Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Vojenská veža na Jelenci

20. storočie
chátra

Na vrchole Jelenec v Bielych Karpatoch sa v nadmorskej výške 925 m rozprestiera areál schátranej vojenskej základne z čias socializmu, ktorému dominuje veža vysielača. Vrchol je vo výške asi 30 metrov.

Vysielač pravdepodobne slúžil ako komunikačný uzol pre sovietsku armádu. Po rozdelení Československa v roku 1993 sa nedoriešili majetkové vzťahy – pozemok pod vežou totiž patrí Česku, zatiaľ čo objekty Slovensku. A tak sa z opusteného areálu stala neoficiálna turistická rozhľadňa.

IMG_8779
IMG_8793
IMG_8798
IMG_8787

Po rebríku ide človek na vlastné nebezpečie, jednotlivé poschodia sú od seba vzdialené vždy 8 metrov.

Ďalšie dve trasy pre vedenie káblov k anténam idú neprerušovane hore – ich priečky nie sú z kruhového profilu, ale z pásoviny.

IMG_8773

Bývalý vysielač leží v katastri obce Strání, ktorá sa usiluje o jeho získanie a prebudovanie na rozhľadňu po vzore Lopeníka.

V bezprostrednom okolí sa nachádza NPR Javořina (vyhlásená r. 1951), kde je predmetom ochrany pôvodný karpatský les, ktorý je prakticky bez zásahu od roku 1909. Prales si možno obhliadnuť aj cestou po chodníku do Květnej.

IMG_8784
IMG_8791
IMG_8796

komentárov 13

 • Petr Hanzal 18. februára 2021

  Škoda, v jakém stavu je dnes. Rád bych se tam vrátil, ale nezbylo tam ani nic. Bylo by mi z toho smutno, tak se asi tam nepodívám… A přitom tam bylo tak krásně. V letech 1975-1977 jsem sloužil vlasti. Narukoval jsem do Nového Města nad Metují. Po výcviku jsem byl poslán na některou z někerých jejich hlásek. Vybral jsem si Javořinu (přesněji Jenelec). V okálu jsme žili tři vojáci bez jakékoli lampasáka. V druhém dřevěném domku byli další 3 vojáci z jiného útvaru (z Brna). Náš úkol byl jednoduchý – udržovat v chodu komunikační zařízení. Reléové spojení s dalšími vzdálených kopců. Úžasný život. Nádherná příroda. I když jsme museli pro pitnou vodu do studány a docela daleko. Na nákupy jsme chodili do místního obchůdku ve Květné. Plnou krosnu jídla a druhou piva. Vedoucí byl skvělý – napsal místo alkoholu třeba máslo a tak. Úžasní lidé ve Květné. A ta slivovice. První den do kopce to byla hrůza. Ale za pár týdnů jsem chodil s nákupem do kopce i dvakrát denně. Chodil jsem jenom pěšinkou. Celý objekt byl oplocen. Další cesta vedla od tevizního vysílače na Javořině. Bylo to daleko, ale autem by to šlo. I můj táta za mno přijel autem až na místo. Co se týká stožáru, měli jsme několik antén až nahoře (30 metrů), občas jsme jej očistili třeba od sněhu. A když bylo léto; houby, maliny a tak. Bylo tam krásně.

 • Podla toho co som sa dopatral, tak objekt sluzil sovietskej armade ako komunikacny uzol. Udajne taketo uzli boli po celej vychodnej europe a viedli od zeleznej opony az do „Moskvy“. Taktiez mali tu vlastnost ze ak by aj jeden bol vyradeny z prevadzky napr. raketou, tak sa jednalo o siet vysielacov a komunikacne spojenie ho mohlo obist. Este v roku 1998 tam boli 2 objekty vo velmi dobrom stave, bola tam drevenica s podzemnym bunkrom, ktora sluzila asi ako ubytovna a druha budova takeho okaloveho typu ktora bola zrejme velin (riadica miestnost). Uz o 4 roky, tam prakticky nebolo nic, vsetko bolo rozobrate a odvezene spoluobcanmi do zberu. Je to ale velka skoda, pretoze okrem vyhladne by tam mohlo byt skvele muzeum, alebo nieco take.
  V okolitych obciach sa tradovalo ze tam rusi vybudovali odpalovacie rampy na rakety, udajne ked to stavali, tak tam chodili velke nakladne auta s raketami a pripadne odvazali zeminu. Toto bude ale zrejme uplny nezmysel, aj ked sme to tam kedysi prehladavali, nenasli sme nic co by tomu nasvedcovalo, najtajomnejsi bol ten spominany bunker.
  Bolo by zaujimave hovorit s niekym kto tam kedysi realne sluzil, vobec netusim ako sa k takemu cloveku dopatrat.

 • Bol som tam dnes parádne počasie vyliezol som až na samy vrch na konci rebríka značka 40m Bol to krásny výhľad

 • Rok 1997 som tam bol ako spojar na vojenskej hlaske ani som nepoznal tu budovu kde aj ďalšia vojakmi spával a čo sa týka veže bol som až na samom vrchu ach tie časy úprimne v zime nebola až taká cesta hrozna na Holubyho chatu treba si zvyknúť len ako ja aj to so sudom naplnené vodou z Holubyho chatu chodieval som z obce stráni povolenie som na civil ale súper Škoda že nevidím foto chaty ako vyzerala v 97

 • Bol som tam včera, pričom ani netušil, že idem namiesto, ktoré som „raz“ mal v pláne navštíviť. Výstup až na hornú plošinu bez problémov (neuzamknuté), o podzemí som žial netušil a bágle, teda aj baterky sme nechali na Holubynke. Šachta s rebríkom sa zdala byť po nejakých 4 m zasypaná a okolie bolo pod snehom. Rád by som sa ešte vrátil, vie niekto o nejakom použitelnom vstupe tu do podzemia?

 • Dnes sme boli, dalo sa ísť v pohode až na najvyššie poschodie, žiadny problém. Na počudovanie mi to prišlo aj velmi bezpečné, keďže všetky rebríky majú okolo seba také ochranné U-čko. Odporúčam, parádny výstup.

 • Michal z Myjavy 12. decembra 2017

  Na mieste som bol niekoľkokrát, úplne hore som nemal odvahu. Na mieste sa dá navštíviť aj podzemný bunker.

 • Ja mám JEDENÁSŤ rokov a vyliezol som úplne na vrch veži uplne som sa bál ale dal som to,potom sú v tej chate podzemné chodby sú fakt husté a je tam zima , je to super byvam v TN takže blýzko

 • ciernediery 7. marca 2017

  Ďakujeme, nesprávnu info o cvičnom cieli sme odstránili

 • Patrik Ohera 7. marca 2017

  Keby to bol cvicny ciel tak vtedajsi navstevnici Holubyho chaty alebo oklitych dedin ako Cetuna maju velmi hlboke a nezabudnutelne zazitky?. Tak ako sa tu spomina je mi blizsie vysvetlenie ze to plnilo podobny ucel ako nedaleky vysielac este pred jeho postavenim. Inak je smutne ze bratri su pripraveni budovat rozhladnu pomaly na uzemi ineho statu, k znacnemu prospechu obcanov aj ineho statu … berme si priklad. Za mna osobne Rozhladna Lamac Klanec.

 • Najvyssie poschodie je uz zial zamknute deklom s visacim zamkom. Ale vyhlady su aj tak na paradu. A co sa tyka toho pouzitia ako cvicneho terca pre letecke utoky – naozaj tomu tak nie je. Mam info od cloveka co tam pracoval ako technik.

 • Matus zo Starej Turej 13. februára 2017

  Tato veza pravdepodobne sluzila ako dolezity komunikacny – retranslacny uzol pre sovietsku armadu. Cvicny letecky ciel v tejto oblasti nemal zmysel.

 • Ja som sa bal vyliezt hore…

  Pridaj komentár