Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Štôlňa Štefan pri Rovnom

19. storočie
neprístupné

Stará magnezitová baňa sa nachádza v katastri obce Rovné a dnes je najmä významným zimoviskom chránených netopierov. Podľa dostupných informácii bola štôlňa Štefan hlboká 200 metrov a rozdelená do piatich obzorov. V súčasnosti sú všetky okrem nultého zatopené.

Baňu otvorili koncom 19. storočia. Počas prvej svetovej vojny bol v obci Rovné zajatecký tábor a väzni pracovali práve v bani. Po vojne ťažba magnezitu stagnovala a jedna časť bane zostala zatopená. Obyvatelia boli odkázaní na poľnohospodárstvo a lesy. Po oslobodení nastal nový rozvoj ťažby magnezitu.

dsc_0276
dsc_0292
dsc_0287

Chodby majú asi kilometer a v podzemí sa dodnes nachádzajú zvyšky strojného vybavenia.

V dobývacom priestore „Rovné – Burda“ sa v pásme karbónskych grafitických bridlíc a fylitov gemeridnej série nachádzajú vedľa seba dve magnezitové ložiská Burda a Poproč. Magnezit sa v týchto lokalitách vyskytuje vo viacerých šošovkách v smere severovýchod – juhozápad.

img_6461xx

V dobývacom priestore evidovali k 1. januáru 2014 nasledovné zásoby magnezitu: 4.118 tis. ton voľných v kategórii Z 2 a 15.448 tis. ton voľných v kategórii Z 3.

Neďaleko sa nachádza aj jaskyňa Burda, ktorá je chránenou prírodnou pamiatkou. Vchod do 280 metrov dlhej jaskyne sa nachádza v kameňolome.

dsc_0270
dsc_0284
dsc_0281
dsc_0279

komentárov 5

  • Rovne okres Svidnik

  • je to pri Hnušťi, Okres RS

  • Mozem sa spytat ze to je v akom okrese ta dedina rovné lebo je ich viacero

  • Celkom dobre poznám okolie Rovného, ale netuším kde sa táto štôlňa nachádza. Prešiel som starý banský areál Burdy a toto som tam nenašiel. Vedeli by ste mi priblížiť, kde sa to nachádza?

  • Peťo Jesenai 6. augusta 2017

    Dakujem,že ste mi takouto formou priblížili útroby tejto starej bane.Fotky sú fantastické.V roku 1942 v nej zahynul môj prastarý otec Martin Dudáš.

    Pridaj komentár