Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Vodáreň v Ľuboticiach

V húštine zalesneného areálu Ľubotíc pri Prešove stojí ukrytá technická pamiatka – bývalá mestská vodáreň z roku 1906. Stojí a chátra ako Národná kultúrna pamiatka.

Prešov dlhé roky zápasil s nedostatkom vody a otázka výstavby vodovodu sa stala naliehavou hlavne po veľkom požiari v roku 1887. V nasledujúcich rokoch mesto rozhodovalo o viacerých návrhoch, no všetky boli zamietnuté ako nedostatočné.

Preto v roku 1903 Ministerstvo orby nariadilo Prešovu výstavbu vodovodu. Projekt pripravil Štátny kultúrno-technický úrad. Areál vznikol v roku 1906. Voda pre Prešov sa mala čerpať z blízkeho povodia rieky Sekčov.

Prácu zabezpečovala firma Antonín Beszey a Eugen Toth z Budapešti. Vo vodárenskom pásme Sekčova v rokoch 1904 až 1906 navŕtali 24 studní a spolu s nimi postavili aj budovu mestského vodovodu, v ktorej malo byť nainštalované čerpacie zariadenie, benzínové motory a vyšších podlažiach byty pre obsluhu zariadení, píše Korzár.

IMG_0720
IMG_0725
IMG_0723
IMG_0728

Postupne sa stratila

Vodáreň v historizujúcom slohu s nárožnou vežičkou plne fungovala do roku 1949. Miestni ju volali Vaserlajtung. Potom po výstavbe diaľkového skupinového vodovodu Vyšný Slavkov – Tichý Potok – Prešov slúžila už len ako doplnkový, resp. záložný vodovod. Komplex bol ale naďalej funkčný.

V 60. a 70. rokoch sa dostal do novovystavaného priemyselného zázemia mesta a jeho architektúra sa ukryla medzi stromy. Časom bol odstránený aj nápis „Eperjes szabad királyi város vízműve“ na južnej fasáde. Pôvodnú bobrovku na streche nahradili krytinou z pozinkovaného plechu.

IMG_0780

Technológia sa nezachovala

Uprostred haly na prízemí je historickým kovovým zábradlím ohraničený prístup na úroveň podzemia, kde sa nachádza potrubie. Podzemné šachty sa nachádzajú v južnej časti objektu a v exteriéri.

Hala je prístupná hlavným vstupom s historickou drevenou vyrezávanou výplňou so svetlíkom, s pôvodným gravírovaným sklom. V interiéri je zachovaná pôvodná zdobná keramická dlažba.

Na druhé podlažie vedie travertínové historické schodisko s vysokým kovovým zábradlím s florálnymi dekoratívnymi prvkami.

IMG_0743
IMG_0747

Technológia a technické zariadenia sa nezachovali. Jediným pozostatkom je kovová konštrukcia pod stropom v celej dĺžke popri južnom múre haly na prízemí.

Severne od vodárne sa zachoval dom správcu vodárne, ktorý dobudovali o niečo neskôr. Pôvodný objekt zo začiatku 20. storočia však po 2. svetovej vojne prestavali. Zaniklo zdobné kvádrovanie a ďalšie exteriérové prvky, vymenili okná, dvere aj strešnú krytinu.

IMG_0736
IMG_0737
IMG_0769
IMG_0775

Niečo podobné? Až v Tatrách

Historizujúca budova starej mestskej vodárne je ojedinelým typom pamiatky v meste, ktorá sa pritom zachovala v pôvodnom stave.

S výnimkou technického zariadenia, škridlovej strechy a jedného zamurovaného vstupného otvoru sa dochovali takmer všetky architektonické detaily, ako sú šambrány, lizény, rímsy, zdobné komínové telesá, okrasné ukončenie strechy veže, ozdobné tiahla či kotvy. Nájdeme tu primárne okenné a vstupné výplne s množstvom ozdobných ornamentov, vrátane okrasných mreží i pôvodnú dlažbu v interiéri i exteriéri.

„Toto ojedinelé množstvo zachovaných detailov výrazne zvyšuje hodnotu tejto na tunajší región netradičnej a ojedinelej stavby. Najbližšie analogické objekty sa nachádzajú až v oblasti Tatier,“ povedal pre Korzár odborný radca Krajského pamiatkového úradu v Prešove Dominik Sabol.

Zdroj: Korzár, Ta Take Town

IMG_0757
IMG_0753
IMG_0748
IMG_0730

komentárov 21

 • Pred par dňami som videla inzerát, že je na predaj. 🤷

 • Tatiana 4. júna 2020

  Boli sme tam včera, aktuálne už za Lidl postavili aj Kaufland a po pravej strane nákupné centrum.. No a vodáreň? Chátra ďalej veď keď sa rozpadne už nebude… domček je už zrovnaný so zemou, investor nakecá čokoľvek len aby získal čo chce…

 • O tejto stavbe som vedel, keďže som rodák, skrývala sa v hustom parku starých stromov. Až prišla demokracia a celý park bol vyrúbaný, do posledného stromu a stojí tam LIDL a benzínka. Mesto z toho mohlo urobiť mestský park …no čo, škoda. Tak som si tento objekt aspoň nafotil.

 • Áno, poznám toto miesto, kebo každý deň tamadiaĺ chodím ale je smutné že došlo to až do takého štádia chátravosti, a kto si neváži seba a svoju rodinu tak nemá úctu ani t takýmto veciam a pohltila ho pažravosť a moc peňazí, doba je taká že peniaze už pokazili dobrý charakter človeka, až by vám niekto čo len malinko narušil niečo na vašom pozemku tak ste schopný sa súdiť, ale prečo nik nespravil pre záchranu tejto stavby ale aj iných po celom Slovensku, bolo by to na dlhú debatu ale každý sa raz sa svoje skutky a správanie bude raz niekde inde zodpovedať……

 • Ospravedlňujem sa za mylné info!
  Developer chce stavbu zrekonštruovať a začleniť medzi ostatné objekty.
  Klobúk dolu….

  https://presovskyblog.sk/2018/10/31/lubotice-budu-mat-nove-obchodne-centrum/?fbclid=IwAR30Fb4S1LQ2ZWgsfE4DgYFSYABp4eLoDXJIdCRpICopIjDkINLQJ9Exaws

 • Čítal som, že tam majú postaviť ďalšie nákupné centrum….presne tam, kde je táto nádherná stavba.

 • Vladimír 9. novembra 2018

  Pekný článok.Ďakujem.Ahoj Jana. Píšeš,že ste tam byvali asi 15 rokov.Chcem Ťa požiadať že ak máš nejaké foto z tohto obdobia,či by si ich nezverejnila.Veľmi by som chcel vidieť,ako to vyzeralo niekedy,keď sa o to ešte niekto staral.Ďakujem za všetkých milujúcich historické veci.

 • Uzasne miesto a je smutne vidiet ho ako chatra v rukach sukromnych vlastnikov.
  Co mozeme urobit pre to, aby sa tento objekt zachoval resp. zrekonstruoval?

 • Ja som sa divila kedy tam vyrástol ten zamoček všimla som si ho asi pred 5 týždňami,škoda ho keď sa nezachová

 • Jéééj, dakujem za krásny článok. Som Prešovčanka, no túto stavbu som si všimla len nedávno. Najprv som si myslela, že to bolo akési panské sídlo, no prekvapila ma jeho poloha daleko od centra. Pátrala som po tom, čo to mohlo byť, komu to patrilo, no a tento krásny článok mi všetko objasnil. Dakujem ešte raz.

 • Tí ľudia,ktorí chodia po cudzích pozemkoch a vnikajú do budov bez súhlasu majiteľov,by sa mali nad sebou zamyslieť. Páchajú totiž trestný čin a možno o tom nevedia. V Amerike by mohli byť aj zastrelení. A všetko by bolo v súlade so zákonom.

 • Michaela 24. júla 2017

  No a už nám tam v blízkosti stavajú Lidl 🙁 Dúfam, že vodáreň nepadne za obeť parkovisku… 🙁

 • Boli sme tam dnes. Prístup zo Širpo okolo solárnej elektrárne nie je OK, od Lukoil je tam luxusná cesta lemovaná hustým porastom a stromami. Vodáreň je opustená, boli sme tam asi hodinu nikde ani stopa po živej duši. V priľahlom dome je síce matrac ale nebol tam nikto, možno po večeroch sa tam zdržiavajú bezdomovci. Škoda mreže, ale ak by sa niekto našiel išli by sme pozrieť na poschodie pomocou lana. Kto má rád historické opustené budovy príde si na svoje. PS: pozor na šachty okolo vodárne, niektoré sú zarastené a nie je ich vidno.

 • Radôz Jusko 16. júna 2017

  dnes som bol v tej vodárni fotiť. ledva som to našiel, lebo všetko naokolo je strašne zarastené. domček už okupujú bezdomovci a vodáreň je fakt v dosť zlom stave. škoda, že som sa nedostal na horné poschodia, lebo pred schodiskom je mreža chcel som spraviť pár záberov aj z horných poschodí,ale nevadí.

 • Bývali sme na poschodí skoro 15 rokov. Budovu vodárne sme ako deti volali „Zámoček“. Teraz je naň veľmi smutný pohľad. Na jeho bývalú krásu môžme už iba spomínať. Škoda.

 • Daniel vodaren sa nachadza niekde v priestore za lukoil na. VRanovskej , dostanes sa tam aj po ceste na sirpo , za kruhacom prva do lava a na sami koniec kde najdes solarnu ekektraren a tam by si to uz mal najst

 • Radúz Jusko 12. júna 2017

  Zdravím. Vedel by mi niekto povedať kde sa presne tá vodáreň nachádza? Som amatérsky fotograf a fotim takéto staré opustené budovy.

 • Maros, paradox je, ze tuto vodaren, ak sa nemylim, vlastni ten isty clivek, ako spominany kaštieľ v Niznej Šebastovej

 • Veronika 11. júna 2017

  „Vizuve“, také slovo v maďarčine neexistuje. To bude: Eperjes szabad királyi város vízműve. Ináč, je to zaujímava stavba, ďakujem za článok!

 • Monika Dancáková 11. júna 2017

  Musím skonštatovať len jedno…v inom štáte už by z toho bola kultúrna pamiatka v ktorej by boli rôzne kultúrne akcie a u nás všetko skape pokiaľ to nie je lukratívne pre bohatých presne ako kaštieľ v Nižnej Šebastovej…škoda takých priestorov…veeeľmi smutné…

 • Maroš Vasilišin 11. júna 2017

  Zdravím,
  píšete články s krásnou témou, ale prosím buď si kúpte font (nie sú až tak drahé) alebo použite taký ktorý ma všetky písmena a symboly.

  peace

  Pridaj komentár