Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Vápenka v Ružomberku

Medzi centrálnou časťou Ružomberka a mestskou časťou Biely Potok sa na ľavom brehu rieky Revúca nachádzajú zvyšky areálu bývalej vápenky.

Pôvodný areál, ktorý svojho času zveľadila firma Kubelka z Kraľovian, sa nezachoval v celom rozsahu. Technologické a dopravné zariadenia dnes chýbajú, resp. zostali len ich náznaky.

09
03
06

Viditeľné sú najmä dve šachtové vypaľovacie pece s murovanými tehlovými komínmi a torzom navážacej rampy.

Dopravu suroviny, vápencového kameňa, zabezpečovali oceľové vozíky na koľajniciach s úzkych rozchodom.

02

Horninu z tunajšieho lomu využívali v minulosti nielen ako surovinu na pálenie vápna, ale aj ako obľúbený stavebný kameň.

Nachádza sa v murive a v sokloch viacerých starších obytných domov v Ružomberku, najmä tých z prvej polovici 20. storočia. Kameň použili aj pri terénnych úpravách a oporných múroch na niektorých uliciach.

07
08
05

Zdroj • Monografia Biely Potok – Vlkolínec

komentáre 3

 • Mirecnetr 10. marca 2018

  Pamatam ako sme tam behali niekedy zaciatkom devediastich rokov. Niekto na nas zavolal policiu. Zeleny uniformovany policajti ochotne prisli a radsej nahanali deti ako mafianov.

  Ja a brat sme usli a sledovali fizlov z krikov. Sledovali sme vtedy na videu prve americke filmy a teda sme vedeli, co mame v takom pripade robit. Jedneho chalana chytili a ten nevyzradil nic. Ani to, ze sa vo vapenke schovavaju dalsi.

  Dalsi sa potichu presuvali s dohladu fizlov a dalsi ich mali zmiast. Zrazu sa s nimi preborilo cele prehnite poschodie Vapenky a policajti ich vyberali, ako macky pomedzi popadane trosky :-D​
  Skoro sme sa urbali od smiechu….Nikto nemal ani skrabanec :-)​

  Zaujimala by ma dobova policajna sprava heheh

  heheh..tazke spomienky na detstvo… :-D​

 • Dagmara Výchopňová 5. februára 2018

  Dobrý večer. Pochádzam z Ružomberka a vápenku, ktorú už nemožno zachránit poznám z roku 2011. Keď sme se vracali zo Zvolena (vrchu), moj syn muzikant Radim ju uvidel, bol vo vytržení. Povedal:“Keby som mal dosť peňazí, tak si ju kúpim a budem tak bývať a opravovať ju.“ Nestalo sa tak. Čtyri desaťročia sme boli Pražáci. Objavujeme České stredohorie a bývame v Oparne. Všade je mnoho čiernych zabudnutých miest. Počúvame čro Vltava 3 a tam sme Vás počuli. Hneď sme zapátrali vo svojich fotkách digitálních a našli sme Vaši-naši vápenku. V Ružomberku sme už neboli asi 5 rokov a tak nás relácia a Vaša slovenčina potešila. Fandíme Vám, len tak ďalej Vychopňovi

 • Roman Pacalaj 21. januára 2018

  Ďakujem za tento príspevok. Spoza volantu auta som objekt videl viac krát. Nachádza sa na trase Banská Bystrica – Ružomberok na ľavej strane cesty, a je ho vidieť hlavne od jesene do jari, keď nie sú na stromoch listy. Až vďaka tomuto článku som spoznal, že sa jedná o Vápenku.

  Pridaj komentár