Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Pamätník SNP v Krpáčove

Idete si lesom a zrazu je to tam. Najprv to vyzerá ako ufo z čias Majky z Gurunu. Prídete bližšie a podobá sa to Sfingu bez hlavy. A môžete chodiť dookola koľko chcete, aj tak neprídete na to, čo to vlastne je (národná kultúrna pamiatka).

V Krpáčove v Nízkych Tatrách stojí – a čiastočne aj padá – pomník SNP, presnejšie Pamätník II. Československej paradesantnej brigády z roku 1976. Že ide o tri padáky, poznať len z výšky. Lenže padáky padajú a v máji 2011 z toho najväčšieho šľahol na zem 10-tonový blok. Súdruhovia použili drevobetónovú výstuž a je skôr čudné, že to vydržalo tak dlho. Našťastie nikoho neprivalilo, no poškodený zostal aj reliéf.

317791_625x
pamatnik-padaky-Krpacovo
pamatniksnp-lehota-krpacovo
pamatnik-Krpacovo

Už to tak chodí, že chránený pamätník len-tak niekto neobnoví. Všimli sme si len tabuľky s nápisom Pozor, nebezpečenstvo úrazu. Odvalený blok našiel využitie ako verejné WC. Obec nemá na opravu peniaze a šéf múzea SNP Stanislav Mičev hovorí, že Slovensku chýba akákoľvek koncepcia starostlivosti o pamätné miesta. Dolná Lehota v roku 2014 niekoľkokrát žiadala o pomoc ministerstvo kultúry, vnútra i obrany a ani len nedostala odpoveď. A bez súhlasu štátu nemôže pomník prebrať ani Múzeum SNP. Začarovaný kruh. Neskôr sa aspoň čiastočne podarilo objekt opraviť.

IMG_20150802_2047381
IMG_20150802_153550
IMG_20150802_204838
IMG_20150802_185824

Autorom pamiatky je akademický sochár a maliar Jaroslav Kubička. Jeho miesto nie je náhodné, v októbri 1944 sa zmienená brigáda po bránení Banskej Bystrice stiahla do tejto oblasti, konkrétne k Skalke pod Prašivou.

komentárov 5

  • Tu som bol ako 10-12 r. chalan, ked som za komunizmu vramci nejakej sutaze zo skoly vyhral exkurziu „po stopach SNP“.. uz vtedy ma fascinovala velkost a umiestnenie.. inak pekny monument.. dufam ze sa zachova… za umelecke dielo, klobuk dole autorovi ze take nieco zhmotnil..

  • GALIK JOZEF 18. septembra 2017

    venujem sa reštaurovaniu starych tabuli apametnikov prave pišem vam kvoli jednemu ktory sa nachadza v trstenej na ORAVE je to pomnik SNP pod HALEčKOVOU .Mal by som zaujem o reštaurovanie tohota pomnika ktory je v dezolatnom stave na koho sa obratit

  • toto miesto spoznávaj a pamätám sa naň veľmi dobre,pretože som bol pri jeho výstavbe. V r.1976 som sa ako študent 3.ročníka gymnázia v B.Bystrici prihlásil ako dobrovoľník na nočné brigády na túto stavbu. Popravde,ani my brigádnici sme spočiatku nechápali,že čo za „gule“ to pomáhame stavať,no potom nám to bolo vysvetlené…z tých čias si pamätám,že asi od 22,00 do 6,00, sme betónovali vnútrajšok padákov,v asi hodinových /2.hodinových/ intervaloch.Hodina/dve/ robota,betónovanie-hodina/dve/ spánok. A ešte si pamätám,že večer tam nabehli rozjarení horári,alebo poľovníci a naverili nám jelení guľáš..teda myslím,že to bol jelení guľáš,pretože to bolo tak pikantné,že to snáď dosahovalo grády tej borovičky,čo konzumovali kuchári…ale zážitok to bol ohromný a rád na tie nočné brigády spomínam.

  • Vždy po prázdninovom výlete na krpáčovo sme sa zastavili na ,,padákoch.“ Ako malí sme tu behávali a hrali sa, veľmi rád si na toto miesto spomínam a som rád, že sa opravilo. Cítiť tu jedinečnú atmosféru.

  • Pamätám si ako som sem chodil ako chlapec, koncom 80-tych rokov. Vždy sa to volalo „padáky“, no až teraz som zistil prečo. Takže vďaka. Dnes je už našťastie pamätník opravený.

    Pridaj komentár