Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Železník

Oblasť v okolí kopca Železník bola kedysi jedným z najdôležitejších ložísk železnej rudy v Rakúsko-Uhorsku. Ťažba a spracovanie rudy sem priniesli bohatý verejný život.

Bane poznala celá Európa, pracovali tu tisícky ľudí. Toto kedysi významné centrum sa časom zmenilo na jedno z najzabudnutejších miest Slovenska vôbec.

DJI_0007
IMG_1121
IMG_1205
IMG_1181

V 20. storočí zásoby rudy klesli a ťažba sa stala nerentabilnou, až sa napokon v roku 1965 úplne zastavila.

Železník, to sú asi 50 rokov od zatvorenia baní už len lazy vysoko na kopci. Banské zariadenia, koľajnice či lokomotívy z baní odstránili, rozobrali sa aj dlhé lanovky a ich piliere. Vstupy do štôlní sú zväčša zamurované.

Dnes patrí západná časť osady k obci Sirk a východná k Turčoku. Cesta z Revúcej bola už v tak zlom stave, že ju uzavreli. Mnohí ľudia sa odsťahovali, nezamestnanosť je vysoká, príležitosti žiadne. Krčma a obchod s rozličným tovarom existujú už len ako nápisy na budovách.

Starodávnu banícku oblasť vyhlásili v roku 1991 za pamiatkovú zónu, ale veľmi jej to nepomáha. Vidieť ešte banské portály a robotnícke kolónie. Mnohokrát zmenené na nepoznanie. Ostatné zostáva už len v starých dokumentoch a fotkách.

IMG_1229

Jedno z najväčších ložísk v monarchii

V roku 1857 bolo železnícke a rákošské ložisko zaradené štyri najväčšie v Uhorsku. Železiarsky priemysel dostával rudu zo Železníka najlacnejšie v monarchii.

Miestna banská spoločnosť a samotní baníci významne podporovali prvé slovenské gymnázium v neďalekej Revúcej. Štát naň neprispieval vôbec. Baníci to však nemali ľahké. Mechanizácia bola len minimálna, podobne ako zdravotné zabezpečenie.

Prvá písomná zmienka o ťažbe pochádza až z roku 1570. Na základe nálezov strusiek v zemných pieckach, prezývaných vlčie diery, sa predpokladá, že ťažba sa začala už koncom doby laténskej, teda od polovice 2. storočia pred naším letopočtom.

Minerály evansit a vashegyit nájdené pri Železníku tu opísali vôbec prvýkrát na svete. Vashegyit zdokumentoval v roku 1910 K. Zimányi a názov pochádza z maďarského názvu pre Železník. Evansit zasa opísal D. Forbes v roku 1864, meno dostal podľa Angličana B. Evansa, ktorý ho tu objavil v roku 1855.

IMG_1171b

Domy pre baníkov

Priamo v Železníku robotníci dlho len pracovali. Rimamuránska spoločnosť, ktorá prevádzkovala bane, začala až v roku 1882 stavať šesťbytové domy v lokalite Na kríži a hornú kolóniu Ladislav. Pri ich dokončení usporiadali v auguste nasledujúceho roka slávnosť, na ktorú prišla vojenská hudba z Jelšavy.

V rokoch 1906 až 1907 pribudli štvorbytové domy – dolná kolónia Ladislav. V Železníku bývala asi štvrtina robotníkov, ostatní dochádzali z okolitých obcí.

Ešte v roku 1884 postavila Rimamuránska spoločnosť v hornej kolónii Ladislav ľudovú jednotriedku pre deti robotníkov, a už v roku 1889 ju museli rozšíriť na dvojtriedku.

IMG_1136
IMG_1150
IMG_1147
IMG_1135

Štátne bane postavili dva nové dvojposchodové domy s tridsiatimi bytmi nazvané Štokovec v rokoch 1913-1914 v osade Alžbeta.

Aj dnes ohromia svojou veľkosťou a architektúrou, jednoducho ich v tomto prostredí nečakáte. Vo dvoroch sú nádherné drevené pavlače. Miestni spomínajú, že domy stavali Rumuni. Druhý však nikdy nedokončili, keďže sa začala vojna.

Každý baník mal pred bytovkou svoju vlastnú záhradku a kurín. Neskôr bol dolu obchod. Osadu v roku 1920 premenovali na Šrobárovú.

IMG_1168

Cenzúra a štrajky

Práca tu bola ťažká a život ani zďaleka nie ideálny. Riaditeľ baní cenzuroval noviny a povoľoval zábavy.

Robotníci na kultúrne podujatia najprv nechodili, lebo v Rimamuránskej spoločnosti sa úradníci, technici a dozorcovia nesmeli s robotníkmi stýkať, nič im predávať alebo od nich kupovať, či prijímať dary.

Vláda tiež od roku 1903 odmietala schváliť žiadosti o povolenie odborovej organizácie baníkov. Dosiahli len možnosť vydávať časopis Bányamunkás  (Baník) – a to až v roku 1913.

Po štrajku v roku 1905 založilo vedenie závodu Čítací spolok, ktorý prevádzkoval knižnicu a čitáreň novín. Zamestnávateľ chcel výberom literatúry vplývať na robotníkov a na stretnutiach s nimi získavať informácie o plánoch, napríklad na prípadné štrajky, ku ktorým v tých časoch dochádzalo pomerne často.

V roku 1906 postavili v Železníku dve kolkárne – pre úradníkov a podúradníkov zvlášť. Robotnícku kolkáreň postavil Čítací spolok.

IMG_1189
IMG_1201
IMG_1192

Nespokojní do väzenia

Riaditeľ závodu v Železníku poslal búriacich sa baníkov počas prvej svetovej vojny na front. V dolnej kolónii Ladislav bol v jednom byte žalár, kde väznili baníkov ako vojnových zajatcov.

Spoločenský život sa začal viac rozvíjať od roku 1917, keď si robotníci zakladali odbory a prostredníctvom nich usporadúvali prednášky, divadlá a zábavy.

IMG_1183

Po vzniku ČSR sa ťažba sa obmedzovala, ale i tak tvoril Železník jedenásť percent celoštátnej železorudnej ťažby.  Kultúrne akcie štátnych baní po pokusoch s minimálnou návštevnosťou postupne zanikli.

Počas nedieľ a sviatkov sa robotníci schádzali v časti Na kríži v kolkárni. Pred ňou postavili v 20. rokoch besiedku s tanečným kruhom, kde sa konali koncerty závodnej hudby. Toto miesto stále existuje, len na kolkáreň vlani spadol strom.

IMG_1214
IMG_1217
IMG_1211

Čudný príbeh kina

A mali tu vlastné kino, keď sa o niečom podobnom nikomu široko-ďaleko ani len nesnívalo. V roku 1928 začali v spolku premietať diapozitívy počas prednášok a neskôr aj nemé filmy.

Od leta 1929 sa premietalo v novej miestnosti pred baňou Ladislav. O tri roky sem dorazili aj zvukové filmy.

Na premietanie sa schádzali ľudia z mnohých okolitých dedín, keďže išlo o jediné kino v okrese. V roku 1948 kino zoštátnili, neskôr ho prevzal závodný klub ROH a pomenoval Stachanov.

IMG_1187
IMG_1177
IMG_1174

Starý kľukový premietací stroj z roku 1932 si od obce na opravu vypýtalo košické Združenie prevádzkovateľov a pracovníkov kín.

Lenže odtiaľ neputovalo späť, ale do súkromnej zbierky prezidenta Rudolfa Schustera. Za odmenu mali mať od jedného z filmových distribútorov každý druhý film zadarmo. Lenže odvtedy už nebolo na čom premietať. Aj taký príbeh ukrýva pamiatková zóna. Dnes kino oživujú nadšenci a obnovili aj občasné premietanie.

komentárov 10

 • Dobrý deň.Prechádzam cez Železník páči sa mi tamojšia príroda niekedy tam panoval čulý život.Škoda preškoda pre tieto naše malebné dedinky už zostala len zašlá sláva zaslúžia si ju.Spomienky nechátrajú žijú v nás.

 • Prvý krát som bol v Železniku pred 7 rokmi. Od vtedy každý rok tri krát do roka. Tá nádherná príroda a sadnúť si na cintorín pri západe slnka to je tak krásne a neopakovateľné. Tajomný kraj.

 • Eva Švejkovská Roháčová 21. októbra 2019

  Slávka, nie si sama, ktorá si poplakala, nádherné spomienky

 • Je to krásne miesto mám neskutočne veľa spomienok na Sirk, či Červeňany alebo Železník prežil som tam moje detstvo a vždy keď sa vraciam k otcovi do Červenian alebo bratovi či sestram prežívam nie čo zvlášne. Baňe mi prirástli k srdcu uz ako malému chlapcovi každú dieru(vchod)do baňe čo som našiel som musel preskúmať viem o takých miestach o ktorých nevedel ani moj otec ktorý tam žije uz viac ako pol storočie. Zbieral som mineraly z tejto oblasti skúmal ťažko prístupné baňe, šachty a teraz uz pár rokov pracujem ako baník v uholnych baniach. ZDAR BOH.

 • Tieto prázdniny som tam bol a je to veľmy pekné.

 • Ing. Jozef Sauer 18. septembra 2017

  Narodil som sa na Železníku. Obidvaja starí rodičia pracovali v bani. Jedni bývali v kolónii na Kríži, druhí v štokovci. My sme bývali na Štefánikovej. Ako chlapec som sa díval ako miznú svetielka v štolni. Logicky, že som sa musel dať na banícku dráhu. V prxi som potom stretol viacerých baníkov, ktorých vychovalo banícke učililište v Sirku. Boli to ľudia oddaní svojmu povolaniu. Vo videu, ktoré uvádzate komentuje moja sesternica Anička Tobišová. Tí mladí partizáni, ktorí sú spolu pochovaní boli “ Ján Prišebyca, Ján Zalcer a moj krstný otec Štefan Sauer“. V dychovej hudbe hral moj otec aj starý otec. Na hudobné nástroje si zarobili tak, že boli kopať miesto pre fotbalové ihrisko na Jákobe. Ja som mal tiež možnosť ešte si zahrať s baníckou hudbou Železník, keď bol kapelníkom pán Ťapuška. Ďakujem pekne pánovi Ing. Kavečankymu za citlivý komentár k baníckemu povolaniu. Dalo by sa toho napísať viac. V mojom srdci ostávajú dve nezabudnuteľné miesta. Železník a Banská Štiavnica, kde som dostal základy baníctva. ZDAR BOH!

 • slavka rajnohová (kristofova) 28. augusta 2017

  Super natočené.Aj mi slza vyhŕkla.Mám na Železníku dom a tam trávime podľa možnosti dosť chvíľ.Nie ja na svete nič krajšie.Slávka.

 • Jana Kordova 18. augusta 2017

  Zije tu moja priatelka. Je to skutocne miesto so silnou energiou a kusiskom romantiky. Zivot je tam tazky a pre mladych takmer uplne nemozny, ale stoji za to ozivit zaslu slavu a pozdvihnut toto krasne miesto pre vsetkych, ktori miluju Slovensko a jeho skryte krasy.

 • Zila tu maja prababka, pravidelne sme tu prazdninovali u nej ako deti. Dnes v jej dome ziju moji rodicia, uzivaju si v klude dochodok, pomaly zveladuju a vcelaria ? to miesto ma svoje caro, svoju silu, svoju vonu a moje spomienky. Kto tam este nebol, neuveri. Krasa krasa krasa

 • Karol Kišš 29. júna 2017

  dobrý deň,
  objavil som to miesto minulý rok, nedávno som sa tam musel vrátiť, je to čarovné miesto, také iné, zvláštne… https://goo.gl/photos/wRccooDaVWdTvjxAA

  Pridaj komentár