Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Vysoká pec v Sirku – Červeňanoch

19. storočie
Opravené, prístupné

Patrí medzi tri najvýznamnejšie technické pamiatky na železnej trase Gemerom. A je súčasťou Európskej železnej cesty. Vysoká pec v obci Sirk sa nachádza skôr v obecnej časti Červeňany, ale o nej toho na internete veľa nenájdete (nie že by Sirk bol nejaká metropola).

Ešte v roku 2007 chcela obec spraviť z vysokej pece lákadlo pre turistov. Je celkom zachovaná, je pri nej informačná tabuľa, smetný kôš, rómske príbytky a to je tak všetko. Náhodní turisti sa pri vysokej peci sem-tam zastavia pri potulkách Gemerom.

Pec na železo bola v prevádzke v rokoch 1871 až 1903. Je postavená z lomového kameňa na štyroch mohutných pilieroch o pôdoryse približne 4 x 4 metre.

V roku 1872, rok pred krachom viedenskej burzy, zarobila ročne asi 20-tisíc korún za rok. Pracovalo tu okolo 25 robotníkov, pričom pec bola v prevádzke 44 týždňov v roku. Píše o tom portál pokladyslovenska.sk, hoci bez udania zdroja.

IMG_9600
IMG_9606
IMG_9603

V pilierovej časti pece sú otvory na prívod vzduchu, na odvod trosky a vytaveného železa. V masívnom murive valcovitej šachtovej časti pece sú kanáliky, ktoré slúžili na vysušenie muriva.

Vysoká pec mala pôvodne výšku 13,47 metra a užitočný objem 40 m3. Časom z nej akosi ubudlo.

Na dodávku vetra slúžilo dúchadlo poháňané parným strojom. Vzduch sa orieval v liatinovom ohrievači, paru vyvíjali v dvoch liatinových kotloch.

Železiareň v Červeňanoch založla a prevádzkovala Hrlicko-tapolcsánska železiarska spoločnosť. Železnú rudu jej dodávali blízke železorudné bane v Železníku a Rákoši. Drevné uhlie sa pálilo z bukového dreva v blízkych lesoch.

Dopravu rudy, uhlia a hotových výrobkov zabezpečovali miestni obyvatelia furmanskými vozmi, surové železo vozili k železničnej stanici v Tornali.

IMG_9597

Značná časť surového železa sa predávala do Rakúska. Ročne sa vo vysokej peci vyprodukovalo asi 2500 ton surového železa.

Železiarska spoločnosť sa v roku 1880 rozpadla a vysoká pec sa stala súčasťou Coburgovho železiarskeho podniku na Horehroní. V roku 1903 bola v dôsledku hospodárskej krízy v Uhorsku výroba zastavená a viac ju noví majitelia neobnovili.

Ako kultúrnu pamiatku ju v roku 1970 obnovilo Slovenské technické múzeum.

IMG_9592

komentáre 3

  • Kravec Jozef 22. decembra 2016

    Sanácia kultúrnej pamiatky VP v Červeňanoch Slovenským technickým múzeom Košice bola v roku 1970 zrealizovaná necitlivo a neodborne. Kamenné murivo koruny pece bolo nahradené tehlami, čo je v rozpore s logikou. Jans to vyplýva aj z titulnej fotografie. V roku 2007 je uvedená nepravdivá informácia, že obec chcela zatraktívniť pec pre geomontánu turistiku. V tomto roku z iniciatívy autora tohoto príspevku a na jeho náklady bola pec vyčistená od náletových drevín a machov, čiastočne vyšpárovaná, vyčistená nistej pece ako aj vedľajšie kamenné murivo, podzemné pozostatky druhej pece ako aj dreviny v okolí pece. Zároveň na náklady autora príspevku bola pri VP postavená informačná tabuľa. Obec zabezpečila vývoz odpadového materiálu a vykosenie. Dokumentačné foto pece pred úpravou a po nej sú v archíve autora príspevku.

Pridaj komentár