Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Turecký most v Poltári

17. storočie
zachované, pamiatka

Tento krásny kamenný most vraj zanechali po sebe v Poltári Turci. Tak sa hovorí, ale dôkazy o tom na druhej strane nie sú. Je zo 17. storočia a ide o tretí najstarší zachovaný most svojho druhu na Slovensku. Oficiálne je aj technickou pamiatkou.

Postupne chátral, ale miestni sa cez Ipeľ jednoducho stále dostať potrebovali a most v 19. storočí opravili. Tak, ako sa patrí – majstri ho šetrne rozobrali, použili pôvodné kamene a zachovali vzhľad. 

06
05
03
04
Nie tak dávno sa pod ním ešte kúpavalo či korčuľovalo, vody bolo dosť. Autá po ňom jazdili až do roku 2004. Súčasným zlepšovákom tohto kusu histórie sa stali nevkusné betónové kvetináče, ktoré bránia vjazdu vozidiel.

Most dnes už potrebuje ďalšiu opravu, má poškodené piliere i klenbu. Vlani ho získalo mesto a hľadá peniaze na rekonštrukciu. Tak nech to vyjde. A na záver bonus – neďaleko sme na našich cestách po Slovensku konečne objavili zastávku s 1 (čítaj jedným) spojom denne.

02

komentáre 4

 • že jeden spoj denne, páni..
  poznám miesto, kde chodieva bus v pondelok ráno a pondelok naobed..a potom týždeň nič 😀
  Vladiča – časť Driečna

 • Aj v Klenovci je taký turecký most len odačo menší a rozpadnutejší.

 • Michal Hrcka 25. augusta 2017

  Potvrdzujem, nejde o treti najstarsi most na Slovensku.

 • Jano Čáni 21. septembra 2016

  Oceňujem korektnú informáciu, že turecký pôvod mosta pochádza z prostredia ľudového bájoslovia. Upozorňujem však na to, že aj datovanie do 17. storočia pôvodí z ríše rozprávok. Most zjavne vznikol v 18. storočí, najpravdepodobnejšie v jeho druhej polovici v súvislosti s budovním kráľovskej cestnej siete, predovšetkým v súvislosti s vznikom novej trasy poštovej cesty cez Halič. V Zelenom na tejto trase vznikla prepriahacia stanica.

  Pridaj komentár