Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Vodná elektráreň v Ľubochni

1903-1904
Znova v prevádzke

Slúžila na pohon elektrifikovanej úzkorozchodnej lesnej železnice, prvej v strednej Európe, poháňala pílu a osvetľovala obec i kúpele. Vodnú elektráreň v Ľubochni dal postavil v rokoch 1903 až 1904 kráľovský erár.

Dve Francisove turbíny spolu s generátormi jej dodala firma Ganz Budapešť.

V Ľubochnianskej doline vybudovali pre potreby lesného hospodárstva dve priehrady – Vyšný a Nižný tajch.

Voda k elektrárni priteká prívodným kanálom dlhým 392 metrov s kamenným obložením. Odpadový kanál má dĺžku 288 metrov.

15538611
PjcaPTQTKP

Hydrocentrála vznikla na mieste bývalého hámra na spracovanie surového železa z vysokej pece v Liptovskom Hrádku. Dopravovalo sa sem na pltiach po Váhu, neskôr na vozoch. Hámor bol v prevádzke v rokoch 1806 až 1867.

Stavitelia hydrocentrály využili pôvodný prívodný kanál hámra, ktorý privádzal vodu na vodné kolesá a pomáhal tak poháňať vodné kladivá.

Po druhej svetovej vojne začalo zariadenie chátrať. Po nútenom odstavení v roku 1966 bolo značne zdevastované. V doline v tom čase doslúžila prvá elektrifikovaná úzkorozchodná železnica v strednej Európe, ktorej stroje poháňala práve energia z elektrárne. Z tohto technického unikátu sa bohužiaľ veľa nezachovalo – jedinečné elektrické rušne z Budapešti skončili v šrote, kotol z parného rušňa používali v Ružomberku pri výrobe asfaltu, z koľajníc si miestni postavili ploty.

Lubochna_elektraren_2008_1

V roku 1990 kúpila objekt elektrárne spoločnosť Electric o Bath. Tá ihneď začala s rekonštrukciou, pri ktorej sa dbalo aj na zachovanie pôvodných strojov.

S finančnou pomocou podnikateľa Františka Bobáka sa podarilo elektráreň vrátiť do prevádzky a jej súčasný výkon je 22 kW.

Dnes sú v jej priestoroch obrazové panely, na ktorých je zobrazená celá jej história aj história lesnej železnice.

komentárov 6

  • Veronika Slováčková 6. júna 2020

    Pozdravujem,tento krásny objekt poznám dobre.Pochadzam z neďalekej obce Rojkov a základnú školu som ako všetky deti z blízkych dedín absolvovala práve v Ľubochni.Navstevu sme teda absolvovali aj v rámci školskej prehliadky.Vrele odporúčam každému sa prísť pozrieť ,uvidíte kus histórie a taktiež prekrásnu prírodu ako všade na Liptove .

  • Ružomberskí študenti si dali námahu vytvoriť video o hydroelektrárni v Ľubochni a získali za to prvé miesto v súťaži Eductech o najkrajšiu prezentáciu technickej pamiatky: https://www.facebook.com/eductech.sk/videos/468554023344178/

  • Gabriel Kunhalmi 13. augusta 2017

    V r. 1946 prežil som pol roka v Ľubochni u môjho krstného otca, horára Rudolfa Červenku. Chodil som tam do ľudovej školy a v kanáli plávala sesternica, dcéra R. Červenku. Na píle som sa vozil na vozńoch lesnej železnice. Ak sa dobre pamätám, na konci kanála bola tzv. Tisova vila. V čase prevádzky píly aj rýchliky zastavovali v Ľubochni.

  • Pavol Obecajčík 3. apríla 2017

    Pri elektrárni som bol 2x, ale dnu sa mi nepodarilo vôjsť. Určite si to tam prídem pozrieť opäť, len si musím zistiť kedy tam niekoho nájdem, koho mám kontaktovať, ak si chcem elektráreň pozrieť.

Pridaj komentár