Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Tereziánska štôlňa v Smolníku

Máme pre vás tip na schladenie počas horúcich dní. Na mape severozápadne od Smolníka nájdete  medzi kopcami Malá Hekerová a Vtáčí vrch „Priechodový kanál“. Miestni ho skôr poznajú podľa historického názvu Tereziánska štôlňa alebo tunel Mária Terézia. Aký je príbeh tohto majstrovského diela baníkov?

Keď v roku 1768 pri Smolníku postavili nádrž Úhorná, do ktorej priviedli okolité potoky, nastal problém. Z nádrže sa odvádzala voda na pohon banských strojov a parné píly v doline časom nemali dostatok vody. Vyriešili to tak, ako sa banské mesto patrí – štôlňou popod horu sa rozhodli napojiť na Bystrý potok vo vedľajšej doline. Vzhľadom na nemecké (mantácke) obyvateľstvo Smolníka mala dolina meno Markschreibersgrund a Bystrý potok bol Schellenseif. Diela sa zmocnil merač E. Nikolassy.

43312447
42846667
42846658

Teraz to najlepšie – štôlňu sekali ju ručne a z oboch strán naraz. A podarilo sa – baníci sa stretli, len museli mierne skorigovať výšku. V mieste stretu má preto štôlňa až šesť metrov. Podľa spomienok počuli robotníci búchanie kladív o dláta, lenže zvuk išiel zhora, na druhej strane zdola. Tak v hornej časti začali kopať nadol a spojili sa.

Dvojkilometrový tunel tesali 26 rokov, dokončili ho v roku 1794 a pomenovali na počesť v tom čase už zosnulej cisárovnej Márie Terézie. Voda pretekala podľa plánov, keďže otvor pri Smolníku je 15 metrov nižšie ako ústie pri Bystrom potoku. Prietok bol dostačujúci a poskytoval 70 litrov za sekundu. Dnes časť vody preteká po dne a časť je vedená potrubím, ktoré slúži ako zdroj pre zásobovanie obce.

imag0735
imag0733
imag0746

V minulosti dvojkilometrový tunel bežne využívali obyvatelia Smolníka a okolia, keď si chceli skrátiť cestu do Nižných Hrablov alebo Švedlára. Ak sa tam náhodou vydáte, máme pre vás dve rady – dávajte si pozor na hlavu a rešpektujte prírodu. V štôlni žijú vzácne netopiere i salamandry.

komentáre 3

  • […] Smolníkom je priechodná Tereziánska štôlňa, majstrovské dielo baníkov. Keď v roku 1768 postavili pri meste vodnú nádrž Úhorná, do […]

Pridaj komentár