Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Most svätého Gottharda

14. storočie
zachované

Tento gotický kamenný most zo 14. storočia kedysi premosťoval jedno z ramien rieky Tisa, dnes preklenuje už len suché koryto. Vyschlo po vodohospodárskych úpravách.

Predpokladá sa, že ide o najstarší most na území Slovenska. Kedysi cez neho viedla asi 17-kilometrová spojnica medzi Kráľovským Chlmcom a Veľkými Kapušanmi.

IMG_0490
IMG_0504
IMG_0495

Meno dostal začiatkom 19. storočia, keď leleský kláštor prevzali premonštráti z Čiech, ktorý sem priniesli kult Sv. Jána Nepomuckého a Sv. Gottharda. Jeho socha stála pri moste do nástupu komunizmu v roku 1948.

Na výstavbu tohto klenbového mosta bol použitý bridlicový andezit z neďalekých lomov v Chlmeckých pahorkoch. Ide o jeden z typických stavebných materiálov v Medzibodroží, ako sa tunajší región nazýva.

IMG_0502
IMG_0496
IMG_0493
IMG_0494

70-metrov dlhý a päť metrov široký most zrekonštruovali v roku 1994. Menšie opravy na ňom pravidelne realizuje obec.

Dôvodom na návštevu je viac. Samotný Leles je súčasťou chráneného vtáčieho územia. Lužné lesy a močiare ukrývajú mnoho vzácnych druhov. Tamojší kláštor premonštrátov je zasa najstarší na Zemplíne, v písomných prameňoch sa spomína už v roku 1214.

Zdroje • Wikipedia • terraincognita • tasr

komentáre 2

  • Super článok, pecka fotky. 🙂 Mohli by ste do článkov vždy pridávať aj mapku, aby človek ľahko zistil, kde to presne je.

  • Most je krásny. No máme zrejme ešte starší v Dravciach na Spiši. Ten by mal byť z 13. storočia…

    Pridaj komentár