Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Štôlňa Mikuláš pri Perneku

koniec 19. stor
zatopená

Štôlňu Mikuláš sa nám podarilo prezrieť až na opakovaný pokus, pretože je slušne zatopená.

O dávnej ťažbe v tejto lokalite nie sú žiadne správy. Banské práce tu prebiehali pravdepodobne koncom 19. storočia (Cambel 1959). Ťažila sa tu oloveno-zinková ruda. Je to spodná žila PB-Zn mineralizácii, ktorá prebieha v smere sever – juh.

Vybavení vodotesnými oblekmi prichádzame ku štôlni. Pred vstupom do bane treba prekročiť potok, ale vzhľadom na množstvo vody vnútri to nič neznamená – voda stúpa až po pás. Predošlé dni pritom boli suché, na stenách vidno, ako hladina klesla.

IMG_1260
IMG_1249

Sme asi tri metre od vchodu a ocitáme sa v malej vstupnej hale, z ktorej vedú tri chodby. Pravá chodba je slepá a končí po piatich metroch. Vydáme sa teda ľavou chodbou. Pohyb je trochu sťažený tým, že sme po pás vo vode a nevidíme kam šliapeme. Vy to neriskujte. Síce je tu krištáľovo čistá voda, ale pre rozvírené sedimenty nevidno dno.

Chodba vedie miernym oblúkom a hladina vody každým krokom klesá. Ako sa dostávame ďalej, vody je už iba po členky a klesá svetlá výška chodby. Po krajoch vidno malé odvaly. Postupne sa treba viac a viac zohýbať, až človek ide čupiac.

Na konci chodby vidno zával, spod ktorého tečie voda.

IMG_1237
IMG_1236
IMG_1258

Vrátili sme sa až ku vstupnej sále a ideme pozrieť prostrednú chodbu. Táto chodba je kratšia, na konci chodby nie je zával, ale vidno čelbu. Sem-tam si všímame tenkú žilku, ktorá je na strope chodby.

Urobíme zopár záberov a ideme von. Z ľadovej vody a chladného vzduchu v bani je človeku riadne zima.

Mikulas-mapa

Komentáre: 1

    Pridaj komentár