Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Prieskumná štôlňa a lom nad Rovným

19. storočie (?)
prístupné

Vyleziete prudkým kopcom nad dedinou Rovné pri Hnúšti do výšky asi 500 metrov nad morom. Predierate sa hustým lesom a krovím. Nakoniec vstúpite cez mohutnú skalnú bránu a už ste späť v čase.

Zrkadlové jazero akoby z čias papradí a prasličiek v prvohorách je však pozostatkom banskej činnosti. Veľa machu, popadané stromy a na kraji vstup do podzemia. Neveľkého, príjemného.

01
02
03
06
05
04

Mapa banských diel tu udáva prieskumnú štôlňu z jamového lomu na magnezit, ktorej dĺžka dosahuje asi 50 metrov. V okolí vidieť zbytky kamenných valov pri prístupovej ceste, dnes už úplne zarastenej.

Brával nás tam starý otec keď sme boli deti. Vtedy tam bývala úplne modrá a čistá voda. Taktiež koľajnice a ostatné zvyšky po banskej činnosti boli oveľa zreteľnejšie. Miestni to jazierko nazývajú „baba“.

Ondrej Maciak

dsc_0268
dsc_0259
dsc_0262

komentáre 3

  • Ako sa tam dá dostať na to jazero ? Prosím povedzte mi. Ďakujem

  • Bol som tam pred 20timi rokmy. Parada. Napíšte niekto kde sa tam odbocuje z cesty. Už som zabudol. Viem, ze tam bola horská premia cyklo pretekov

  • Peťo Jesenai 6. augusta 2017

    BABA bola mládežníkmi hojne navštevovaným miestom .Viaceré generácie od 50tych-60tych rokov až po roky 90siate.Robili sa tu stanovačky,opekačky.Stretávala sa tu mládež z celej doliny od RATKOVEJ,PLOSKÉHO,R.SUCHEJ,ROVNÉHO,POPROĆA atd.Krásnu priezračnú vodu spomínali aj moji rodičia.Ja som chodil z Ratkovskej Suchej na Babu od 80tych rokov,vtedy už voda začala meniť svoju farbu ale kúpanie bolo vždy fajn:-)Zažil som tu aj stanovačku.Prieskumná štôlňa slúžila ako prezliekareň:-)Nad jazierkom je ešte na severozápadnej strane jedna „chodba-štôlňa“ boli na nej niekedy hrubé železné dvere,ale „finančná situácie“ poniektorých jedincov dohnala k ich demontáži:-) Z bane BURDA išla lanovka na Železník a odtial až do Jelšavskej doliny pokial mám správne info.V lese od Burdy na severovýchod smerom na PLOSKé je ešte možné nájsť ocelové laná ako pozostatky lanovky a kde tu aj zarastený vozík z lanovky.Do 90tych rokov stála nedaleko BABY- jazierka na juh cca 200metrov jedna z veží lanovky.Padla za obeť „lovcom“ železa v čase dobrých výkupných cien,ostali len betonové základy.Na sever od jazierka asi tak 5 minút chôdze bola niekedy osada STARÁ SUCHÁ kde bývali strážcovia lanovky(obdobie 1.sv.vojny) tu je možné nájsť ešte pozostatky obydlí a života už aj z pred 100rokov. Mám nejaké foto z týchto miest,môžem zaslať.Výborná stránka a Vaša myšlienka…dakujeme.

    Pridaj komentár