Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Smaltovňa a Matadorka v Bratislave

1899
využívaná

Bratislava už prišla o viaceré industriálne pamiatky. Aktuálne ohrozenou je petržalská Matadorka, ktorej súčasťou je bývalá Smaltovňa – uhorská továreň na smaltované a kovové výrobky.

Storočný súbor priemyselných objektov nie je chránený, pretože Ministerstvo kultúry pod vedením Mareka Maďariča v roku 2013 nevyhovelo žiadosti vlastného Pamiatkového úradu. Zdôvodnenie poskytlo až vlani po proteste generálneho prokurátora proti nezákonnému postupu, vo veci však nič nezmenilo.

Bývalej Smaltovni tak hrozí zrovnanie so zemou. V návrhu územného plánu zóny sú výškové budovy a investor zakreslil do štúdie aj megalomanskú 85-podlažnú vežu. Do budúcnosti sa neráta s terajšími tehlovými fasádami ani so shedovými“ (zubatými) strechami. Či návrh prejde, rozhodnú miestni poslanci.

46-PhC_2
01-PhC_3-1000x663
32-PC_3
15-ML_1

Pôvodne sa nemyslelo ani na zachovanie depa Viedenskej električky. Nakoniec sa ho podarilo ochrániť.

O ochranu Smaltovne sa zasadzuje aj Klub ochrany technických pamiatok. Okrem byrokratickej práce usporiadal v roku 2013 fotografickú súťaž Zaostri na Smaltovňu. Vybrané snímky z nej teraz – po vernisáži a po pripomienkovaní návrhu územného plánu – publikoval na webe Denníka N v spolupráci s projektom Čierne diery.

V Smaltovni dnes sídlia rôzne firmy: je tu právnická kancelária aj hala určená pre paintball. Ide o jediný historický industriálny areál v Petržalke a v mestskej časti je evidovaný ako pamätihodnosť. Kto sa ním prejde, môže vidieť tri bloky budov s mierkou jedného podlažia. Vzhľadom na okolie vytvárajú nízke budovy príjemný pocit. V zachovaných objektoch sa dá pokojne predstaviť aj bývanie.

Prvý blok budov tvorili v minulosti prípravne surovín: sklad, mlyn na sklovinu a taviareň. Dnes sú síce zateplené, ale ich unikátny tvar nezanikol.

05-JM_1

V strednom bloku budov je pôvodná hala na morenie s takzvanými „shedovými“ strechami. Hala postupne prechádza do prevádzkovo spätej haly na vypaľovanie smaltu. Dvojhalie z betónového nosného systému dômyselne odvádzalo teplo z procesu vypaľovania a zároveň dokonale presvetľovalo interiér, ktorý pôsobí ako chrám.

V treťom bloku je žiháreň, ktorej ostré priečelie dodnes vyzerá ako „čertovská“ stavba. Spolu s lisovňou pútajú pozornosť práve svojimi nepravidelnými strechami.

Areál Smaltovne sa stal súčasťou Matadoru v roku 1946. Smaltovňu založil 1. augusta 1899 rakúsky podnikateľ Peter Westen. Práve podľa Westena ju kedysi nazývali aj Westa.

30-RS_4
24-DS_2
37-MP_2
35-SS_3

Dnešná charakteristická podoba pochádza zo začiatku 20. storočia. Projektoval ju významný žitavský architekt Heinrich Zeiger, ktorého špecialitou boli priemyselné objekty. Mnohé z jeho stavieb sú v Českej republike, Smaltovňa je jeho jediným zachovaným objektom na Slovensku. Spolupracoval na nej s nemeckou stavebnou firmou Wayss & Freytag. Okrovožlté tehly na fasádach vypálila a dodala neďaleká Durvayova tehelňa.

Pre vznik továrne, podobne ako aj ďalších fabrík a obytných kolónií v okolí, bola významná prítomnosť Viedenskej električky spájajúcej Bratislavu s Viedňou. Depo stále existuje a nachádza sa v blízkosti dnešnej stanice.

19-MH_3
16-MP_5
06-DS_1
22-ZM_2
06-ZM_3
03-ML_4
17-RS_3
04-PC_1
02-JaM_1
08-JH_1
31-ML_5
07-FG_3
09-JH_5

komentáre 2

  • Patricia 28. mája 2018

    Škoda každej technickej pamiatky, ktorú u nás v Bratislave dajú dole ľudia bez úcty k vlastnej histórií.

  • Michaela 30. marca 2018

    Rozhodne stojí za záchranu!

    Pridaj komentár