Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Maurerova vila v Čučme

19. storočie
existujúce

Banícka obec Čučma pri Rožňave ukrýva jeden nevšedný dom. Na svahu nad hlavnou cestou stojí secesná vila, ktorú obýval osobný lekár a priateľ Andrássyovcov Artur Maurer.

Dnes je bohužiaľ už len srdcom obrovského vrakoviska. Krásnu červenú stavbu zo všetkých strán obkolesujú zhrdzavené mecedesy a traktory.

IMG_4114
IMG_4121

Rosenauer Times

Artur Maurer bol polyhistor, mal rozhľad v mnohých vedných odboroch, v politike, kultúre, histórii aj v umení. Svoju prospešnú prácu často vykonával pod pseudonymom Dr. Csucsomi – čítaj Čučomi.

V roku 1877 založil regionálne noviny Rozsnyói Hiradó (Rožňavský spravodaj). Tie sa stali na dlhé roky dôležitým faktorom nielen rožňavského, ale aj vtedajšieho župného verejného života.

Písal príspevky a články z rôznych oblastí – prírodovednej, lekárskej, poľovníckej, historickej, archeologickej, národopisnej, jazykovej, športovej, či literárne kritiky. Noviny viedol 23 rokov, ale vlastníkom ostal aj po roku 1901 a disponoval rozhodujúcim právom.

Rozsnyói Hiradó nazval humorne veľký kancelár gróf Július Andrássy – Rosenauer Times.

IMG_4105

Do Turecka za sultánom

Artur Maurer sa narodil v obci Szepesremete (dnešný Mníšek nad Hnilcom) v júni roku 1844. Otec Juraj pôsobil ako župný lekár v meste Szikszó. Matku, rodenú Matavovszkú, stratil ako 4-ročný. Strednú školu navštevoval v Prešove a gymnázium v Rožňave, kde aj zmaturoval v roku 1862.

V štúdiu pokračoval na lekárskej fakulte budapeštianskej univerzity.  V období rakúsko-pruskej vojny v roku 1866 pôsobil v Budapešti a slúžil v barakoch ako medik.

V roku 1869 ho vláda vyslala do Turecka do mesta Erzerum, kde pôsobil ako lekár. Stal sa sultánovým obľúbencom a viackrát ho aj osobne navštívil. O tomto poverení a získaných skúsenostiach informoval čitateľov vo svojich novinách Rozsnyói Hiradó.

IMG_4111

Z Košíc do Rožňavy

Po návrate dva roky pôsobil v budapeštianskej nemocnici Rokus. Dostal pozvanie do Košíc, aby vykonával prácu súdneho lekára, ktorú aj prijal.

Nastúpil ako okresný súdny a väzenský lekár v Košiciach  a stal sa vedúcou osobnosťou košického spoločenského života a obľúbeným lekárom významných košických rodín. Prispel aj ku vzniku Hornouhorského Múzea.

V roku 1873 si v Košiciach vzal za ženu dcéru rožňavského majiteľa mlyna Karola Schlossera Ludmillu. Prianím rodiny jeho manželky bolo, aby sa presťahovali do Rožňavy, čo aj spravili. Spolu mali tri deti – Oskara, Emmu a Oľgu.

IMG_4119
IMG_4122
IMG_4110

Obľúbenec Andrássyovcov

V Rožňave pôsobil Maurer najprv ako mestský lekár, neskôr aj lekár pracovníkov železníc, baní a na odporúčanie sa stal aj lekárom betliarskej andrássyovskej grófskej rodiny.

Bol nielen ich obľúbeným lekárom, ale aj priateľom a dôverným radcom grófa Emanuela a jeho manželky a neskôr aj grófa Gejzu.

Blízkosť k tejto rodine ho priviedla k myšlienke napísať monografiu o Andrássyovcoch pod názvom Zbierka údajov vzťahujúcich sa na históriu grófskej rodiny Andrássyovcov z Csíkszentkirálya a Krásnej Hôrky.

Pôsobil aj ako lekár evanjelického gymnázia, ako predseda Výboru na ochranu detí, podpredseda Gemerského lekárskeho a lekárnického spolku, člen Celoštátneho lekárskeho spolku. Bol vášnivým poľovníkom a rád športoval – v Rožňave napríklad založil klzisko.

IMG_4108

Veľké zbierky

Bol tiež vášnivým zberateľom starožitností, ktoré uchovával práve vo vile v Čučme. Mal jedinečnú zbierku mincí a medailí, cigár a jednu celú izbu čalúnenú známkami.

Bol aj poslancom mestského zastupiteľstva, podporoval župný a mestský verejný život. Práve dôvera obyvateľov ho postavila od roku 1904 na čelo organizácií, ako bol Konverzačný spolok v Rožňave a Gemerská sporiteľňa.

Vo svojej vile zomrel 22. októbra 1907 vo veku 63 rokov v prítomnosti svojho kamaráta Jánosa Schmidta, s ktorým si často hrával karty. Rodinnú hrobku má na rožňavskom cintoríne, no je v dezolátnom stave, chýba aj tabuľka s menami pochovaných.

IMG_4104

Po Maurerovi Hronec

Vilu neskôr obýval aj iný významný človek – matematik Jur Hronec, ktorý sa narodil v neďalekom Gočove, kde je aj na vlastnú žiadosť pochovaný.

Napriek tomu, že vyrastal v skromných pomeroch na Gemeri, po maturite na gymnáziu v Rožňave študoval matematiku a fyziku na univerzite v Kluži a stal sa z neho významný vedec.

jeho zápiskov vyberáme: „V Čučme pri Rožňave sme trávievali prázdniny, kde ma navštevovala aj moja rodina z Gočova, t.j. potomkovia po mojich bratoch. V Maurerovej vile, ktorú zdedila moja manželka, bola jedna izba o rozmeroch päť krát šesť metrov celá oblepená známkami. Bolo ich tam viac ako tri milióny kusov. Vraj jedna z najväčších zbierok známok v Európe.“

Zdroje • majgemer.sk • Eva Lazárová, Múzejné noviny

komentáre 4

 • Kamarat spominal, ze v Cucme vam radi miestni poskytnu cislo na syna sucasneho majitela vily. Ten nema problem dobehnut ak je nablizku a ukazat vilu (aspon zvonka) zvedavcom. Boli tam aj so skolskym vyletom, dozvedeli si aj cosi o uz neexistujucej zbierke znamok aj o snoch, ako vilu premenit na muzeum.

  Zial, zevraj sa tento syn majitela postazoval aj na kadejakych dobrodruhov, co sa mu do vily uz vlamali a ukradli stade rozne starozitnosti. Bolo by dobre, aby Cierne diery upozornovali aj na to, ze do cudzieho majetku sa bez povolenia nelezie a neberu sa stade predmety.

  Inak super praca, priatelka je z Roznavy a ja ako Bratislavcan som nadseny z kras Krasu a Gemeru 🙂

 • Edita kušnierová 22. októbra 2018

  V časoch, keď tam chodieval akademik Hronec, patrila vila jeho svokrovi, profesorovi evanjelického gymnázia v Rožňave – volal sa Schuster. J. Hronec s manželkou tam trávievali prázdniny. Je to, žiaľ, súkromný majetok (majiteľa trochu poznám) a v tejto veci som už kontaktovala aj starostu obce, aby vilu odkúpil – no, nemal veľkú chuť. Rozhodne je to čarovné miesto a treba to zachrániť. Stará Čučma na kopci nad zvonicou, ktorá bola kedysi baníckou klopačkou, pri trochu dobrej snahy by mohla súperiť s Vlkolíncom.

 • Šli sme navštíviť toto miesto, dostanete sa ale iba pred bránku, odkiaľ toho veľa nie je vidno. Každopádne, Čučma je veľmi čarovná, a aj iné domy sú hodné návštevy dedinky. Dik za tip 🙂

 • A, kde skoncili tie zbierky znamok. A dnes je bufova v suktomnom vlastnictve ci????

  Pridaj komentár