Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Podzemný kameňolom Barlangy

14. storočie (?)
prístupné

Banská Štiavnica, to nie sú len kilometre banských štôlní, tajchy a dômyselné zariadenia. V miestnej časti Kysihýbel sa nachádza podzemný kameňolom zaradený na zoznam pamiatok UNESCO. Prezýva sa aj Diery alebo Barlangy.

Z vonkajšej strany vyzerá ako previsnutá skalná stena otvorená v šírke 50 metrov, na výšku má 5 až 10 metrov. Vydobytý podzemný priestor má dĺžku 50 metrov, na jeho konci je malé jazierko.

Dobývanou horninou bol hruboporfyrický andezit s výrastlicami plagioklasu a amfibolu, ktorý vykazuje znaky autoklastickej brekciácie.

IMG_2807x_1
IMG_2801x_1
IMG_2805x_1
IMG_2790x

V strede komory je ponechaný symbolický ochranný pilier, v ktorom sú vytesané letopočty 1783 a 1768. Stavebný kameň sa v tejto lokalite ťažil údajne už od 14. storočia až do konca 19. storočia. Na stenách vidieť stopy po ručnom vylamovaní kameňa. Je sfarbený dočervena a dočierna minerálmi železa a mangánu.

Ide tiež o významné zimovisko netopierov poznačené tragédiou. V apríli 2016 ktosi zapálil vnútri plast, zrejme v podobe akejsi fakle, čo spôsobilo masový úhyn.

„Pravdepodobne sa zadusili skôr, než sa stihli prebudiť zo zimného spánku,“ hovorí ochranár Ján Rys. Zahynulo 33 netopierov, spoločenská škoda predstavovala 11-tisíc eur. Zostali z nich len guče bielej plesne.

IMG_9740
IMG_9716
IMG_9709

Lom Barlangy sa nachádza priamo na trase náučného chodníka Kysihýbel. Neďaleko od neho je Červený kameňolom, vzácna a zriedkavá lokalita ťažby červeného ryolitu.

Vznikol v rokoch 1943 – 1949, kameň využívali aj pri stavbe železničnej Trate mládeže Hronská Dúbrava – Banská Štiavnica. Jeho plocha sa dnes rekultivuje.

Ryolit ako kyslá vyvrelá hornina sa vyskytuje v Štiavnických vrchoch ostrovčekovito v obklopení andezitov rôzneho mineralogického zloženia.

IMG_9788
IMG_9795
IMG_9781

Zdroje • Plus 7 dní • banskastiavnica.sk

komentárov 9

 • Všade sa píše že sa tam ťažil ružovočervený ryolit. To je zásadný omyl, jedná sa o ružový andezit. Stačí si pozrieť geologickú mapu s popisom. To že je nejaká sopečná hornina ružová, ešte neznamená že je to ryolit. Ryolit a andezit sú odlišné vulkanické horniny. Ryolit je v Hliníku, Novej Bani, ale nie v Kysihýbli

 • Matúš 7. marca 2020

  Skvelý tip na výlet, dnes sme boli s deťmi. Spojili sme to s výletom na Kalváriu. Google mapa má toto miesto zle určené, museli sme použiť z tejto stránky GPS súradnice. Na jar by to bolo potrebné vyčistiť, je tam odpad, kahance, papiere atď.

 • Použité kahance, aj plast, aj rozbité sklo sme vyniesli tam kam patrí. Škoda slov na akoby turistov…

 • Cez zákazu vjazdu sa práve nesmie prejsť a nie že „treba prejsť“.

 • Chodievam tam už viac ako 30 rokov. Raz sme tam s malými deťmi aj spali ale po nás tam žiadny odpad nezostal, zobrali sme domov aj ten čo sme tam našli. Nájsť sa to dá jednoducho aj bez GPS. Pred rampou treba odstaviť auto a ísť peši kúsok hore dolinou po asfaltke. Je to naľavo od cesty. Ak budete pokračovať ďalej po ceste, prídete k tajchu Kolpachy (Banský Studenec).

 • Pomohli GPS súradnice, ale nájdete to aj bez GPS navigácie. Je to viditeľné priamo z cesty. Zastali sme s autom hneď vedľa miesta a prešli cca 2 minúty pešo. Autom však treba prejsť cez zákaz v jazdu.

 • Bez GPS je miesto naozaj ťažké nájsť, možno aj našťastie. V jame pred kameňolomom je kopec plastového odpadu, rovnako aj vo vstupe a vo vnútri. Niekto vo vnútri porozkladal kahance a la Ikea, po vyhorení ich tam samozrejme nechal, rovnako ako aj obal z tých kahancov, na skalnej polici sme videli dokonca plesnivú klobásu. Obávam sa, že pri takomto prístupe hrozí aj ďalšej kolónii netopierov podobný osud 🙁

 • Bol som tam s dcérou, určite odporúčam . Bez GPS si neviem predstaviť ako by to niekto našiel

 • Boli sme sa pozrieť a na prístup sme si vybrali spomínaný náučný chodník. Chodník je už pomaly tiež „Čierna diera“. Veľmi sa nevyužíva a najmä mimo lesa je úplne zarastený, takže sa ľahko stratíte aj napriek tomu, že značenie je ešte pomerne zachovalé. Odporúčam na navigáciu stiahnuť GPX trasu napr. z http://www.banskastiavnica.travel/aktivny-oddych/zimna-pesia-turistika/naucne-chodniky/naucny-chodnik-kysihybel/.

  Pridaj komentár