Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Ružový mlyn v Piešťanoch

Neodmysliteľnou súčasťou siluety Piešťan je mlyn, v ktorom sa zrodil legendárny BB puding či detské piškóty. Neprehliadnuteľný osemposchodový blok s vodárenskou vežou. Dnes je osud komplexu je nejasný.

Piešťany boli počas 1. svetovej vojny plné ranených vojakov a mesačné prídely potravín chodili oneskorene. Vtedy sa múdra rodina kúpeľníkov Winterovcov rozhodla problém vyriešiť po svojom a v roku 1916 nechala postaviť veľký mlyn.

Pracovať na ňom museli vojnoví zajatci z Ruska, Talianska a Srbska. Pôvodnú secesnú stavbu realizovali podľa projektu inžinierov A. Bachracha a A. Harsányiho.

van_3734
van_3744
van_3738
van_3741

Najprv brali ľudáci, potom komunisti

Meno dostal po dcére Ľudovíta Wintera – Ruženin. To sa príliš neujalo, tak mu začali hovoriť ružový. Pravdepodobný dôvod na premenovanie mohla byť i ruža v logu mlyna, ktorá symbolizovala prosperitu mlynárstva. Trojružu vidno aj na zachovaných stĺpoch pôvodného oplotenia mlynu.

Ľudia tiež spomínajú, že byť zamestnancom Wintera v Ružovom mlyne nebola práve prechádzka ružovou záhradou.

Mlyn i pán Winter to nemali ľahké, ale bojovali. Počas 2. svetovej vojny arizoval fašistický režim židovský majetok – Winter skončil v koncentračnom tábore a kúpele i mlyn v rukách štátu. Kúpele vyvlastnili, no mlyn nakoniec rodine zostal.

Po návrate z tábora nezlomný Winter hneď rozbehol novú výrobu. Na svete bol BB puding či detská výživa Panvita. Prišiel však rok 1948 a mlyn si zasa vzali komunisti.

van_3777
van_3774
van_3793
van_3848

Pamiatkou na druhý pokus

Najprv parný, neskôr elektrický mlyn vyhlásili v roku 2008 za národnú pamiatku. No úradníci to nejako doplietli a vlastne sa to podarilo až na druhý pokus v roku 2014.

Okolo roku 2000 za podivných okolností získala mlyn firma PMaC. Výroba sa zakrátko skončila a všetko chátra. Pod zámienkou premeny na wellnes či hotel skončilo technologické vybavenie v šrote.

Podľa pamiatkárov nebolo čo chrániť. A my sa ešte v roku 2016 pozeráme na červené lakované stroje alebo na drevené násypníky či triediče z 50. rokov. Nevieme presne, no sú krásne a zachované. Rozmýšľame, čo všetko tu mohlo byť predtým. Na zemi niektorých podlaží sú dodnes dubové parkety.

van_3797
van_3817
van_3831

Rýchly odchod

Vyzerá to, akoby všetci zmizli zo dňa na deň. Opustené chemické laboratórium s neznámym obsahom v bankách. V chladničke sú fľaše a konzervy. Na stoloch rozpísané formuláre. Na stene visí jedálny lístok na októbrový týždeň – roku 1998. Ježiš na stene. Oproti cez cestu je zachovaný obytný dom pre zamestnancov, dnes sídlo stavebnej firmy.

Poslední pracovníci za sebou zanechali nástenku s obalmi z dámskych pančúch. Hneď vedľa protokolov o nebezpečnom odpade. Uvidíme, čo sa tu zomelie naposledy. Verme, že niečo jedlé.

van_3726
van_3756-pano
van_3801
van_3786
van_3785
van_3811
van_3767
van_3721
van_3815

img_7157

komentárov 5

 • vkusná transformácia na obytný dom https://ruzovymlyn.sk/

 • Hlavne si Winterovcov netreba nijako idealizovať.
  Čo sa týka údajnej svetoznámosti, viete, čím si ju vyslúžili? Lebo v 20.-30. rokoch (a možno aj za hejslovákistanu) nebolo možné vidieť 100ročnými babkami po moste ťahané rikše s kúpeľnými valigulišmi už nikde na svete, aj v USA už bolo otroctvo 50+ rokov zrušené a ani keď ešte bolo, neboli otroci belosi.
  http://www.bobinsvet.eu/ucebne_pomocky/vlastiveda/obrazky_vlastiveda/obrazky_piestany/obrazkyPN_z_netu/obr%20k%20Winterovi/kolonadny%20most_bellus.jpg

 • Gabriela Verešová 11. februára 2020

  Piešťany sa k Winterovcom stavajú macošsky.Mesto by malo vyninúť iniciatívu na záchranu všetkého,čo robí Piešťany Piešťanmi.
  Veď sú svetoznáme aj vďaka krásnym historickým sanatóriám a tie najkrajšie chátrajú.
  Na toto sa nedajú vybaviť eurofondy ?!
  Nie som z Piešťan a som v pokročilom veku,ja sa už do toho pustiť nemôžem …určite žijú v Piešťanoch významní ĺudia ktorí by sa tomuto mali venovať.
  Prosím …

 • Robia s toho byty 🙂

 • Ahojte, chcem len oznámiť že pokiaľ ste chceli navštíviť Ružový Mlyn už nemusíte je to zbytočné je v štádiu búracích prác.

  Pridaj komentár