zo Spiša a Gemera. Ľudia ich v tme objavovali s baníckymi svetlami a s prilbami na hlavách.

26. augusta 2017

Na kaštieli Coburgovcov v Jelšave otvorili výstavu Čierne diery, ktorá fotografiami a textami mapuje zabudnuté miesta v okolí.

22. júla 2017

Zorganizovali sme prvú exkurziu Čiernych dier. Zhruba 60 návštevníkov alternatívneho hudobného festivalu Hradby samoty sme z Jelšavy zobrali na výlet po priemyselných pamiatkach Gemera. Navštívili sme hutu Etelku, prešli sme Slavošovským, Koprášskym tunelom a viaduktom. Na záver sme si mohli pozrieť kostol s funkcionalistickým nádychom v Mníšanoch.

5. júla 2017

Na Facebooku sme dosiahli 20.000 fanúšikov. Vďaka vysokému počtu interakcií naše statusy o pamiatkach bežne zasiahnu 50- alebo 70-tisíc ľudí.

26. júna 2017

Vydali sme špeciálne číslo Magazína N venované Čiernym dieram. 60 strán textov a fotografií o zabudnutých miestach je v predaji v stánkoch po celom Slovensku.

8. mája 2017

Vydali sme prvú mapu technických pamiatok Trnavy. Celkovo je v nej 46 objektov s detailnými ilustráciami, krátkymi textami a súradnicami. Dizajn mapy opäť navrhlo štúdio KAT. Vydanie podporili: mesto Trnava, OZ Publikum a Klub ochrany technických pamiatok.

29. marca 2017

Vystúpili sme s prednáškou na tému trnavskej priemyselnej architektúry. V dočasnom kultúrnom priestore Berliner sme ďalej pripravili prezentáciu hodnôt Coburgových závodov a robotníckych kolónií.

9. decembra 2016

Vydali sme tlačenú mapu technických pamiatok Bratislavy, v spolupráci s Klubom ochrany technických pamiatok a za pomoci Bratislavského samosprávneho kraja. Celkovo je v nej 88 objektov. Mapa s dizajnom od štúdia KAT sa za pár dní takmer vypredala.

1. decembra 2016

V Prezidentskom paláci nás prijal prezident Andrej Kiska, spolu s ďalšími laureátmi ceny Most.

1. decembra 2016

Vystúpili sme s prezentáciou pre Slovenskú národnú galériu v rámci série Príbehy umenia.

30. novembra 2016

Čierne diery získali cenu Most – Projekt roka.

21. novembra 2016

Na Facebooku sme presiahli počet 10.000 fanúšikov.

20. novembra 2016

Na webe Denníka N sme vydali prierezový článok zabudnutými miestami Slovenska, ktorý čítalo 200-tisíc ľudí. Článok sa stal najčítanejším za dlhé obdobie.

20. septembra 2016

Nasadili sme nový, lepší, čistejší dizajn našej stránky. Ako väčšinu vecí, stránku sme robili sami.

15. septembra 2016

Článok o našich grafikách s Risomatom vyšiel v známom francúzskom časopise Étapes.

16. augusta 2016

Riešime, čo možno urobiť pre objekty v aréali Cvernovky. Vydali sme prvý článok na Denníku N o Silocentrále, ktorú sa v minulosti nepodarilo ochrániť a dnes je ťažké to zmeniť.

1. júla 2016

Slovensko predsedá Rade Európskej únie a nás oslovili, aby sme naše grafiky z Risomatu na niekoľko mesiacov vystavili v budove Rady EÚ v Bruseli. Cool.

1. mája 2016

Kreatívci sa musia vysťahovať z Cvernovky, je prvý máj a posledný deň otvorených ateliérov. Na pamiatku sme vytlačili stovky kusov plagátov a rozniesli ich po Pradiarni.

16. apríla 2016

Opäť sme prišli na Trnavský rínek a zakrátko aj na Dobrý trh. Nechce sa nám to rátať, ale už sme predali desiatky kusov desiatok motívov grafík z Risomatu.

13. januára 2016

Vstúpili sme do správnej rady Nadácie Cvernovka, ktorá sa pokúsila rokovať s developerom YIT o zachovaní kreatívneho priemyslu v pamiatkovo chránenej Pradiarni.

19. decembra 2015

Pre vianočný Dobrý trh sme pripravili článok o hodnotách na Laurinskej ulici. Bol vytlačený vo veľkom formáte a zavesený v jednej z pasáží. Okrem toho sme znova prišli predávať tričká a grafiky s Risomatom.

11. decembra 2015

Tri dni sme strávili spolu s Risomatom v Pisztoryho paláci na Urban Markete, kde sme znova predávali tričká a grafiky pamiatok.

17. októbra 2015

Zúčastnili sme sa na Trnavskom rínku, kde sme tričko a grafiku trnavského cukrovaru poslali ako darček aj primátorovi Petrovi Bročkovi.

16. októbra 2015

Prvýkrát sme publikovali článok v tlačenej verzii Denníka N, a to hneď na šiestich stranách vrátane titulnej strany. Témou bolo povinné percento na umenie z verejných stavieb.

15. októbra 2015

Naše grafiky a tričká priemyselných pamiatok sme prvýkrát priniesli na Dobrý trh. O samotnej Panenskej ulici, kde sa trh konal, a priľahlom opustenom divadle Astorka sme pripravili článok v spolupráci s Bratislavskými rožkami. Organizátori trhu distribuovali článok návštevníkom.

1. októbra 2015

Na Facebooku sme prekonali métu 5000 fanúšikov.

9. júna 2015

Nadviazali sme spoluprácu s risografickou tlačiarňou Risomat, ktorá zorganizovala výstavu grafík priemyselných pamiatok na Bratislava Design Week. Vďaka tejto spolupráci neskôr vznikne viacero úspešných grafík, ktorých zárobok smeruje na podporu pamiatok, samotného Risomatu a kreatívcov (autorov grafík).

26. apríla 2015

Spolu s Klubom ochrany technických pamiatok sme zorganizovali výstavu a diskusiu k Zimnému prístavu v Bratislave.

25. apríla 2015

Pozvali nás na Dobrý trh na Jakubovom námestí v Bratislave, kde sme spolu s Klubom ochrany technických pamiatok zozbierali vyše sto pohľadníc za záchranu Smaltovne v Petržalke. Pohľadnice boli rozoslané petržalských poslancom, ktorí mali rozhodnúť o územnom pláne zóny.

24. apríla 2015

Na webe Denníka N sme vydali príbeh bratislavskej Cvernovky, ktorý si prečítalo 18-tisíc ľudí.

1. apríla 2015

Po dvoch týždňoch na Facebooku sme dosiahli 1000 fanúšikov.

30. marca 2015

Poslali sme pripomienky k návrhu zadania na spracovanie územného plánu zóny Cvernovka.

12. marca 2015

Začali sme publikovať na Denníku N. Prvý článok je o trnavskom cukrovare.

26. februára 2015

Poslali sme pripomienky k návrhu územného plány zóny Smaltovne v Petržalke.

23. novembra 2014

Vznikli Čierne diery. Vytvorili sme beta-verziu webu www.ciernediery.sk a začíname pripravovať prvé texty o zabudnutých miestach Slovenska.