Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Raketová základňa na Devínskej Kobyle

Na kopci pamiatkovej rezervácie nad bratislavskou Dúbravkou pôsobila 186. raketová brigáda Československej ľudovej armády. Betónové silá, bunkre a kasárne stavali v rokoch 1979 až 1983. Išlo o súčasť obrany štátov Varšavskej zmluvy proti letectvu a raketám NATO.

Dnes je základňa v dezolátnom stave a ľahko prístupná. Vedie k nej asfaltová cesta a cez víkend tu okrem fanúšikov airsoftu stretnete aj niekoľko ďalších zvedavcov.

IMGP2773sm
IMGP2803sm

Kým bola základňa funkčná, jej výzbrojou bolo šestnásť protilietadlových rakiet typu S-125 NEVA-M. Odpaľovacie rampy boli v spevnených zákopoch – boli štyri, každá pre štyri rakety, z toho tri boli nabité a jedna prázdna pre výcvik.

V bunkroch boli kabíny stanice navádzania rakiet a zrejme osem nabíjacích prepravníkov, každý s dvomi raketami, píše v diskusii mjr.v.v. František Chmelař.

Na základni bolo celkovo dvadsať objektov a posádku tvorilo 140 vojakov.

Koluje legenda, že tu ukrývali aj jadrové hlavice. Ale ťažko sa tomu verí. Aj podľa anonymného diskutéra, ktorý na stránke Panorama.sk píše, že na tejto základni slúžil v roku 1989, rakety SS-20 s jadrovými hlavicami na Slovensku nikdy neboli. „Boli to jedny z najkrajších kasární pre vojakov. V tej dobe boli vo vestibule dymové sklá, mramorová podlaha atď. Vravelo sa, že to malo byť pôvodne rekreačné stredisko pre lampasákov. Inak na cvičenia sa jazdilo do SSSR každé dva roky,“ spomína diskutér.

IMG_6347

Mramorové podlahy sú badateľné ešte dnes, i keď pod nánosmi prachu. S vestibulom je to horšie. Rovnako aj zábradlie rozkradli vandali. Zato na mnohých miestach zostali pôvodné kachličky – a majú celkom extravagantné motívy.

Úplne na vrchole stála kedysi dvojposchodová turistická útulňa z roku 1947 a drevená rozhľadňa, po vojakoch je tam teraz kovová s rebríkom. „Kovová rozhľadnička je obal z rakety. Viem to isto, pretože som ju staval. Slúžila na pozorovanie nepriateľských lietadiel,“ píše s úsmevom diskutér.

raketova_-_51-e1425723304226
DSCN6155-e1425723535886
DSCN6135-e1425723527604
devinskakobyla4

komentárov 16

 • Pán pplk. v.v. Stefan, mohli by ste sa mi ozvať na zenotuso@pobox.sk ?

 • Ladislav Khandl 3. júna 2020

  Treba si opraviť dátum postavenia útulne na kopci. Bolo to už v roku 1924 a v roku 1934 ešte nadstavili poschodie. Útulňa zanikla oficiálne v roku 1949, v reáli niekedy v roku 1955 (podpálením).

 • Kustik odtial su zaklady rimskej Villy rusticy.

 • Dobrý deň pán Štefan, pplk. V.v., mal by som záujem o písomný kontakt, prípadne stretnutie.
  Skúsil som mailom osloviť aj pani Vatralovu, no žiaľ bez reakcie.
  Ak tento komentár zaregistrujete a nájdete si čas, prosím kontaktujte ma na hanus.ivan@gmail.com
  Ďakujem

 • Michaela 12. marca 2019

  Dobrý deň pán Štefan, pplk. V.v., mala by som záujem sa s Vami porozprávať o historických faktoch, vašich zážitkoch a spomienkach na toto miesto, resp. zároveň o tom ako vnímate vy momentálny stav areálu. Ak si nájdete čas, prosím kontaktujte ma na m.vatralova@gmail.com. Ďakujem

 • Otázočku jednu…kolko asi trva kym sa prejde po celom areali??Pripadne asi aku rozlohu ma cely areal??

 • Stefan, pplk. V.v. 26. augusta 2018

  Zdravim všetkých „obdivovateľov“ 6.protilietadloveho raketoveho oddielu Devinska Kobyla. Ak by mal niekto záujem o fakty, napíšte. Pracoval som na utvare 9 rokov vo funkcii veliteľa roty a náčelníka štábu. Štefan

 • Ta rozhladna asi nebude z rakety. Tie sa vyrabaju z hliniku a nie z ocele.

 • Je to tam, vcera som sa bol pozriet, vsetko pristupne, hangare, kasarne a ine budovy, aj raketka zapichnuta na kopci, da sa na nu vyliezt. Autom sa da prist iba po rampu a potom as 2km pesi.

 • patrik seliga 8. februára 2017

  kto je majitelom..?

 • Ano,sluzil som tam.

 • priestory krytov parádne poprepletaná jena katakomba.

Pridaj komentár