Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Smolník

13. storočie
zabudnuté

Vitajte v Smolníku, kedysi kráľovskom meste, dnes zabudnutej obci v doline na samom juhu Spiša. Len ťažko uveriť, že v roku 1780 tu žilo vyše desaťtisíc obyvateľov. Pre predstavu – Bratislava mala vtedy asi 29-tisíc. Dnes zostala tisícka, osady okolo sa oddelili.

Pokojne toto miesto prirovnávajte k Banskej Štiavnici, ide o jednu z najvýznamnejších banských lokalít Slovenska. Predpokladá sa, že Smolník ako osadu v mieste bohatého ložiska medených rúd založili Gelničania. V roku 1327 sa stal kráľovským banským mestom. Získal banské, trhové, poľovné a rybárske právo podľa vzoru štiavnického práva.

Bane sa nachádzali najmä na mieste dnešnej Smolníckej Huty, na území samotného Smolníka sa usídlili nemeckí kolonisti. Ako privilegovaná vrstva si stavali honosné sídla.

IMG_9279
IMG_9284
IMG_9287

Kráľovská mincovňa

Tunajší banský podnik patril medzi najvýnosnejšie v Uhorsku. Vďaka tomu bol Smolník vždy v centre záujmu panovníka, ale aj odbojných skupín. V 14. storočí sa stal sídlom banskej komory.

Meď, striebro, zlato a železo sa vyvážalo do Levoče i do západnej Európy cez Krakov. Pod správu smolníckej komory patrili stolice Spiš, Abov, Šariš, Zemplín, Uh, Boršod a Heveš. Po maďarskom názve obce Szomolnok pomenovali aj minerál.

Najväčší rozkvet prežívalo mesto na prelome 14. a 15. storočia, keď tu fungovala aj kráľovská mincovňa. 16. storočie bolo v znamení nepokojov, ktoré baníctvo po prvýkrát takmer pochovali. Banský majster zo Španej doliny Matej Etesuis však na poverenie Viedne vybudoval novú banskú správu na čele so skúsenými odborníkmi a dobrými organizátormi.

IMG_9293

Miestnou špecialitou bola cementácia – výroba medi chemickou reakciou na železných plechoch z banskej vody bohatej na meď.

Od roku 1754 pôsobila v Smolníku banícka škola, sídlil tu banský súd a inšpektorát, mesto bolo významným administratívnym centrom. Lenže kvalitné medené rudy sa začali mínať.

K úpadku prispela katastrofálna povodeň v roku 1813, ktorá pretrhla hrádzu Uhornianskeho jazera a zatopila baňu. Dobývanie sa takmer úplne zastavilo a nezamestnanosť viedla k masovému vysťahovalectvu do Srbska, Rumunska a neskôr do Ameriky. Inštitúcie a úrady zanikli. Z baní tiež veľa nezostalo, a tak štát zriadil ako náhradný spôsob obživy v roku 1872 závod na výrobu cigár.

IMG_9304
IMG_9286
IMG_9295
IMG_9308

Ženy šúľali cigary

Banskí úradníci predtým v roku 1805 stihli postaviť stále kamenné divadlo, jedno z prvých na Slovensku. Bolo vybavené strojovňou na otáčanie javiska a divadelnou knižnicou. Už nie je – vôbec.

V roku 1872 budovu Komorného divadla prestavali na spomínanú tabakovú továreň, ešte nie tak dávno jedinú výrobňu ručne šúľaných cigár na Slovensku. Zamestnanie tu našlo mnoho miestnych žien a zručnosti sa dedili z generácie na generáciu.

Tabačka ešte stojí, no už takmer desať rokov zavretá, zostal len vrátnik. V najlepších časoch tu pracovalo vyše tisíc ľudí, čo je dnes celá obec.

Keď tabačku v roku 2009 ponúkali na predaj, tak so slovami: “ide o stavby, ktoré je možné využiť na prenájom len čiastočne, keďže sú situované v obci s vysokou mierou nezamestnanosti, nízkou kúpyschopnosťou obyvateľstva a konfliktnými skupinami v okolí.” Taký je Smolník dnes.

Trojičný stĺp na námestí je uprostred roka omotaný lacnými čínskymi vianočnými svetielkami. Okolo stoja pekné staré meštianske domy ktoré kopírujú svah kopca. Cítiť vôňu histórie, zašlej slávy.

DJI_0030

Nad Smolníkom je priechodná Tereziánska štôlňa, majstrovské dielo baníkov. Keď v roku 1768 postavili pri meste vodnú nádrž Úhorná, do ktorej priviedli okolité potoky, nastal problém. Z nádrže sa odvádzala voda na pohon banských strojov a parné píly v doline časom nemali dostatok vody.

Vyriešili to ako baníci a štôlňou popod horu sa rozhodli napojiť na potok vo vedľajšej doline. Plán bol odvážny. Sekali ručne a z oboch strán naraz. Podarilo sa – baníci sa stretli, len museli mierne skorigovať výšku. V mieste kontaktu má preto štôlňa až šesť metrov.

Dvojkilometrový tunel dokončili po 26 rokoch. V minulosti ho bežne využívali obyvatelia Smolníka a okolia, keď si chceli skrátiť cestu do Nižných Hrablov alebo Švedlára; dnes v ňom žijú vzácne netopiere i salamandry.

IMG_6306x
IMG_6293x

Z Černobyla do Smolníka

V roku 1923 založil v Smolníku vojnový invalid Rudolf Szabó stále kino s nemým filmom. Dostalo meno Apollo. Kino sídlilo v dome kultúry Alžbeta v divadelnej sále. Po druhej svetovej vojne bolo znárodnené a premenované na Varšava. V roku 1985 ho zrušili.

Smolník mal vyšší podiel obyvateľov nemeckej národnosti, preto po nástupe Adolfa Hitlera v Nemecku využili situáciu v Smolníku fašistické sily, ktoré rozbili jednotu obyvateľstva.

Po havárii v Černobyli sem presťahovali asi sto Ukrajincov, ktorí si s pomocou domácich postavili aj pravoslávny chrám.

Baníctvo v Smolníku skončilo v roku 1989. Už dlho predtým bolo odsúdené na zánik – ťažil sa len lacný pyrit či stratová medená ruda. Históriou dnes pripomína už len banský vozík s poslednou tonou rudy na námestí a množstvo štôlní, často priamo vo dvoroch domov.

IMG_9317
IMG_9323

komentárov 11

 • Gabriel 7. júna 2020

  Smolník. Nádherná, malebná, rozťahaná už len dedina v údolí dvoch kopcov. Rodisko mójho otca a jeho piatich súrodencov. Antona, Paulíny, Márie, Jána, Anny a otca Františka Kozmannovích. Už ani jeden z nich nežije. Najmladši bol práve otec, narodený v roku 1920. V Smolníku zostal iba hrob po prarodičoch. „Emil a Anna“ Kozmann. V detstve bol pre mňa sviatok navštíviť Smolník, kaplnku nad mestečkom či hrob prapredkov. Áno v žilách mám tiež aj mantácku krv. Dodnes mi chýba tá krásna príroda, ten pokoj v okolí.

 • Gabriel 7. júna 2020

  Smolník. Nádherná, malebná, rozťahaná už len dedina v údolí dvoch kopcov. Rodisko mójho otca a jeho pitich súrodencov. Antona, Paulíny, Márie, Jána, Anny a otca Františka Kozmannovích. Už ani jeden z nich nežije. Najmladši bol práve otec, narodený v roku 1920. V Smolníku zostal iba hrob po prarodičoch. „Emil a Anna“ Kozmann. V detstve bol pre mňa sviatok navštíviť Smolník, kaplnku nad mestečkom či hrob prapredkov. Áno v žilách mám tiež aj mantácku krv. Dodnes mi chýba tá krásna príroda, ten pokoj v okolí.

 • Babička pochazi ze Smolnika jmenovala se Anna Sobotková, rozená Krompašská, má dceru Drahušku a syna Pavla, kteří dodnes žijí v Oseku na severu cech. Byla jsem jako dite s babickou a dedou ve Smolniku za jeji rodinou a dodnes na Smolnik mam krásné vzpominky je tam nádherná krajina.

 • Chodil som tu do školy. Riaditeľom školy bol p. Juraj Dubecký, triedny učiteľ p. Štefan Kačír. To boli učitelia telom a dušou. Učili so srcom.
  Vďaka učiteľovi Kačírovi. ktorý nás učil Matiku a fyziku, z matiky som mal dvojku iba preto, že som čarbal a elektrina sa stala mojím koníčkom… Takých učiteľov som za celý život nestretol…
  V Smolníku vyrástla a dnes je medzinárodne známa osobnosť Milka Furinová Lörincová), alias Kolízna opatrovníčka v JOJ-kárskej Súdnej sieni…

 • Ladislav 15. mája 2019

  Tam som sa narodil a žil ako „mantak“ tak nás z „vďaky“ pomenovali Slováci za to že naši predkovia ich naučili robiť v baniach,dali kultúru,vzdelanie, techniku. Potom sme boli „nepriatelia vlasti a režimu“ mali sme kádrové vady zato, že naši prapredkovia prišli sem z Nemecka. No zmenilo sa to, tí čo nás najviac odsudzovali, prenasledovali sú teraz naši priaznivci – simpatizanti, tvoria väčšinu v spolkoch Karpatských Nemcov a preto tam ja nie som. Ďakujem za pochopenie.

 • Dušan Szabó 18. marca 2019

  Rudolf Szabó obuvník a majiteľ kina Apollo bol môjho pradeda brat. Osudy rodiny a kina opisuje v knihe Ťažká bola cesta jeho syn Rafael Szabó, spisovateľ a historik (dlhoročný zamestnanec tabačky).

 • Milan Gabriš 18. marca 2018

  Z tohto malého mestečka pochádza aj moja matka Magdaléna Gabrišová rod. Prachárová (zomrela 1.3.2010), dcéra Júlie Prachárovej rod. Jankočkovej a Prachára (Jána?), ktorí bývali nad Smolníkom v drevenej chalúpke (popri nich tiekol lung – podzemný potôčik), avšak vôbec neviem, či táto chalúpka ešte stojí…ale bolo to pekné prostredie. Už tam nikoho nepoznám, ale viem, že tam mala brata Viliama Prachára (býval niekde pri ihrisku pod cestou) a sestru Máriu Herčíkovú….ale ešte by som sa tam chcel vrátiť a oživiť si spomienky na túto časť Slovenska.

 • Tu som sa narodil tu sú mojej rodiny. Som hrdý na predkov a históriu môjho mestečka preto musím reagovať na mnoho nepresností v článku o Smolníku. Patrilo by sa to poopraviť podľa skutočností. Opisovať nepresnosti z internetu nie je umenie. Je však veľkou tragédiou ak nepoznáme svoju vlastnú históriu !

 • Alena Tichá 8. novembra 2017

  Mám Smolnik moc ráda. Byla jsem tam sice jen dvakrát. Je to nádherné místo na Zemi. Žijí tam skvělí lidé. Chce se tam zase vrátit.

 • Dobry den, moje rodisko. V Smolniku som byval, zil vyse 34 rokov. Zial obec sa vyludnuje. Hlavny dovod: ubytok pravovnych

 • […] V Smolníku dnes uvidíte skutočnú, odvrátenú tvár Gemeru. Kedysi viac ako 10-tisíc ľudí, dnes len o niečo viac ako tisícka. V minulosti banské mestečko s kráľovskou mincovňou známe po celom Uhorsku, dnes obec, ktorú na mape nájde len málokto. Smolník je typickou ukážkou toho, čo sa deje v hladových dolinách Slovenska. Fabriky, bane, továrne, ktoré živili obyvateľov nejakého regiónu desiatky, či dokonca stovky rokov, ostali zatvorené a ľudia bez práce. Presne to sa udialo po roku 1989 aj v Smolníku a v ďalších častiach Gemera. Návšteva obce vám pripomenie túto smutnú skutočnosť. Zaujímavá pre vás môže byť aj prehliadka bývalej Tereziánskej štôlne severozápadne od dediny medzi vrchmi Malá Hekerová a Vtáčí vrch. Samozrejme, na vlastné riziko, najmä opatrne a s dobrým svetlom! Viac o histórii Smolníka sa dozviete napríklad na webe projektu Čierne diery. […]

Pridaj komentár