Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Letohrádok Babylon v Brodzanoch

Barón Gustáv Vogel von Friesenhof prišiel do Brodzian po ôsmich rokoch v Petrohrade s manželkou – sesternicou Puškinovej manželky Natálie Gončarovovej. Tá však onedlho zomrela a barón sa v roku 1852 ožení s Alexandrou Nikolajevnou Gončarovou, staršou sestrou Puškinovej manželky.

Prečo tento úvod? Brodzany sú dedina, kde by len málokto čakal literárne múzeum Alexandra S. Pušikina v renesančnom kaštieli s obrovským parkom.

IMG_8770
IMG_8725
IMG_8744
IMG_8708

Alexandra, obklopená pamiatkami na svojich ruských príbuzných, s ktorými naďalej zachovávala živé styky, dopisovala si s nimi a často prijímala aj ich návštevy, vrátane sestry Natálie, vdovy po Puškinovi, tu pokračovala v dovtedajšom spôsobe života, ktorý si osvojila ako členka Puškinovej domácnosti. Tak sa Brodziansky kaštieľ stal ostrovom ruského života, ruskej kultúry a umenia na Slovensku.

Rovnako výraznú stopu zanechala v Brodzanoch aj dcéra Alexandry – Natália. Všestranne nadaná, emancipovaná a umelecky zložená žena sa v roku 1875 vydala za vojvodu Elimara Antona von Oldenburg, ktorého matkou bola princezná Cecília, najmladšia dcéra švédskeho kráľa Gustáva IV. Adolfa. Slušná spoločnosť.

IMG_8741

Priekopníčka dekadencie

Natália Oldenburgová bola krásna a záhadná. Volali ju „bell of Vienna society“. Nadpriemerne inteligentná a trochu excentrická. Podnikavý nepokojný ducha srdce dokorán pre blížnych.  Aspoň takto ju dnes opisuje oznam na dverách jej hrobky.

Výborná hudobníčka, maliarka a poetka, priekopníčka dekadencie nielen na Slovensku, ale v celom Uhorsku.

Táto „ľudová aristokratka, ktorá považovala Slovensko za svoju vlasť“ zanechala na miestnom kopci Hôrka pozoruhodné stavby. Letohrádok Babylon v roku 1911 postavili na jej objednávku talianski architekti a používala ho ako svoje letné sídlo. V podobe – dekadentne – zámerne ako ruina. Najviac času tu trávila v starobe.

IMG_8733
IMG_8727
IMG_8716

Pôvodne sa nazýval Pavilón, ale služobníctvo to skomolilo na Babylon. Bol plný obrazov namaľovaných Natáliou, vzácneho nábytku, hudobných nástrojov, množstva kníh a ďalších diel. Na terase bol veľký hvezdársky ďalekohľad.

Jej veľká láska k psom spôsobila, že tu dala postaviť aj honosný psí cintorín, jeden z prvých v našich končinách.

„Nebyť mojich psov, dávno zabudnem, čo je vďačnosť a vernosť,“ pripisuje sa jej výrok. Medzi stromami sa leskli mramorové náhrobky s epitafmi. Zlaté písmená na čiernom mramore. Ľudia spomínali, ako na lúke vedľa letohrádku organizovala majálesy.

IMG_8721
IMG_8746
IMG_8720
IMG_8714

Obnova sa nekoná

Len pár desiatok metrov od letohrádku je schovaný novogotický evanjelický kostolík, ktorý sa stal aj rodinnou hrobkou Friesenhofovcov a Oldenburgovcov.

Vojvodkyňa Natália Oldenburgová zomrela v roku 1937, a to bol aj začiatok konca letohrádku. Počas druhej svetovej vojny ho vykradli a postupne sa rúcal viac, než bolo pôvodne plánované.

Dnes je táto jedinečná stavba v súkromných rukách. Spracovaná je kompletná architektonická štúdia a v roku 2012 sa mala začať rekonštrukcia. Nestalo sa.

IMG_8762
IMG_8756

Zdroje Ján Benčík • vypadni.sk • obnova.sk • tricio.sk • Pravda

komentárov 13

 • Dušan Sadovský 15. novembra 2020

  Štát i pamiatkari určite majú páky ako odňaťˇsúkromnikovi tento skvost o ktorý sa absolutne nestará. Keď si štát nechráni a neváži minulosť nezaslúži si ani dobrú budúcnosť. Pri takomto prístupe k pamiatkám sa človeku zastaví rozum. Chodím po hradoch,hrádkoch a zrúcaninách 25 rokov a som hrdý na našu krajinu. Tých hradov som prešiel 217. Je mi neskutočne lúto z prístupu a bezohladnosti mnohých, ktorí nevedia čo je láska a vzťah ku krajine a jej žijúcim ľuďom.

 • M.Broderick 8. februára 2020

  vsadím sa mi skoro vypálilo oči. správne by malo byť vsadím se… pretože ide o český výraz. Ak pánko nevie slovenský ekvivalent, je to stavím sa že… Nemáte za čo Zaujímavé miesto. Asi fakt potrebuje dožiť, ako dožili niekdajší majitelia.

 • Navštívil som toto miesto a skutočne pekné, úžasná energia. Chcel by som však len na adresu ciernediery.sk vysloviť nekonečné počudovanie nad ich naivitou, bezduchosťou a hlúposťou. Napíšte čo konkrétne ste urobili (vsadím sa, že nič) a čo konkrétne idete urobiť (vsadím sa, že nič) a koho ste oslovili na získanie informácií a faktov (vsadím sa, že nikoho), alebo čo pripravujú zodpovední (vsadím sa, že nepoznáte nikoho zodpovedného a s nikým sa neradíte. Však stačí len z internetu) – či?

 • Fotografie spomínaného miesta, nafotené v roku 2009 :
  https://photos.app.goo.gl/D8Mo2amDPRoQH9lk2

 • Pri kupe “Babylonu” neslo nikdy o hystoricku budovu alebo o nieco podobneho charakteru . Tu islo o majetnicke veci ako su pozemky ktore k letohradku patrili. takze letohradok sa nebude nikdy opravovat .Drevo ma vecsiu hodnotu ako nejaka zrucanina pre slovakov

 • Ako môže niekto predať takúto pamiatku súkromníkovi ktorý ju úmyselne nechá chátrat a co na to pamiatkový úrad toto nikto neriesi až keď bude totálne neskoro..

 • Pán Božík myslim že vaša pomoc príchádza neskoro kedže letohrádok Babylon už nieje vo vlastníctve obce Brodzany ale v súkromných rukách nemenovanej firmy čo je obrovská škoda.

 • Jozef Božík 17. júna 2017

  Vďaka tomuto článku pomôžem starostovi obce Brodzany s finančnými prostriedkami na reformu toho nádherného letohrádku Babylon.

 • Viera pichňová 23. apríla 2017

  Bola som tu po prvýkrát aj so svojou rodinou.Hoci máme neďaleko chatu,nemali sme bohužiaľ čas navštíviť toto pozoruhodné miesto ,až v tomto roku.Neľutujem to.Čo sme videli nás úplne fascinovalo.Škoda len,že taká ojedinelá a svojho druhu jediná pamiatka u nás chátra.Sme tak ľahostajní k našej histórii?Nájde sa niekto,kto nám pomôže navrátiť stratenú majestátnosť tomuto objektu? Veľmi by som si to priala,i celá moja rodina.Buďme hrdí na svoje kultúrne dedičstvo a našu prekrásnu krajinu.Milujme svoju vlasť,je nenapodobiteľná.

 • Edita Kušnierová 6. marca 2017

  Prežila som v Brodzanoch skoro 8 rokov ako pracovníčka múzea a mám na toto úžasné miesto krásne spomienky. Som dosť zdesená, že letohrádok Babylon sa nestal majetkoprávne súčasťou múzea a je v súkromných rukách. Ak by aj došlo k jeho obnove, obávam sa, že, vzhľadom na vlastníka, nedopadne dobre. Príslušným bývalým kolegom pamiatkarom by som odporučila nesúhlasiť s rekonštrukciou a nejakým bizarným využitím (kaviareň, bufet, nebodaj súkromná lesná vilka a pod.)a zachovať pamiatku v stave umelej ruiny tak, ako by to chcela i Natália Oldenburgová.

 • Edita Drozdikova 8. februára 2017

  je to miesto mojho detstva mam nan krasne spomienky

 • Moje milovane utocisko pred „civilizaciou“, travila som tam v letohradku/ Babylone a v okoli, v lesoch aj v dedine cele dospievanie. Krasne spomienky…skoda, ze chatra.

 • Peter ERZVO Zvonar 7. februára 2017

  Uzasne miesto, dakujem za inspiraciu 😉

  Pridaj komentár