Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Niklová huta v Seredi

1963
chátra, znečisťuje

S bývalou Niklovou hutou v Seredi sa dnes spája hlavne slovo problematická. Polohou, stavom a povesťou zrejme nie je natoľko atraktívna, aby ju ochránili alebo prestavali na niečo hodnotné. A je príčinou jednej z najvážnejších enviromentálnych záťaží na Slovensku.

V bežné pracovné dni sa dá k Niklovke dostať cez oficiálny vstup do areálu s novými priemyselnými budovami aj starými skladmi. Areál si v deväťdesiatych rokoch vo verejných dražbách rozparcelovali súkromné firmy, krátko po likvidácii podniku ich tu bolo zhruba päťdesiat.

O samotnú Niklovku sa však nikto nestará. Na polorozpadnutého molocha dohliada jeden strážca, ktorý pri vstupe skontroluje, či nie ste zlodeji. Niežeby toho zostalo veľa, čo sa dá odniesť. Vnútro budovy je úplne pomerne zničené. Nejaké železo ešte zostalo v jej okolí, ale niektoré kusy sú zrejme pre človeka príliš ťažké na odvoz do zberu.

nickel-factory_21
nickel-factory_36
nickel-factory_31
nickel-factory_23

Pozrite si 3D panorámu z Niklovej huty

Problém skládky lúženca

Na poli vedľa areálu je veľká halda lúženca, odpadu po výrobe niklu. Pozná ju väčšina Sereďanov. Hromadila sa tu od šesťdesiatych rokov minulého storočia – tak dlho, že je na vrstevniciach a reliéfoch všetkých máp.

Kopa má zrejme 6,5 milióna ton. Jej priemerná výška je 18 metrov, na niektorých miestach sa však halda dvíha až do výšky 35 – 40 metrov a nápadne tak kontrastuje s okolitým rovinatým reliéfom nivy Váhu.

Časť haldy je už prekrytá zeminou a zatrávnená. Časť je odkrytá pre ťažbu a cez leto by ju mali polievať, aby sa prach nešíril do okolia. Polymetanické čiastočky sa však zrejme ďalej šíria počas veterných dní do Serede, Dolnej Stredy, Váhoviec i Veľkej Mače. Obyvatelia v minulosti často hovorili o znečistení stromov a budov a obávali sa zdravotných následkov, ako sú alergie, astma či onkologické ochorenia. Niektoré zdroje skutočne hovoria o zvýšenom výskyte ochorení.

nickel-factory_09
nickel-factory_16
nickel-factory_25

Štát sa zbavil zodpovednosti predajom skládky v roku 1994. Halda odvtedy patrí už tretiemu alebo štvrtému majiteľovi, spoločnosti Ferroport Bratislava. Spoluvlastníkom je Ján Pisár zo Serede. Lúženec zo skládky predáva súkromný vlastník ako surovinu, z ktorej sa dá získať železo. Z haldy tak dosiaľ ubudli státisíce ton. Presné údaje o ročnej ťažbe lúženca nie sú verejne známe, niektoré zdroje píšu o päťdesiatich tisícoch ton ročne.

Ak sú tieto čísla pravdivé, ide o také pomalé tempo, že úplná likvidácia skládky by mohla trvať viac než sto rokov. Ale hovorí sa aj o šesťsto rokoch, napríklad vo vyjadreniach mesta Sereď a materiáli SAV a UKF z roku 2012.

Pre pripomenutie, prvý majiteľ skládky sa zaviazal v zmluve s Fondom národného majetku zlikvidovať haldu do 15 rokov, teda do roku 2009. Mesto tvrdí, že kópiu zmluvy nemá, a Ferroport to tvrdí tiež.

Navyše, samotná ťažba lúženca problém úplne nerieši a vytvára ďalšie riziká znečistenia.

Problém je vážny aj preto, že na mieste došlo ku kríženiu krajiny veľmi vhodnej pre poľnohospodárstvo s farebnou metalurgiou. Podľa rozborov z terénneho výskumu v roku 2010 sú v pôde v blízkosti skládky kritické hodnoty koncentrácie ťažkých kovov, najmä niklu a chrómu v antrozemiach (viac informácií v priloženom dokumente).

Výrobu museli dotovať

O vybudovaní závodu rozhodli orgány ČSSR v druhej polovici 50. rokov. Následkom politického rozdelenia sveta po druhej svetovej vojne sa stal nikel embargovaným materiálom a začalo sa tak uvažovať o jeho výrobe, hoci surovinové predpoklady tu na ňu neboli. Po rôznych úvahách sa surovina našla v tom čase prijateľnej časti Európy – v Albánsku.

Hutnícku časť výroby z veľmi chudobnej albánskej rudy (obsahovala len 1 % niklu) vyriešil Výskumný ústav kovov v Panenských Březanoch pri Prahe, no elektrolytické vylučovanie niklu bolo riešené v pobočnom závode v Banskej Bystrici. Toto pracovisko tvorilo aj neskôr akési zaškolovacie pracovisko pre prevádzkových pracovníkov zo Serede.

Od nábehu výroby v roku 1963 produkovala Niklovka ročne 1700 až 3200 ton niklu a 60 ton elektrolytického kobaltu. Pracovalo v nej asi 1500 ľudí.

evamichaeli_ustavkrajinnejeko
a1

Štát každý rok dotoval nerentabilnú výrobu peniazmi v rozpätí od 180 miliónov Kčs do 250 miliónov Kčs.

Ekonomiku výroby niklu zhoršovalo nevyužívanie odpadnej železnej rudy (spomínaného lúženca), v ktorom okrem množstva ďalších ťažkých kovov ostávalo aj 50 percent železa. To bolo tiež platené v cene rudy.

K ťažkostiam prispeli aj poplatky za znečisťovanie.

Predaj pod cenu

Od januára 1991 vláda ČSFR zastavila štátne dotácie na výrobu niklu a kobaltu. Následne v apríli 1991 došlo k delimitácii podniku do pôsobnosti vlády SR. Vysoká energetická náročnosť a vylúčenie dotácií zo štátneho rozpočtu rozhodli o tom, že vo výrobe sa nepokračovalo.

Likvidáciu podniku schválila vláda v júni 1993, no ukončenie likvidácie sa dlhé roky posúvalo.

Podnik vstupoval do likvidácie s aktívami v účtovnej hodnote 675,5 milióna SK. Skutočné tržby za ich predaj k 31. decembru 1996 dosiahli 225,6 milióna SK, čo je zhodnotenie iba na 33,3 percenta.

Hmotný investičný majetok pri vstupe do likvidácie predstavoval 423,3 milióna SK, skutočné tržby z jeho dražieb a priamych predajov dosiahli 187,4 milióna SK.

nickel-factory_38
nickel-factory_24
nickel-factory_37

komentárov 5

 • Jožka.Bo 3. januára 2021

  Ten louženec je vhodné zpracovat snad jen vysokopecní rudnou cestou výroby železa.
  Pokud se nemýlím, tak vysokopecní zpracování j buď na východnm Slovensku, nebo na severní Moravě v Třinci …
  Oboje je dost daleko na přepravu.

 • Viktor Flor ml. 5. júla 2020

  Mala to byt bezodpadova technologia. Tak to aj bolo naplanpovane ale nezrealizovane. Na tu poslednu cast komunisti nechceli dat peniaze alebo dali a niektori komunisti sa poriadne nabalili. Luzenec obsahuje vela zeleza takze mal ist na spracovanie doe zeleziarenskej hute (2x mozme hadat do ktorej asi v tych casoch).Viem to lebo mi to rozpraval otec, ktory v Niklovke od 1963 pracoval. Stavali ju tusim aj rakusania ak sa nemylim lebo otec od nich dostal LP-platnu s viedenskymi valcikmy. Oni mu vtedy povedali, ze je to bezodpadova technologia. Jasne, ze Zapad s takymito okologicky zavadnymi technologiami nechcel nic mat spolocne, ale komunisti brali vsetko, hlavne ze bola robota pre 1500-2000 ludi. Vdaka „obuvnikovi“ Kubacovi, ktory nemal ani len sajnu co je nikel a odkial vziat surovinu na jeho vyrobu. Ti prvi inzinieri pochopili co ich rodiny a ich samych by cakalo a velmi rychlo zmizli zo Seredi (napr. Ing. Cizniar)- s jeho dcerou som chodil do zakladnej na Komenskeho.Dala by sa dlho ropravat a pisat ale naco…Keby zili a urcite ziju potomkovia Niklovackych lekarov (napr. Dr.Holub)-ti by urcite tiez prispeli k „negativnemu“ obrazu tejto fabriky….

 • Keď sme sa v okolí konečne zorientovali a vyrazili podľa súradnic správnym smerom, prebili sa zápachom, ktorý nemal konca, narazili sme na našu prvú Dieru. Bili sa zvedavosť a strach. Schody bez opory a bez stien, mali sme pocit, že lietame a len traslavo sme stúpali vyššie. Strach ale opadával a otvárali sa pred nami nové poschodia a stále krajší rozhľad. Vedľa stojaci areál cukrovaru bol strážený milým pánom, ktorý nás zastihol vo chvíli keď sme chceli preliezať hrdzavu bránu. Vysvetlil nám ako rád by nás pustil, no že priestor je strážený kamerami a on je v službe…po prehliadke celého dostupného areálu sme sa vrátili do samotnej huty, kde sme už tentokrát bez ostychu prebádali každú kút. Jednoducho nádherný deň.

 • Vladimír Tomčányi 25. apríla 2017

  „Pre pripomenutie, prvý majiteľ skládky sa zaviazal v zmluve s Fondom národného majetku zlikvidovať haldu do 15 rokov, teda do roku 2009. Mesto tvrdí, že kópiu zmluvy nemá, a Ferroport to tvrdí tiež.“
  Prvý majiteľ bola firma ABH-bel, ktorej konateľom bol Ing. Peter Horečný. Celý luženec aj s podmienkou sanácie do 5 rokov a likvidácie do 20 rokov kúpil v roku 1993 za cenu 67.200 korún. Na zmluve je vlastnoručne podpísaný a kópia je na Obv.úrade životného prostredia v Galante. Taktiež je u Vladimíra Tomčányiho(Komisia pre životné prostredie v Dolnej Strede). Dnes je vlastníkom luženca znova spoločnosť(asi 8-ma) , ktorej konateľom je opäť Ing Peter Horečný, ale pre TA3 sa vyjadril, že si nie je vedomý žiadnych záväzkov čo sa týka nejakej lehoty na sanáciu, alebo likvidáciu luženca. Riešenie je na dosah, teda by bolo, keby sme žili v civilizovanej krajine. Totiž seredský cukrovar vyprodukuje každý rok cca 60000ton zeme a veľmi rád by ju ukladal na luženec. Avšak arogantný majiteľ luženca prakticky nekomunikuje a tak vďaka arogancii jednotlivca a totálnej neschopnosti štátu trpí 20.000 ľudí v okolí luženca vysokou prašnosťou a následne chorobami. Čo k tomu dodať?

Pridaj komentár