Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Ploské – Hámor

Dedinka Ploské je ďalším zabudnutým pokladom spod Železníka. Obec sa prvýkrát spomína v roku 1413. V roku 1773 tu žilo 19 urbárnikov a traja želiari. V roku 1828 mala obec 30 domov a 255 obyvateľov, ktorí sa zaoberali najmä chovom oviec a dobytka.

V 19.storočí sa rozšírila výroba pluhov a podkov, v prevádzke bol väčší hámor. Obyvatelia pracovali aj v susedných hámroch a v baniach v Železníku.

Po roku 1918 bolo Ploské obcou malých roľníkov a baníkov. V chotári sa rozmohla ťažba magnezitu a viedla odtiaľto lanová dráha do Hačavy v doline severne od Hnúšte. Za obcou je skryté v hustom lese prírodné jazero Baňa, ktoré ľudia využívajú na rybolov. Pri ňom sa nachádzali aj bane.

IMG_1079
IMG_1098
IMG_1099
IMG_1084

Rozprávková usadlosť

Dnes táto obec so 70 obyvateľmi v miestnej časti Hámor stále ukrýva pamiatky na minulosť v podobe rozprávkovej usadlosti. Tvorí ju kúria s parkom, areálom sa tiahne vodný náhon spojený s jazierkom, je tu bývalá budova železiarne a zvyšky hámra.

Kedysi chýrna železiareň patrila slovenskému podnikateľovi Rudolfovi Latinákovi narodenému v roku 1822, ktorý bol členom predsedníctva Spolku hornouhorských železiarov.

Rokokovo-klasicistický kaštieľ postavili v rokoch 1774 až 1778. Ide o jednopodlažnú trojtraktovú budovu s neskoršou, kolmo postavenou prístavbou na severnej strane. Deväťosová južná fasáda má trojosový rizalit so vstupným portálom a veľkým trojhranným tympanónom.

Fasáda je členená pilastrami s bohatými štylizovanými rastlinnými a rímsovými nadstavcovými hlavicami, na ktorých je priebežná, bohato profilovaná podstrešná rímsa. Nadokenné volútové frontóny sú silne vyduté a obopínajú štylizovaný mušľový motív. Vstupný portál s ušnicovou šambránou má nadpražný reliéf a vydutý, krivkový frontón. Budova je zastrešená manzardovou strechou. V miestnostiach sú pruské klenby, čiastočne zdobené štukovým ornamentom.

IMG_1083

Prišla sem cisárova milenka

Na prázdniny sem chodievala známa viedenská herečka Katarína Schrattová, milenka cisára Františka Jozefa I., čo dokazujú aj staré rodinné fotky Latinákovcov.

V parku je drobná parková architektúra, lesný domček, pomníky, lavičky a aj hroby. Rastú tu platany a ďalšie hodnotné stromy. V jazierku kedysi žili labute.

Jedinou chránenou pamiatkou areálu je rozpadávajúca sa administratívna budova bývalej železiarne postavená v klasicistickom slohu z roku 1814. Štít s tematikou práce baníkov v 70. rokoch zreštaurovali, ale strecha budovy sa prepadáva už desaťročia.

Pamiatkári kedysi plánovali celý komplex dať zapísať do pamiatkového zoznamu a začali komunikovať s dcérou podnikateľa Latináka, ktorá v tom čase ešte žila.

IMG_1087
IMG_1097

Pamiatkár vs. majiteľ

“Takže sme začali fotiť, keď tu zrazu sa na nás z hlbín parku vyrútil traktor, z neho zoskočil syn (súčasný majiteľ) a nevyberane sa na nás oboril, čo hľadáme na jeho pozemku. Keď videl fotoaparát, vytrhol mi ho z rúk a chcel vytiahnuť film. Našťastie, práve vtedy bol u starej pani na návšteve jej brat z Budapešti, ktorý vybehol z domu a zastavil ho. Moje fotky boli zachránené, ale čo s nimi? Keď sa syn upokojil, naniesli sme mu náš plán zapísať celý komplex do štátneho zoznamu pamiatok a informovali sme ho o reálnej možnosti získať na opravu prepadnutej strechy finančnú podporu. Jeho reakcia bola asi taká: Keď ste mi to raz zobrali, nič od Vás nechcem, opravím si to sám; uvidíte: bude to tip-top!” spomína Edita Kušnierová z Rožňavy, ktorá dlhé roky pracovala vo vedúcej funkcii na Krajskom pamiatkovom úrade.

IMG_1110
IMG_1108
IMG_1111

“Neskôr sme zohnali 75-tisíc korún, čo vtedy nebola malá suma a poslali sme za ním s tými peniazmi obvodnú úradníčku – stačil jeho podpis a získal by tie peniaze. Znovu odmietol. Medzitým stará pani zomrela, viackrát som šla okolo, ukazovala som to rôznym známym, ale len spoza plota, za ktorým štekali zdatné vlčiaky. Zakaždým, keď sme tam autom zastali, súčasný majiteľ prišiel bližšie k plotu a zakazoval nám fotiť či vôbec priblížiť sa k jeho majetku. Takže stav je taký, no a strecha nie je opravená tip-top, ale naďalej sa rozpadáva. Ploské by si však zaslúžilo spracovať svoju históriu hlbšie,” dodáva.

komentáre 2

  • Marek Mičík 3. júna 2019

    To čo ste našiel sú pozostatky Hrlickej železiarne – neskôr Hrlicko-Tapolčianskej spoločnosti, miestnymi nazývanej Fišerka po jej poslednom majiteľovi. Vysoká pec v červeňanoch bola postavená ako náhrada tej Hrlickej lebo tá produkčne nestíhala.

  • ivan stieranka 15. mája 2019

    blizko tejto budovy som natrafil na rozvaliny vysokej pece,,,zeleziarne,,,subor rozpadnutych budov vratane pozemneho privodu vody k duchadlam…mate o tom nejake informacie?

    Pridaj komentár