Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Železiareň Stará Maša v Krompachoch

Stará Maša je miestna časť Krompách, kde sa začal priemyselný vývoj mesta. V starých listinách sa existencia Krompách prvýkrát uvádza za vlády Bélu IV. v donačnej listine z roku 1264.

Krompachy patrili k významným baníckym slovenským mestám. Mestský charakter nadobudli trhovým privilégiom od kráľa Ľudovíta I. v roku 1348. V roku 1531 dosadil Ferdinand I. na Spišský hrad Thurzovcov. Ich majetkom sa stali aj Krompachy.

Počas éry Thurzovcov v roku 1574 Daniel Gundelfinger postavil v Krompachoch tri pece.

IMG_9105
1463138715

V roku 1841 sa stal zakladateľom novej modernej železiarne na Starej Maši Ľudovít Trangous. V tomto období dochádzalo k prudkému rozvoju hutníctva. Vznikla akciová spoločnosť Krompašské železiarske ťažiarstvo.

Hlavní akcionári zrekonštruovali pôvodnú pec a postavili novú strojovňu a hámor s kuplovou pecou, kde sa ročne vyrábalo asi 1900 ton surového železa. Používalo sa hlavne na výrobu rúr, strojárenských súčiastok a kachieľ.

IMG_9114

Neskôr priemysel Krompách rozšírila Krompašsko-pohornádska železiarska spoločnosť, ktorá v roku 1897 postavila modernú železiareň.

Vývoj zlievarenskej technológie priniesol výrazné úspechy vo výrobe špeciálnych odliatkov a pomohol aj výstavbe prvých liatinových mostov Uhorsku.

IMG_9119
IMG_9124
IMG_9122
IMG_9117

Aj zo železiarne Stará Maša tak postupom času vznikla prevádzka, ktorá zamestnávala okolo 3500 ľudí pri 6500 obyvateľoch mesta. S produkciou 85-tisíc ton surového železa a vyše 100-tisíc ton ocele bola najväčšou železiarňou v Uhorsku.

V roku 1889 vznikla v Krompachoch prvá vodná elektráreň na východnom Slovensku s výkonom 22 kW.

IMG_9125
IMG_9128

Dnes je objekt Starej Maše, ktorý je Národnou kultúrnou pamiatkou, v havarijnom stave. S pomocou ministerstva kultúry pláta mesto ako vlastník najhoršie problémy.

Ako sa píše na webe mesta, “cieľom obnovy je vytvorenie stálej expozície za účelom prezentácie poznatkov z dejín jednej z najvýznamnejších železiarní v regióne Spiša ako aj Slovenska a jej sprístupnenie odbornej a širokej laickej verejnosti ako súčasti turistickej trasy Železná cesta.” Od toho sme ale dnes ešte veľmi ďaleko.

V decembri 2016 ukončili prvú etapu obnovy, základnú opravu strechy.

Zdroje • geocaching.com • krompachy.sk • Korzár

komentárov 7

 • pre ruttera:hornadska kolonia je teraz plne obsadena osadnikmi,to je cast za riekou hornad,pod vrchom dubie,co sa tyka zoznamu pracovnikov zeleziarne,v krompachoch bez sance,ani kusok z povodnych archivov,maximalne niektore technicke veci preberane casom do nastupujucich zavodov.mozno v madarsku,v salgotorjane,kde bolo sidlo firmy-asi.

 • zoltan mirek Košice Cotbuska 8 sídl.KVPtel. o915 927 846 10. januára 2018

  tieto miesta som ako dieta od r. 1935 som s rodičmi plne prežival a žil lebo môj otec mama od r. 1903 mama a otec 1908 sa narodili v starej maši a ja už o par minut cest dalej v časti mesta ale vracal som sa na miesta kde žili nadalej moji starý rodičia,,babka Mirekova vdova po dedovi ktorý zostal nezvetný do i.vojne a nagyapa po mame ktorý žili Starej Maši do smrti 1956 …na budúce môžem doplniťak to bude záujem

 • Zoltán Mirek 10. januára 2018

  Dobry den.Volám sa Zoltan M i r ek, rok narodenia 1935

 • Hornádsku ulicu volali/volajú kolónia. Ale v roku 1921 bola stará robotnícka kolónia aj na ulici, ktorá sa teraz volá Stará Maša.

 • Dobry den,

  Ako by bolo možné mať zoznam ľudí, ktorí tu pracovali medzi rokmi 1895 a 1922.
  Je možné, že môj starý otec tam pracoval. Jeho adresa bola Hornad Colonia. Kde je teraz? Potom šiel do práce vo Francúzsku, kde žijeme teraz. Chcel by som tiež vedieť, prečo odišiel.

  Dakujem

 • Marek Báthory 3. augusta 2017

  A teraz aj to čo ostalo nekontrolovane a nepotrestane rozoberú miestni „osadníci“ 🙁

 • Katarína Bubnášová, rod. Svitková 20. júla 2017

  V Krompachoch som bývala v rokoch 1951 -1969 – až do mojej maturity na miestnej SVŠke. Mama bola Krompašanka. Jej otec Anton Chudík bol hlavným továrenským majstrom Rimamuránskej spoločnosti – v 20tych rokoch min. stor. Možno aj v tejto Maši. Pochádzal z Hronca (rovnako ako jeho menovec – herec Ladislav Chudík)… Ako vyše 55-ročný vdovec sa oženil s mojou babkou Máriou – vtedy mala niečo vyše 20 rokov. Narodili sa im 2 deti – moja mama Katarína a jej mladší brat Vladimír. Bol aj starostom obce Krompachy. Podľa fotografie z pohrebu ho 5 kňazov pochovávalo, takže bol zrejme významnou osobnosťou obce.
  Ako dieťa si pamätám Starú mašu blízko Hornádu, v ktorom sme sa kúpavali a neďaleko sme bývali na Jesenského ulici.
  Teraz bývam v Prievidzi, odkiaľ pochádzal môj otec. Ale na Krompachy nikdy nezabudnem.
  Vážim si záslužnú prácu, ktorú robíte pri obnove pamiatok, aby ich zub času a ľahostajnosť celkom nezničili…

  Pridaj komentár