Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Papiereň v Slavošovciach

Ak niekto kedysi naozaj potreboval gemerské spojky, boli to Slavošovské papierne.

Nikdy nedokončené železničné trate z čias Slovenského štátu, keď južné územia pripadli Maďarsku, majú nad Slavošovcami svoj najväčší pomník – Slavošovský tunel.

V samotnej dedine zostali kamenné piliere nedostavaných mostov ponad hlavnú cestu, no papiereň nakoniec prežila aj bez plánovanej železnice. Aj keď musel riaditeľ svojho času zavolať na obranu vojenskú rotu zo Štítnika.

Nepretržitá výroba však znamená aj to, že namiesto zriadenia zamýšľaného múzea v roku 1988 staré budovy vyhodili do vzduchu. Na bráne je dnes biela labuť z loga SHP Group.

Najstaršia ochranná známka na Slovensku z roku 1910 zaštítila výrobu, ktorá sa začala dávno pred ňou.

IMG_2875
IMG_2873
IMG_2865

Prvá strojová výroba v monarchii

V roku 1842 sa v Slavošovciach rozbehla prvá strojová výroba papiera v monarchii, ktorá nadviazala na tradičnú ručnú výrobu. Továreň založila a viedla podnikateľka Johanna Gyürkyová. Žena – továrnička bola na tú dobu niečo nepredstaviteľné.

Dcéra chudobného farbiara z Ochtinej rodená ako Markušová sa najprv presťahovala do starého hámra v Slavošovciach, prerobila ho na primitívnu papiereň (1817) a neskôr sa nechala presvedčiť na kúpu vyspelého stroja z Nemecka.

Musela sa zadĺžiť, bojovať, ale nakoniec uspela. Keď to videl jej švagor Karol Gyürky, zriadil si vlastnú papiereň, ale v konkurencii s Johannou neobstál.

IMG_2885

Boh vykonal zázrak

Jej rodina továreň dobre viedla a samotná Johanna Gyürkyová sa rozlúčila týmito vlastnoručne napísanými slovami:

„Možno tak zázračne s pomocou a milosťou všemohúceho pána Boha, vernou a poctivou prácou nášho váženého riaditeľa, sme sa dostali až tak ďaleko. Ľudia, ktorí poznali moje postavenie ešte pred 36 rokmi, keď dobrý môj muž ešte žil, vyjadrujú sa teraz, že Boh mojím prostredníctvom vykonal zázrak. Musím však priznať, že žiadnej žene na svete neprajem, aby musela prežiť toľké trápenie, starosti a bojov, ktoré som musela pocítiť. Bola som silnej povahy, kľudného a pevného ducha, majúc vždy dôveru v pána Boha. Keby som bola mala spokojný život, ako moji dobrí predkovia, rodičia a možno i prarodičia, mohla som sa dožiť aj veku 95 rokov. S prežitými starosťami ubúdalo mojich síl, už od mojich 58 rokov. Keď píšem tento list už ako 67-ročná, moje sily, viac duševné ako telesné, sú už podlomené.”

IMG_2859

Výrobky pre celý svet

O podnikateľke Gyürkyovej sa obdivne vyjadrovala ešte aj reportáž v roku 1939. Kvetnatý bol opis vyrábaných produktov od pisateľa, ktorý fabriku navštívil:

„Okrem rôznych druhov novinového papiera, bol to aj krásny lesklý ilustračný papier japan, sacie papiere, písací papier, najrozmanitejšie školské zošity, hodvábny papier, rôzne farebné papiere na výrobu kvetov a iné. Vyrába sa tu aj gemerit (zvláštna masa na čistenie bielej koženej obuvi), kvalitný výkresový papier. Tu, na tejto pôde sa v rokoch meruôsmych vyrábal papier aj pre štátovky, tzv. košútovky (osobitné bankové cedule) vtedajšej vlády. Z výrobkov si zaslúžil náš obdiv zväzok najjemnejších papierov, na ktorom boli vytlačené čínske písmená – ktovie, aké tajomstvá skrývali. Zaujali nás aj veľké valce, na ktorých belosťou svietila buničitá vata na obväzy.“

Výrobky papierne odoberali aj v Bulharsku, Juhoslávii, Rumunsku, Turecku, Palestíne, Južnej Amerike, Indii, Austrálii, Číne či v Japonsku. Johannu Gyürkyovú pripomína v Slavošovciach pamätná tabuľa.

IMG_2870
IMG_2891
IMG_2867

Dvakrát takmer zanikli

Dvakrát mali papierne na mále, ale dostali sa z toho. Najprv prišli problémy v roku 1923 a bol navrhnutý rozpredaj.

Profesor Michal Ursíny z Českého učení technického v Brne sa prihovoril za výrobu v Slavošovciach u ministerského predsedu, vďaka čomu získala papiereň štátnu podporu na svoju obnovu. V 20. storočí sa sústredila na výrobu školských zošitov a blokov.

No a potom tie nešťastné 90. roky, keď sa aj táto prevádzka dostala na pokraj konkurzu. Ale prežila, len výroba legendárnych zošitov Notes sa časom presunula do Betliara.

IMG_2883

komentárov 10

 • Alena Golian 20. februára 2021

  Papiereň vo Veľkých Losinách bola i je výrobňou ručného papiera, zatiaľ čo Johanna Gyürky sama zariadila i spustila strojovú výrobu papiera. Barbara Göttlicherová spravovala zabehnutú manufaktúru založenú Janom mladším zo Žerotína, to je tiež trochu rozdiel.

  Predpokladám tiež, že v rámci monarchie platili rovnaké pravidlá v Predlitavsku i Zalitavsku, takže skúšobná prevádzka v Slavošovciach bola zrejme zahájená skôr, porovnateľne ako v Českej Kamenici.

 • I would like to donate my 2020 RTS registration fee and be eligible for the 2021 registration. Thank you. Joete Noby Abernathy

 • Jindřich Kalous, papírenský inženýr v.v. 7. decembra 2020

  Jenom bych rád uvedl na pravou míru nepřesnou informaci o prvenství ve strojní výrobě papíru v bývalé monarchii. V předlitavské části monarchie byly už v r. 1842 v provozu nejméně dva papírenské stroje: Ve Vraném nad Vltavou v Haaseově papírně od r. 1838 a v České Kamenici v Astenově (později Fuchsově) papírně od r. 1840. (I když je nutno podotknout, že povolení k trvalému provozu získal J. J. Asten až po dvouletém zkušebním provozu koncem prosince 1842, takže v toto ohledu ho asi slavošovská papírna o pár měsíců předběhla…)

  Paní Johanna, které jinak za její celoživotní dílo samozřejmě náleží všechna čest a sláva, nebyla ani první historicky známou ženou, která na území bývalého Československa vedla papírnu. Z historie čarodějnických procesů na žerotínském panství na Moravě je známo, že jednou z jejich upálených obětí se v r. 1680 stala majitelka papírny ve Velkých Losinách Barbara Göttlicherová.

 • Ing. Peter Marko, Rožňava 24. marca 2020

  Gyürky Dávid a Márkus Johanna mali dcéru Máriu (1819-1873), ktorá sa vydala za Hornbacher Keresztély-a (Kristián-a)a oni mali spoločne dcéru Horchbacher Isabella (1840-1917) ktorá bola moja prastará mama, ako vydatá za Ifj. Markó József (1832-1875), jej portrét je zavesený u nás nad klavírom, bola to vznešená žena…

 • Pan Vaclav ak mala v case kontaktu s Vami 1001 rokov tak to co opisovala mozno bola stavba tej papierne a nie jej zanik..:))

 • Ak mala v case kontaktu s Vami 1001 rokov tak to co opisovala mozno bola stavba tej papierne a nie jej zanik..:))

 • limo hire sheffield,limo hire rotherham,limo hire doncaster,limo hire barnsley,limo hire leeds,limo hire wakefield,limo hire derby,limo hire yorkshire,limo hire nottingham,limo hire chesterfield 13. marca 2019

  The next time I read your blog post, Hopefully this doesnt fail me just as much as that one. After all, It has been my own substitute for go through, on the other hand really imagined you will get some thing fascinating to state. Almost all My spouse and i notice is a couple of whining concerning something that you might repair in the event you werent way too occupied searching for interest. limo hire sheffield,limo hire rotherham,limo hire doncaster,limo hire barnsley,limo hire leeds,limo hire wakefield,limo hire derby,limo hire yorkshire,limo hire nottingham,limo hire chesterfield http://shop1370.uzshop.info

 • Vlado vaclav 20. januára 2019

  Ako lekar som mal pacientku ktora mala v case kontaktu so mnou 1001 rokov.hovoila ze bol prva absolvetka studia chemie na Karlovej Univerzite. Nezabudnutelna pre mna zostala jej spomienka, ze ked bola spolu s jej manzelom ako statnym spravcom vyslana Ceskosloveskym statom po prvej svetovej vojne do Slavosovskych papierni nasli vo fabrike prazdnu halu s betonovou podlahou, z ktorej trcali odpilene sroby ktore pretym fixovali stroje….potom tam rozbehli vyrobu a zili vela rokov

Pridaj komentár