Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Slavošovský a Koprášsky tunel

Z Magnezitoviec alebo Slavošoviec sa dá prejsť nikdy nevyužívaným, 2,4-kilometrovým Slavošovským tunelom. Vznikol ešte počas druhej svetovej vojny. Materiál preň vyrobili aj hluchonemí kamenári z Kremnice, pričom niektoré ručne opracované žulové kvádre majú dvesto kilogramov.

Tunel má tvar písmena S, prejsť ním trvá asi 45 minút. Na stenách miestami vidno zintrovú výzdobu ako v jaskyniach a vápencové stalaktity staré sedemdesiat rokov.

Na slovenské pomery je milé, ako sa sem obce snažia pritiahnuť turistov. Z oboch smerov sú smerové tabule a namaľované šípky. Zo strany Slavošoviec sú gýčové drevené atrakcie. Tunel má svojho sprievodcu Milana Sajenka. A vnútri sa konal aj koncert.

IMG_1264
IMG_1273

Zničené portály nedávno opravili miestni ľudia a viacerých z nich tu stretnete, ak sa sem cez víkend vyberiete. Obec Slavošovce na to láka aj cez svoju webovú stránku a je jej ľúto, že „takúto raritu doma nevieme využiť“.

Tunel stavali v rokoch 1941 až 1944. Posledné práce dokončili 1949, ale to už tunel stratil opodstatnenie. Mal byť totiž gemerskou spojkou po tom, ako časť Gemera pripadla po Viedenskej arbitráži Maďarsku a niektoré územia sa ocitli odrezené od Slovenska.

IMG_1259

„Malo byť vybudovaných päť takýchto tunelov novou technikou, tzv. vlnovité tunely. Tunel sa mal v Štítniku stáčať a pokračovať na Slavošovce, prejsť na územie Magnezitoviec smerom do Revúcej, lebo Jelšava bola v tom čase už maďarským územím. Tunel sa mal napájať na železnicu Brezno – Tisovec a odtiaľ viedla trasa do Banskej Bystrice. To boli tie gemerské spojky,“ povedal sprievodca Sajenko pre Bardejovský Korzár.

Výstavba tunela bola strategickým záujmom aj vtedajšieho vedenia Slavošovských papierní. „Aby sa sem ľahko dovážali suroviny na výrobu papiera – buničina z Gemerskej Hôrky a hotové výrobky rozvážali do celého sveta. Po roku 1949 však už dobudovanie tunela stratilo význam. Územie okupované Maďarmi sa vrátilo späť Slovensku. Rovnako už aj železnice nejavili záujem o jeho dobudovanie.“

IMG_1250
IMG_1251
IMG_1257

Z historických zaujímavostí sa oplatí spomenúť napríklad to, že na slávnostné otvorenie tunela prišli vtedajší ministri Styk a Pružina.

V roku 1944 vyhodili nedokončený východný portál do vzduchu partizáni, lebo sa obávali, že by tadiaľ mohli preniknúť nemecké vojská. A spomeňme ešte, že tunel nevyužívali na skrátenie cesty len miestni mladíci, ale aj futbalisti, keď išli na zápas do Magnezitoviec alebo do Jelšavy.

IMG_1247

Kúsok ďalej smerom k Magnezitovciam sa oplatí vidieť aj Koprášsky tunel a viadukt. Koprášsky tunel dokonca nedávno núkala obec do prenájmu alebo na odkúpenie, napríklad na pestovanie šampiňónov. Predtým sa využíval ako sklad ovocia.

Koprášsky tunel postavili v roku 1941. Napriek dopravným a zásobovacím ťažkostiam im to trvalo len niekoľko mesiacov. Je dlhý 245 metrov, jeho smerová odchýlka nebola väčšia ako 1 milimeter, v dĺžke sa stala chyba iba 2,5 milimetra a vo výške 7 milimetrov. Tunelová rúra je vyložená tvárnicami a slavošovský portál postavili z bieleho kameňa.

IMG_1283
IMG_1244
IMG_1243
IMG_1239

komentárov 18

 • Áno super výlet, a nezabudnuteľné prechádzky cez prostredie kde vládne zima, vlhko, tma, Teda nezabudnite si pribaliť baterky čo najsilnejšie aby ste mohli obdivovať aj krásu po stenách tunela. Zo strany Magnetizoviec sa Vám Vaša odvaha odvďačí krásnym vodopádom ….
  Samozrejme cez tunel prejdete aj na bicykloch. Po vrátení sa môžete nadýchať čerstvého vzduchu a pokochať okolitou prírodou z posedenia, ktoré vyrobili šikovné ruky majstrov. Postavičky z Dobšinského rozprávky dotvoria tú pohodu a radosť vyčaria deťom …
  Nezabudli smetné koše urobiť tak aby pekne zapadli do tohto prostredia. Len prosím, ten vláčik je pre potešenie a oddych nie na odpad. Buďme tolerantný a správajme sa ako ku svojmu majetku, nech to ostane aj pre tých po nás. Týchto túr sa zúčastňujú Česi, Nemci Poliaci a je to náš obraz. Ešte raz V Ď A K A tým čo ich dielo poteší iných a skrášli to, čo máme – je to naše bohatstvo.

 • Naozaj veríte, že tie stavby boli postavené v tých rokoch ako je to uvedené?

 • Rozhodne stojí za preskúmanie, tunel je pekne prístupný a atmosféra pri vchode pekne mrazivá takmer ako v horore. Každopádne sa nieje čoho báť, stačí mať baterku a dobrú obuv.

 • Markéta 20. júla 2019

  Prosím, vás dá sa tam ísť na bicykloch????

 • Je to veľmi zaujímavé miesto ktoré sa určite oplatí vidieť.

 • Miriam Matúzová 11. júla 2018

  aka je tam teplota

 • Super zazitok, odporucam. Najma pre deti 🙂 ale aj ja som sa prijemne bala 🙂

 • Milan Hadač 25. decembra 2017

  Ahojte !

  Slavošovský tunel potrebuje pomoc !
  Vstup zo Slavošovskej strany opravil / sprístupnil pán Sajenko, emeritný riaditeľ základnej školy v Slavošovciach a vybudoval pán Pažítka, riaditeľ Lesného družstva Slavošovce.
  Obnažený portál zo strany Kopráša / Magnezitoviec potrebuje opravu, lebo vplyvom času a vody z miestneho Koprášskeho potoka chátra niekoľko metrov vnútornej výstelky tohto nášho tunelíka – skvostu.
  Pán Greguš z Chyžného Vás uvedie do problematiky.
  Nenechajme náš skvost zahynúť !!!
  Ďakujem, že ste venovali svoj čas tejto informácií !

 • Aj z Tisovca vedie tunel na Muráň cca 2 km dlhý!!!!!!

 • S našim OZ RASTÚCA tam budúci víkend organizujeme akciu pre rodiny s deťmi 🙂 Ak ste tam ešte neboli správny čas na to zmeniť to 🙂

  https://www.facebook.com/events/260705867746861/

 • Crazy sexy fun traveler 21. júna 2017

  Vyzera to brutal zaujimavo 🙂

 • Bol som tam a je to naozaj úžasný pocit

 • Veľmi zaujímavé miesto, odporúčam ho navštíviť, pre deti to musí byť zážitok. Na blogu mám zopár zaujímavých fotiek, kto by chcel popozerať 🙂 https://yoorkee.wordpress.com/2016/09/17/slavosovsky-a-koprassky-tunel/

Pridaj komentár