Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Socha anjela v Háji

voľne prístupné

Na východe sme už našli všeličo, ale niektoré veci dokážu prekvapiť. Na cintoríne dediny Háj pri Košiciach je 15-metrová socha anjela z amerického filmu Za nepriateľskou líniou – z polystyrénu.

Vonku je už noc a my prechádzame s čelovkami cintorínom. Tento bizár sa oplatí hľadať, aj keď na to nie je práve najvhodnejší čas. Akčný film natáčali v roku 2000 v Slovenskom krase. Anjel, ktorého použili pri nakrúcaní, tu zostal na pamiatku.

1392818_anjel-socha-film-rekvizita-haj-cintorin
linia4
linia5
linia2

Vo filme sa bojovalo v Juhoslávii, na Slovensku zasa bojovali o sochu tri obce, ako čítame na informačnej tabuli. Háj to vyhral, lebo vraj ponad obec vedie Anjelská cesta.

Na tabuliach sa dozviete všetko podstatné. Napríklad, že v „súlade s témou akčného filmu anjel vyzerá, že mu niekto časť jeho tváre i polovicu tela rozstrieľal guľometom. Na zemi vedľa neho leží ulomené krídlo“. Alebo že rekvizita raz za čas potrebuje údržbu, pretože na ňu prší, fúka vietor a sýkorky si na nej chcú postaviť hniezdo. To je v háji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
haj-filmovy-anjel
00

komentárov 5

  • Vie niekto, na aký kopec bola táto anjelská socha umiestnená počas filmu?

  • Katarína Hlocká Uličná 16. novembra 2017

    Ja som tam pred pár rokmi zablúdila, netrafili sme z Turnianskeho hradu na Zádielske skaly. No zachádzka stála za to, jednak anjel, a potom ten zvláštny cintorín s náhrobnými kameňmi zozadu.

  • Hej je to laminat. Bol som tam s detmi prvykrat mozno pred 15 rokmi. Ked som isiel prvykrat do Hacavy a videli sme z dialky toho anjela, sme len pozerali. Bolo to neskutocne zvlasne vidiet nieco take v slovenskej (maďarskej) dedine Haj (Aj) Chodim do Hacavy kazdy rok, ale pohlad na tu sochu je naozaj zaujimavy.

  • Myslim ze Statue je vyrobene z laminatu, nie polystyrenu. Alebo ?

Pridaj komentár