Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Vápenka Cibajky

V rokoch 1914 – 1916 vybudovali podnikatelia Haupt – Stummerovci úzkorozchodnú železničná trať Cibajky – Klátova Nová Ves – Bošany – Práznovce. Slúžila na prepravu dreva, kameňa, cukrovej repy a neskôr i vápna.

Na samote Cibajky, ktorá sa nachádza južne od Klátovej Novej Vsi, dal barón Biedermann, zať baróna Leopolda Haupt Stummera, v roku 1929 postaviť vápenku. Mala slúžiť na spracovanie vápenca na vápno. Lom sa nachádza len asi 150 metrov od komína.

IMG_8686
IMG_8704
IMG_8700
IMG_8696

V dôsledku svetovej hospodárskej krízy železnicu už v roku 1930 zatvorili. Dodnes sa zachovala iba schátraná vysoká okrúhla vápenná pec a časť výrobnej budovy. A malý sklad, kde boli kedysi výbušniny.

Oproti komínu býva pán, ktorý tu ako mladý pracoval. Prenajal si budovu, ktorá bola kedysi súčasťou areálu a dnes sa tu venuje včelám. Spomienok na vápenku má stále mnoho a rád ich rozpovie.

IMG_8684
IMG_8691

Pri peci sa nachádza pamätník padlému partizánovi, majorovi a náčelníkovi štábu Jozefovi Szabovi. Podľa legendy ho Nemci prenasledovali až sem. Ukryl sa do komína a z obkľúčenia nemal ako ujsť. Vraj zjedol svoje doklady, aby ho nemohli identifikovať a ochránil svoju rodinu. Potom spáchal samovraždu.

Dolina sa končí Javorových vrchom. Tu 14. februára 1945 dopadol americký bombardér Boeing B-17G, ktorý sa zúčastnil útoku na viedenskú rafinériu Schwechat.

Nemci stroj poškodili, posádka vyskákala s padákmi pri Modre. Neriadený stroj sa potom zrútil do pohoria Tríbeč. Na mieste je dnes pamätná tabuľa na kameni.

IMG_8671
IMG_8680

komentáre 3

  • Ocitla som sa pri pomníku tento rok v auguste a pomník vôbec nie je v zabudnutí, na slovenské pomery je v zodpovedajúcom stave… O nič horšie ako iné obdobné svedectvá histórie.

  • Mária Kaštierová rod Poráčová 2. marca 2018

    áno poznám to miesto bola som tam pri odhalení pomníka .Jozef Szabo bol moj strýko ,mamka nám vela o nom rozprávala mala ho velmi rada.Bol učitelom v Zakarpatskej Rusi .ked sme boli pri tom ohalení pomníka ta miestní ludia rozprávali že partizánov niekto zradil nemcom náš Jožko všetkých poslal preč z horárne a sam vyšiel na tu vápenku a strielal ,kosil zaradom no vždy hovoril že poisledná gulka bude jeho .no aj tak urobil.ešte predtým svoje doklady skoval pod nejaku kolajnicu.Ked prišli nemci na miesto k vápenke tak nechceli veriť že on sám tak strielal. bol to vysoký a pekný šuhaj slovenský vykopali mu hrob kde ho pochovali ale hrob bol krátky tak nemec mu musel skočiť na nohy aby mu ich zlomil.toto si pamatam z rozprávania ludí ktorí sa zučastnili na slávnostnom akte.škoda že sa nemožem porozprávať s tým pánom ktorý možno vie niečo viac.Ešte jedná vec má mrzí ,predtý mali patronát žiaci Zš ktorí sa o tento pomník vzorne starali,ale teraz ako som sa dozvedela je už v zabudnutí.Dakujem všetkým ktorí si uctili pamiatku.

  • Edita Kušnierová 6. marca 2017

    Tak to ma teda mrzí, že o tomto mieste som nevedela, hoci do Klátovej Novej Vsi som chodila často (najmä do úžasného parku s jazierkami v miestnej časti Janova Ves). Zaoberám sa totiž už dlhšiu dobu industriálnou architektúrou, ktorá nám, žiaľ, mizne pred očami a napriek značnému úsiliu sa akosi nedarí nič zachrániť. Je to na škodu celej spoločnosti, ktorej ani nenapadne, že má byť hrdá na našu vyspelú priemyselnú minulosť. Teší ma však, že v poslednom čase sa hodne mladých nadšencov začína zaoberať touto tematikou. Želám im v ich snažení úspech.

    Pridaj komentár