Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Synagóga v Šaštíne – Strážach

V Šaštíne – Strážach stojí na nenápadnom mieste medzi starými domami stará židovská synagóga. Ako jediná stavba svojho druhu na severnom Záhorí.

Za socializmu režim množstvo synagóg zbúral alebo prestaval. Aj tá v Šaštíne prestala slúžiť svojmu účelu a stal sa z nej sklad. V podlahe je dodnes jama po strojovni výťahu. Miestna obyvateľka spomína, ako sa v nej ako deti hrávali.

Takto neslávne skončila budova z roku 1852 postavená v neskoroklasicistickom slohu. V čase vzniku sa k židovskému náboženstvu hlásila asi tretina mestečka.

Prvá zmienka o Židoch v Šaštíne je zo 14. storočia, pozemok, kde neskôr postavili synagógu, získala židovská obec od vtedajšieho panovníka grófa Marka Cobora v roku 1725.

IMG_9878
IMG_9825
IMG_9859

V rámci synagogálnej architektúry je synagóga v Šaštíne podľa Adriany Kondlovej z Krajského pamiatkového úradu v Trnave jednou z mála dokladov klasicizmu na Slovensku. A nielen to. „Ak by sme chceli nájsť jej podobnú stavbu, museli by sme za ňou ísť do Ríma,“ dodáva. Napriek tomu nie je Národnou kultúrnou pamiatkou.

Rozsiahla sieňová stavba má ústrednú obradovú sálu, okolo ktorej bola na poschodí z troch strán galéria pre ženy, stojaca na iónskych stĺpoch. Po oboch stranách hlavného vchodu viedli na ženskú galériu schodištia.

IMG_9822
IMG_9879

Archu úmluvy zdobilo šesť korintských stĺpov. Hlavná fasáda má silne vystupujúci stredný rizalit s akcentovanou korunnou rímsou, nad ktorou je vyvýšený trojhranný štít s termovým oknom. Fasádu koncom 19. storočia upravili.

Z pôvodnej elegantnej stavby sa zachovalo pomerne málo, keďže interiér prebudovali na účelové priestory.  Polkruhové okná zamurovali. Napriek tejto skaze dodnes vidieť zvyšky maľovaného stropu, ktorý odkazuje na módu z orientu.

IMG_9826
IMG_9854
IMG_9829

Do ulice je objekt orientovaný východným priečelím. Za masívnym rizalitom s dvoma kruhovými oknami po stranách bol pôvodne umiestnený svätostánok. Na priečelí sa zachovala ozdobná kartuša, na ktorej bol kedysi dedikačný nápis.

Bývalý dom rabína sa nachádza severne od synagógy, dom na západnej strane slúžil zasa ako škola.

IMG_9864
IMG_9828
IMG_9841
IMG_9871

Súkromný majiteľ v roku 2010 predával synagógu za 25-tisíc eur, inzeráty realitiek ju ponúkajú aj dnes. Záujem nejaví mesto ani židovská obec.

Nefunkčné synagógy sú z hľadiska židovskej liturgie bezvýznamné budovy, keďže vynesením zvitku tóry strácajú sakrálny charakter.

IMG_9831
IMG_9876

Zdroje • pamiatkynaslovensku.sk • My Záhorie • Pravda

komentárov 5

Pridaj komentár